Před ministerstvem zdravotnictví ve středu demonstrovalo přes 50 lidí, nelíbí se jim chystaná novela, která zvyšuje hlukové limity. Happening zorganizovala iniciativa ProAlt spolu s občanským sdružením Proti hluku a spolkem Stop letišti Vodochody, podpořili ji také zástupci některých obcí a pražských městských částí. Hlukové limity se mají zvýšit o pět decibelů přes den a o deset decibelů v noci.

Vládní nařízení má přinést určité ulehčení pražskému magistrátu, který nedávno prohrál spor s obyvateli domů, které stojí v blízkosti pražské severojižní magistrály. Pražský magistrát jim musí vyhovět v otázce odhlučnění a jeden z hlavních tahů do centra tak zbavit přílišného hluku. Což by pro něj mohlo znamenat zrušení jízdních pruhů, stavbu protihlukových zábran nebo další snížení rychlosti na magistrále.

"Hluk je sice v současné době velkým společenským problémem, nicméně vlastníci nemovitostí nejsou povinni strpět hluk, který je nad rámec hygienických norem. Hlavní město Praha bude muset zvolit taková opatření, aby emise hluku splňovala hygienické normy," cituje závěr soudců mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Před den 60, v noci pod 50, potvrdil soud

Aby se Praha vešla do požadovaných limitů, bude muset udržet hranici hluku přes den ve výši do 60 decibelů, v noci do 50 decibelů. A to je problém. Jak dokládá měření, které si nechal zpracovat sám magistrát, v úseku na magistrále kolem stadionu Brumlovka, o který se soudu jedná, se nyní přes den hluk šplhá k 75 decibelům, v noci k 68. Praha by tedy musela v noci snížit hluk až o osmnáct decibelů.

"K šedesáti decibelům se nemůžou dostat. To nemají šanci splnit. To by museli magistrálu drasticky omezit nebo ji úplně zavřít," říká expert na dopravní inženýrství Jiří Landa.

Ukázalo se navíc, že snížení rychlosti ze 70 na 50 kilometrů v hodině příliš hluku neubralo, rámus z aut klesl jen zhruba o čtyři decibely a i po zavedení padesátky magistrála limity překračuje. "Praha má na splnění rozhodnutí soudu jeden rok od chvíle, kdy obě strany, tedy magistrát i žalobci, dostanou rozhodnutí soudu," říká Knötig. Zároveň ale přiznává, že pokud Praha do roka verdiktu nevyhoví, žádná pokuta jí nehrozí. Soud bude jenom tlačit na okamžitý výkon rozhodnutí.

V koaliční smlouvě ODS a ČSSD sice stojí, že domy při magistrále a okruhu se mají "chránit účinnými protihlukovými opatřeními", ale není stanoveno, jak konkrétně. "Zatím jsme nedostali písemné rozhodnutí, takže v tuto chvíli vám k tomu nemůžeme poskytnout žádné informace," říká mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Vládní nařízení ale spor trvale neřeší

I kdyby chystaná novela prošla připomínkovým řízením a mohla by platit v prvním čtvrtletí roku 2011, magistrála by se do limitů stejně nevešla.

Nesouhlas s chystanými hlukovými limity se rozhodli ve středu dát najevo protestující pískáním, troubením a hlučením pod okny ministerstva, aby úředníkům ukázali, jak může být přílišný hluk nepříjemný. Někteří si na akci přinesli transparenty s nápisem Dárek pod stromeček? Více hluku pro všechny!, jiní přišli s řehtačkami a poklicemi, kterými o sebe bouchali.

"Tento krok přesně odpovídá celkové politice vlády, která je ochotna obětovat zdraví občanů ve prospěch zisku velkých investorů a stavebních a dopravních lobby," myslí si Tereza Stöckelová z ProAltu. Na akci bylo zároveň možné podepsat petici za snížení hluku v obcích kolem Prahy, které jsou zatíženy hlukem kvůli zkušebnímu provozu některých úseků silničního okruhu kolem hlavního města. Petici prý dosud podepsalo několik stovek lidí.