Ministerstvu pro místní rozvoj se příliš nedaří hospodařit s domy na lukrativních pražských adresách. Nejenže po léta pronajímá obchody v Pařížské ulici či Na Příkopě hluboko pod cenou, ale jeden z obchodů v žádané lokalitě Na Můstku navíc nepronajímá vůbec. Původnímu nájemci skončila výhodná smlouva a ministerstvo nenašlo včas nového.

Pražská ulice Na Příkopě je podle aktuálního průzkumu poradenské společnosti Cushman & Wakefield z hlediska nájmů sedmadvacátou nejdražší na světě. Prodejci luxusního zboží zde platí i 40 tisíc korun za metr čtvereční ročně.

Každý měsíc mínus půl milionu

O to více zarážející je, že Na Příkopě 3 platil původní nájemník, společnost C&A, za metr čtvereční v přepočtu 7800 korun. Celkem to bylo 540 tisíc ročně. Přestože to byla suma velmi nízká, nyní stát neinkasuje ani ji.

Firmě skončila nájemní smlouva, protože se s ministerstvem nedohodla na nových podmínkách. „V tuto chvíli zpracováváme nabídkové listy tak, abychom v průběhu prvního kvartálu 2011 mohli uzavřít smlouvu s novým nájemcem, který vzejde z poptávkového řízení,“ řekl mluvčí ministerstva Jan Dvořák.

Prostory jsou volné od konce listopadu, v původních cenách tak státu utíká každý měsíc půl milionu korun. Podle informací HN je důvodem to, že úředníci ministerstva nezačali včas jednat, aby stihli sehnat nového nájemce.

Podle časopisu Ekonom, který budovy a nájmy ministerstva před časem mapoval, panují podobné cenové podmínky i mimo centrum Prahy. Například za penzion Alpin ve Velehradské ulici dostává ministerstvo 930 tisíc ročně. S nájemcem už ale v 90. letech uzavřelo smlouvu, že bude penzion využívat samo a platí mu 1,2 milionu. Tratí tak 300 tisíc ročně.