Česko bude mít od příštího roku novou dopravní značku. Na ministerstvu dopravy už navrhli, jak začít řidiče upozorňovat, aby drželi od ostatních dostatečný odstup.

Poslední nehoda, na které se zřejmě příliš malá vzdálenost mezi vozidly tragicky podepsala, se stala v pátek na brněnské dálnici. Po srážce, při které zemřel 38letý řidič, byl provoz ve směru na moravskou metropoli na sedm hodin zablokován.

"Špatnými rozestupy řidiči způsobují řadu nehod. Značka by měla být umístěna například v místech uzavírek na dálnicích nebo v úsecích, kde se často tvoří kolony," plánuje ředitel dopravní policie Leoš Tržil. S nápadem na vytvoření nové značky přišla komise odborníků, která radí ministru Vítu Bártovi (VV), co by se mělo v dopravě zlepšovat.

Češi mají značku, která je k ničemu

Podobnou značku už mají například na Slovensku, v Rakousku či v Německu. Českou obdobu grafického návrhu ale nechce ministerstvo před schválením představit. "Mohou ještě nastat změny,“ argumentuje Ervín Dombrovský z tiskového oddělení ministerstva.

Podle člena Bártoyy komise, poslance Stanislava Humla (VV), bude značka jen informativní a za její nedodržení nebudou hrozit pokuty. "Značka počítá s tím, že na silnici budou nakresleny v rozestupech čáry a samotná cedule pak řidičům řekne, kolik čar mohou mezi sebou auta mít,“ prozradil Stanislav Huml. Kromě komise navrhují obdobnou značku i úředníci ministerstva.

Jako bezpečná vzdálenost mezi auty se počítá doba, kterou auto ujede za dvě sekundy. Na dálnici ve více než stokilometrové rychlosti to pro představu tvoří vzdálenost 72 metrů, v obci pak 28 metrů.

O tom, kde konkrétně značky budou, rozhodnou správci silnic, tedy kraje, obce nebo Ředitelství silnic a dálnic. Policie může navíc podle ředitele Tržila riziková místa v budoucnu sama vytipovat.

Poslední nové značky, které se v tuzemsku zaváděly, přikazují řidičům například používat zimní výbavu nebo je upozorňují na dálniční kapli či zvedací most.

Ty ale nejsou frekventované. Dálniční kaple je v Česku jen jedna, a to na 83. kilometru plzeňské dálnice ve směru na Prahu. Zvedací most pro auta, pod kterým by proplouvaly lodě, není pak v tuzemsku ani jeden.