České zdravotnictví potřebuje projít hlubokou reformou, která vytvoří finanční předpoklady k vyšším platům nejen lékařů, ale i dalšího zdravotnického personálu. V reakci na dopis Lékařského odborového klubu (LOK) to řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). LOK v dopise varuje před hromadnými odchody lékařů z nemocnic. Nečas plánuje, že se zástupci LOK se v dohledné době sejde.

"Je evidentní, že ve zdravotnictví se může rozdělit pouze to, co je předmětem výběru zdravotního pojištění," řekl premiér.

O situaci ve čtvrtek jednal s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Vláda si podle premiéra je plně vědoma faktu, že hrozí riziko odchodu části českých lékařů do zahraničí. Ministr má svou pozici ve vládě jistou stejně jako kterýkoliv z ministrů, podotkl Nečas.

"Pokud chtějí lékaři vyšší platy, musejí zefektivnit léčbu, jiné peníze nejsou a vláda také žádné nemá. Lékařům se to nelíbí, je to pro ně méně pohodlné, pracnější, ale jinak to nejde," řekl po schůzce ministr. Připomněl, že v předchozích letech rostly platy zdravotníků dvojnásobně oproti jiným sektorům. Do vlády vstupoval s vědomím, že příští rok bude muset šetřit. V dalších letech by ale už chtěl dosáhnout přílivu peněz.

Vyčarovat miliardy neumíme

Podle předsedy LOK Martina Engela má kampaň s názvem Děkujeme, odcházíme podporu především v regionech. Za osm týdnů se k ní podle něj připojilo na 4000 z 16.000 nemocničních lékařů. LOK požaduje pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy až 71.000 korun, nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy okolo 50.000. Na splnění požadavků LOK by bylo potřeba okolo tří miliard korun.

"Představa, že se někde vyčaruje najednou několik miliard a nalije se do systému zdravotnictví, není příliš reálná," zdůraznil předseda vlády. Cestou ke zvýšení platů lékařů je podle něj jen zdravotnická reforma, která obor zefektivní. Měla by vytvořit předpoklady pro vyšší platy nejen pro lékaře, ale také pro ostatní zdravotnický personál.

Heger v otevřeném dopise vyzval Engela, aby zmírnil "necitlivé kroky a proklamace, které přispívají k dalšímu prohlubování krize ve zdravotnictví". Hrozbami, že lékaři hromadně z nemocnic odejdou a pacienty nebude mít kdo léčit, podle ministra jen znejišťuje pacienty a znesnadňuje řešení situace.

Lékaři chtějí podle Engela dát ke konci roku hromadnou výpověď, od března by řada nemocnic musela uzavřít některá oddělení, či by se zavíraly celé nemocnice. Heger soudí, že se najde dostatek lékařů, kteří péči poskytovat budou. Je si vědom vážnosti hrozeb LOK, ale zkušenosti podle něj ukazují, že zdravotnictví funguje dobře i s menším objemem peněz.

Rozsáhlé systémové změny toho, co je zavedeno dlouhá léta, podle ministra nelze uskutečnit během několika měsíců. "Na další injekci do mezd zaměstnanců ve zdravotnictví nejsou zdroje, to je nezvratný fakt," uvedl. Přesto jsou na tom zdravotníci podle ministra ve srovnání s jinými resorty dobře, protože zásadní propouštění či výrazné snižování mezd jim nehrozí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist