Michálek požaduje od premiéra omluvu

Odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek chce, aby premiér Petr Nečas (ODS) vzal zpět některé výroky na jeho adresu a omluvil se. Zvažuje, že v krajním případě se toho bude domáhat u soudu.

Michálkovi vadí hlavně premiérova slova o tom, že se zjevně chystal nahrávat předsedu vlády. Michálek řekl, že nic takového v úmyslu neměl a že Nečasův postoj ho zklamal. "Mám silné pochybnosti o tom, že má skutečně zájem bojovat proti korupci v této zemi," uvedl.

Prezident České republiky Václav Klaus se v nedělním pořadu Partie TV Prima vyjádřil ke kauze kolem odstupujícího ministra životního prostředí Drobila (ODS). "Slovo vládní krize bych nepoužíval. Vynořila se kauza, zbytečná, neradostná," řekl.

Klaus prý přemýšlel, zda si Drobil nadrobil, nebo mu bylo nadrobeno. "Mám nedobrý pocit, že mu bylo nadrobeno." Prezident prý zatím nedostal Drobilovu rezignaci na ministerskou funkci pro podezření z jeho napojení na údajnou korupci u Státního fondu životního prostředí SFŽP. "Byl bych rád, aby se to všechno otočilo a vyřešilo, aby (Drobil) nemusel odcházet," uvedl Klaus.

Drobil ve středu oznámil, že z ministerstva odejde. Podle ústavy ale prezident jeho rezignaci nemusí přijmout. Podle informací ČTK z širšího vedení ODS by ji prezident měl dostat zřejmě příští týden v úterý. Drobilovým nástupcem by se podle informací Lidových novin (LN) mohl stát jeho náměstek Ivo Hlaváč.

Ministra a místopředsedu ODS Drobila hájil prezident již v sobotním vydání LN: "Z veřejných zdrojů nevím, jestli pochybil on, nebo lidé kolem něho. Spíše si myslím, že platí to druhé." Klaus se ostatně šéfa resortu životního prostředí veřejně zastával již dříve. Při listopadové návštěvě v jeho úřadu Klaus mimo jiné prohlásil, že se na ministerstvo navrátil rozum.

Situaci kolem aféry řeší lídři vládní koalice také dnes, politici se sešli v 15. hodin v Kramářově vile v Praze. Již na úterý je svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se bude hlasovat o možném vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase.

Prezident Klaus současný kabinet podporuje. Ministerský předseda Nečas je podle něj "v dané chvíli optimálním premiérem". "V daných kontextech za něj nevidím náhradu," prohlásil v LN.

Do kauzy se přimotal i John

Prezident současně za další kauzu označil to, že Drobilem odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek o svém podezření o korupci nejprve informoval ministra vnitra a předsedu Věcí veřejných Radka Johna, který mu prý poradil pořídit si důkazy. Klaus zároveň naznačil, že se z Johnova popudu věc nakonec dostala dříve k médiím než k policii. "To jsme ve světě, který vůbec nevěřím, že by mohl existovat," uvedl.

Michálek v Otázkách Václava Moravce vysvětlil, že se ihned neobrátil na policii, protože má určité pochybnosti, zda je Česká republika opravdu právní stát.

Michálek si tajně pořizoval nahrávky rozhovorů s Drobilem a jeho poradcem Martinem Knetigem, který prý Michálka nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry. Drobil nejdříve Michálka odvolal, pak kvůli kauze ohlásil rezignaci. Celou věcí se dnes odpoledne budou znovu zabývat představitelé vládní koalice.

Věci veřejné, které již v předchozích dnech vyvolaly jednání zástupců stran vlády, ústy předsedkyně poslaneckého klubu Kristýny Kočí označují současnou situaci za "koaliční krizi". "Pakliže by tato vláda měla pachuť korupční vlády, pak bychom v ní nemohli zůstat," dodala v České televizi.