Loni se v Česku prosázelo 128 miliard, z toho 30 miliard lidé prohráli. Provozovatelé hazardu mají zvláštní privilegium, že tyto výnosy nezdaňují. Místo toho odvádějí šest až dvacet procent (podle velikosti firmy) na dobročinné účely, které si sami vybírají.
Když HN prověřily seznam obdarovaných, objevily celou řadu nedohledatelných firem, ale i některé ryze komerční projekty, jako jsou muzikály Michala Davida nebo motoristický sport. Ministerstvo financí teď slibuje, že všechny podezřelé dotace důkladně prověří. HN mají několik tipů, kam poslat kontrolu.
Miliony pro taxikáře
Nadační fond Salutaris dostal vloni od čtyř hazardních společností celkem 8,95 milionu. Podle obchodního rejstříku fond vznikl 20. května 2009, založila ho pražská společnost Ryčrd. Ani o té není možné nic zjistit. Až na jedinou věc - že majitel společnosti Richard Sova a jeho bratr jsou taxikáři. Ani donátoři nadace nechtějí sdělovat nic bližšího. Dárci se hájí tím, že peníze šly na podporu zdravotnického projektu.
Tajemná Kostarika
Filmař Miroslav Vaněk dostal od dvou kasin dohromady 17,3 milionu. Část peněz prý použije na natáčení dvou detektivek a jednoho televizního dokumentu. A část pošle do Kostariky na humanitární účely - údajně tam za ně vzniknou výukové pořady. Jaké, pro koho a kdo projekt zaštiťuje, ale vytrvale odmítá upřesnit. "Já vám to prostě nechci říct, rozumíte?" rozčiluje se.
Známí z golfu
Sdružení Comercio hazard obdaroval sumou 2,17 milionu. Podle výroční zprávy na "podporu cílů sdružení". "Tady je rodinný dům. O žádném sdružení nevím," reagoval muž, který otevřel v sídle v pražské Thunově ulici. Šéfa sdružení Pavla Přečka nakonec HN objevily, nebyl ale schopen důvěryhodně popsat, za co peníze utratil. Jen přiznal, že společnosti Tipsport v minulosti prodával auta a dotaci získal přes své známosti na golfu.
Nic říkat nebudu
Občanské sdružení Way Vitae si z hazardu připsalo 11 milionů korun. Když se HN vydaly do sídla sdružení, našly jen schránku. Internetové stránky sice sdružení má, ale na nich je jen telefonní číslo. "Nic říkat nebudu," odmítá rozhovor muž, který zvedl telefon. Po několika dnech se ale sdružení přece jen ozvalo. Předseda Tomáš Pavelka slíbil, že na otázky HN odpoví. Jenže přišlo jen nic neříkající vyjádření, že musí "zachovat mlčenlivost".
Ekologové z činžáku
Spolky 4Eko a Sdružení za kvalitu životního prostředí pro letošek hospodaří dohromady se 4 miliony, které získaly od Merkus Casina. Ale opět: o spolku 4Eko není ve veřejných zdrojích zmínka, nikde nedohledáte, jak se stará o ekologii. Dokonce v oficiálním registru sdružení ani spolek tohoto názvu není. A obyvatelé činžáku v centru města se zase diví: tady žádné Sdružení za kvalitu životního prostředí nesídlí.
Fretky a pavouci
O občanském sdružení Cancer z Vlastislavi v severních Čechách není nikde ani zmínka - nemá internetové stránky, na oficiální adrese nesídlí. Přesto loni dostalo od čtyř hazardních společností 6,5 milionu na stanici pro opuštěná zvířata. Navíc místní ochránci zvířat ani úředníci o sdružení nikdy neslyšeli. Neznají ani Lenku Šverhartovou, která by měla sdružení vést. "My neuchováváme vyloženě chráněná zvířata, ale třeba nalezené fretky, pavouky či leguány," tvrdí Šverhartová.
Příspěvek pro Michala Davida
Skladatel Michal David se svou firmou Cleopatra Musical získal 6,5 milionu. Muzikál Děti ráje, v němž zní známé předrevoluční Davidovy písně, si zase polepšil o 10 milionů. Přitom jde v obou případech o ryze komerční projekty. Zákon přitom jasně říká, že peníze z hazardních odvodů musí putovat výlučně "na sportovní, sociální, zdravotní, ekologické, kulturní nebo jiné účely - a pozor: vždy musí být veřejně prospěšné.
Ralley jako charita?
Junior Racing Klub, který patří do impéria bývalého závodníka a podnikatele Antonína Charouze, dostal jen loni od různých hazardních společností skoro 90 milionů. Pod hlavičkou tohoto klubu zároveň jezdí rallye Charouzův syn Petr. Je to jeden z mnoha případů, kdy obrovské peníze tečou do motoristického sportu, kam míří vůbec největší množství povinných darů. Opět se nabízí otázka, zda je to podle zákona "veřejně prospěšný účel."
Závodníkům poslal hazard stamiliony. Zatímco postižení jen paběrkují - čtěte ZDE
Miliony z hazardu jdou sdružením, která nemají sídlo a nejdou dohledat - čtěte ZDE
Filmař dotuje penězi z hazardu projekty v Kostarice. Víc prý neřekne - čtěte ZDE
Neznámí konzultanti
Dalších 52 milionů loni inkasovalo Sdružení Brána Kapura, které se údajně věnuje práci s imigranty. Jenže tyto peníze do skutečných výdajů na sociální projekty započítat nelze. Týdeník Euro už upozornil, že odborníci Bránu Kapuru neznají a o její činnosti nelze téměř nic najít. "Pracujeme se zahraničními dělníky, imigranty a podobně. Poskytujeme jim porady, konzultace," sdělil šéf sdružení Karel Švec týdeníku Euro.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist