Nového ministra životního prostředí premiér Petr Nečas (ODS) nevybere do konce letošního roku. Vyžádá si to podle něj řadu politických jednání, která budou přerušena svátky. "Předpokládám, že tato věc bude řešena spíše po začátku nového roku," řekl Nečas k výběru následovníka Pavla Drobila (ODS).

Jeho rezignaci v úterý přijal prezident Václav Klaus. Drobila přinutila k odchodu z úřadu údajná korupční aféra ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP), kterou nastartoval ředitel fondu Libor Michálek zveřejněním nahrávek o údajné snaze vyvést z fondu peníze pro Drobila a jeho stranu.

Ještě před svou rezignací Drobil Michálka odvolal. Podle neoficiálních informací se má na základě dohody mezi koaličními partnery, která vznikla v úterý za asistence prezidenta Václava Klause, Michálek do čela fondu vrátit. Nečas to však ve středu nepotvrdil. Znovu odmítl přiblížit detaily utajované dohody s tím, že jde o gentlemanský pakt. Může prý ale říct, co v dohodě není, a to je případ odvolaného ředitele.

Nečas: Martinů mě neinformoval o kauze SFŽP

Nečas ve středu zároveň odmítl, že by ho policejní prezident Oldřich Martinů informoval o podrobnostech ohledně vyšetřování kauzy, která způsobila Drobilovu demisi. Opozice i koaliční partneři Nečasovi vyčítali, že se nechal o vyšetřování případu, ve kterém sám figuruje, informovat policejním prezidentem, aniž o tom věděl ministr vnitra Radek John z koaličních VV.

Nečas považuje za přirozené, že se jako předseda vlády stýká se zástupci bezpečnostních složek. Prohlásil však, že se v žádném případě nenechává informovat o konkrétních kauzách a nemá informace z otevřených spisů. Nečas se nicméně sešel s Martinů těsně před schůzkou lídrů koaličních stran, která se měla věnovat právě kauze údajné korupce na SFŽP.

Michálek stále ve fondu pracuje. Jako poradce

Na SFŽP mezitím i nadále působí Libor Michálek. Je stále zaměstnancem fondu jako poradce. Jmenovat nového šéfa bude moci až nový ministr životního prostředí. Podle koaliční dohody patří tato funkce občanským demokratům.

Ministerstvo po Drobilovi převzala jeho první náměstkyně Rut Bízková. Fond vede náměstkyně Radka Bučilová. Bízková, která MŽP vedla za úřednické vlády Jana Fischera, sice může za ministra plnit řadu úkolů, ze zákona jí ale nepřísluší jmenování šéfů jednotlivých příspěvkových organizací ministerstva. Nebude tak například jmenovat ani nového ředitele Národního parku Šumava, které ho má ve středu zvolit výběrová komise.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist