Chomutovský soud v úterý vynesl rozsudek v jednom z největších případů politické korupce v Česku. Jeden z "kmotrů" ODS, bývalý starosta Chomutova a senátor Alexandr Novák dostal podmíněný dvouletý trest a pětimilionovou pokutu za přijetí úplatku v hodnotě 43 milionů korun.

Uprchlý Peter Schmell, který mu úplatek dal, dostal za uplácení stejný trest a pokutu jeden milion korun. Rozsudek není pravomocný. Novák a Schmellova advokátka se proti němu na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.

Provize? Šlo o "půjčku"

Chomutovští zastupitelé v roce 1999 pověřili Nováka coby starostu, aby vyjednal prodej městských akcií v energetických a plynárenských společnostech. Německá firma VNG zaplatila městu 317 milionů korun. Rakouští kriminalisté ale upozornili v roce 2000 české policisty na transakce na Novákově zahraničním účtu, na který přiteklo 43 milionů korun.

Podle úterního rozhodnutí soudu Schmell peníze Novákovi poskytl právě za prodej městských akcií německé společnosti. Obhajobu Nováka, že se jednalo o půjčku jeho manželce od kyperské firmy Intercontractor na její podnikání v Rakousku, neuznal soud za důvěryhodnou.

Soudce v úterý  řekl, že tok peněz, které nakonec doputovaly na účet Nováka a jeho manželky Evy, je jednoznačný. Kyperskou společnost v odůvodnění rozsudku označil za firmu, která měla sloužit k podobným transakcím a praní špinavých peněz. Nováková je spolu s dalšími osobami, které jsou do případu zapojeny, stíhaná v Rakousku kvůli praní špinavých peněz.

Soudce uvedl, že trest uložil s pětiletou podmínkou proto, že Novák dosud nebyl stíhaný a od celého případu již uplynulo 11 let. V tomto případě tak podle něho nejsou splněné podmínky pro udělení nepodmíněného trestu, který požadoval státní zástupce.

Peněžitý trest je podle něho na horní hranici toho, co umožňoval zákon. Uložil ho tak vysoký prý i proto, že Novák část peněz podle důkazů z banky osobně v hotovosti vybral. Navíc Novákovi po dobu pěti let zakázal vykonávat jakékoli funkce ve státní nebo veřejné správě.

Dokument z Kypru

Novák se nechtěl k rozsudku příliš vyjadřovat. Novinářům řekl, že je třeba prokázat, odkud peníze, které na rakouský účet přišly, přesně pocházely. Uvedl, že dokumenty, které během soudu předložil, nikoho nezajímaly.

Soud měl v úterý k dispozici z Kypru smlouvu, podle které se opravdu jednalo o půjčku Evě Novákové. Soudce ji dokonce nechal posoudit znalcem, zda to není nově vytvořený dokument. Znalec to ale nebyl schopen posoudit.

Novákův advokát Jan Růžek předložil i návrh na zastavení stíhání z důvodu promlčení činu, soud to ale odmítl. Růžek v závěrečné řeči také zpochybnil celé řízení. Podle něho bylo porušeno právo na spravedlivý proces, protože obhajoba například neměla možnost se účastnit výslechů svědků v zahraničí a soud odmítl provést řadu důkazů.

Související