na_prikope_ulice_praha__192x128_.jpgPražská ulice Na Příkopě je podle nově zveřejněných výsledků průzkumu poradenské společnosti Cushman & Wakefield pro obchodníky z hlediska nájmů dvacátou nejdražší ulicí světa.

"Příkopy" si tak v žebříčku mírně pohoršily, loni byly totiž ještě o dvě příčky výše, osmnácté. Za metr čtvereční v nejdražší české ulici obchodníci momentálně ročně zaplatí 2160 eur, tedy přes 55.000 korun.

Další na řadě jsou Václavské náměstí a Pařížská

"Zatímco ulice Na Příkopě a Václavské náměstí jsou nejdražší z hlediska nájmů, nejluxusnější zboží nabízejí obchody v ulici Pařížské, kde nové obchody otevřely takové značky jako Gucci, Mont Blanc nebo Cartier," uvedl Jan Kotrbáček z Cushman & Wakefield.

"Poptávka po těchto kvalitních obchodních prostorech v Pařížské ulici je rovněž značná a cena za pronájem se přibližuje Příkopům," dodal.

Ze středoevropských zemí se prý Česko se svou metropolí dostalo do první dvacítky jako jediné. Budapešť obsadila 30. příčku (roční nájem 1560 eur za metr čtvereční), Varšava je na 37. místě (1020 eur) a centrum Bratislavy na 39. pozici (960 eur). Ve slovenské metropoli údajně platí obchodníci přibližně stejně velký nájem jako v centru Brna.

Čtěte také

"V první vlně expanze mezinárodních značek na český trh stály ve středu zájmu pouze Praha a Brno. Dnes se již ohlížejí i po městech s menší populací - jako příklad uveďme Liberec, České Budějovice, Pardubice, Ústí nad Labem, Olomouc, Ostravu," poznamenal Kotrbáček.

Nejdražší je Pátá avenue v New Yorku

Nejdražší světovou ulicí zůstala pro nájemce stejně jako loni Pátá avenue v New Yorku, kde pronájem čtverečního metru obchodní plochy stojí ročně 17.044 eur. Druhou nejdražší světovou třídou je opět Causeway Bay v Hong Kongu (12.161 eur). Meziročně se nezměnilo ani třetí místo, kde je pařížská Champs Elysées (7732 eur).

Žebříček hlavních nákupních ulic světa srovnává výši nájemného v maloobchodních jednotkách v celkem 44 zemích. Každý stát je zastoupen ulicí s nejvyšším nájemným. Žebříček sestavuje Cushman & Wakefield na základě podkladů, které získává od svých odborníků v jednotlivých zemích. Monitoruje tak celkem 236 světových ulic. Sběr dat pro aktuální žebříček se uskutečnil v červnu 2008.