Zvířecí útulek Lenky Šverhartové je možná nejutajenějším v Česku. Nemá adresu, úředníci z veterinární správy ho neznají a jeho provozovatelka o něm nechce mluvit. Zato ale patří ke štědře dotovaným: loni mu hazardní firmy poslaly 6,5 milionu.

Už brzy ale Šverhartová bude muset doložit, na co peníze ve skutečnosti použila. HN v minulých dnech zmapovaly, jak desítky a možná i stovky milionů, které hazard musí povinně odvádět na dobročinnost, končí u pochybných podnikatelů a neprůhledných sdružení - s podezřením, že jde jen o prázdné schránky, přes které peníze míří neznámo kam.

Ministerstvo financí teď slibuje, že všechny podezřelé dotace důkladně prověří. "Hned jsem zadal kolegům, ať se do toho pustí," prohlásil Karel Korynta, ředitel odboru, který dohlíží na hazardní hry.

166 "full-time" kontrolorů

Do budoucna existuje naděje, že se podaří odsávání dobročinných peněz přiškrtit. Od ledna totiž ministerstvo financí na krajských finančních úřadech vyčlení 166 úředníků, kteří budou mít na starosti výhradně jen kontrolu hazardu. Budou kontrolovat i to, zda se odvody nevracejí tajným obloukem zpět do heren a kasin.

Loni se v Česku prosázelo 128 miliard, z toho 30 miliard lidé prohráli. Provozovatelé hazardu mají zvláštní privilegium, že tyto výnosy nezdaňují. Místo toho odvádějí šest až dvacet procent (podle velikosti firmy) na dobročinné účely, které si sami vybírají. Loni takto poslali 3,36 miliardy. Když HN prověřily seznam obdarovaných, objevily celou řadu nedohledatelných firem, ale i některé ryze komerční projekty, jako jsou muzikály Michala Davida nebo motoristický sport.

Státní úředníci sami přiznávají, že dnes mají jen malou šanci tyto příspěvky kontrolovat. Dokud hazardní firmy neplatí daň z příjmu, nemůže jejich účty přezkoumávat finanční úřad, ale jen specializovaní státní kontroloři. Těch je dnes na celou republiku pouze šestnáct a další jim pomáhají, jen když mají čas.

"Chceme, aby měli podporu i u policie či celní správy. Navíc budou moci kontrolovat herny napříč okresy, což je velká výhoda," říká o 166 nových dozorcích náměstek ministra financí Tomáš Zídek. "Kontrolory chceme soustředit hlavně na místa, kde je vyšší koncentrace kasin a heren," plánuje Zídek. "Od téhle posily si hodně slibujeme," dodává ředitel Korynta.

Nový zákon? Až 2013

Programové prohlášení Nečasovy vlády mluví o tom, že současná praxe se má změnit a že hazardní byznys bude podléhat nové dvacetiprocentní dani. Peníze by tedy měly putovat přímo do státního rozpočtu.

Náměstek Zídek ale už před časem varoval, že tato změna se uskuteční až s novým loterijním zákonem, který nezačne platit dříve než od roku 2013.