Praha prodloužila do 28. ledna lhůtu pro podávání nabídek do miliardového tendru na rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod. ČTK to ve středu bez bližších podrobností řekl první náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Lhůta měla původně končit ve čtvrtek.

Kvůli tendru požádali o svolání zastupitelstva opoziční zastupitelé z TOP 09, kteří požadují zrušení výběrového řízení. Podle TOP 09 tendr budí podezření, že byl vypsán na míru konkrétním dodavatelům. Zastupitelstvo se kvůli tomu sejde příští úterý.

Březina ČTK řekl, že se o prodloužení lhůty rozhodlo ještě před žádostí TOP 09. Březina má na starosti životní prostředí od pátku, kdy kvůli podezření, že nabízel úplatek, odstoupil jeho stranický kolega a radní Lukáš Plachý.

Ve hře je 6,3 miliard korun

Pražský magistrát vypsal výběrové řízení na první etapu rozšíření čistírny v září. Zakázka by měla mít předpokládanou hodnotu téměř 6,3 miliardy korun.

Celkové náklady na vybudování nové vodní linky, rekonstrukci stávající čistírny a vybudování kalového hospodářství odhaduje město asi na 19,8 miliardy korun. Zhruba šest miliard by Praha mohla získat z evropských fondů. Pro získání peněz musí město začít stavět do konce letošního roku.

 

 

Současná čistírna na Císařském ostrově neplní limity při odstraňování dusíku z vody, které stanovuje platná legislativa ČR a EU. Zařízení má výjimku do konce roku 2010, město také proto požádalo o prodloužení výjimky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist