Příštím šéfem TOP 09 by mohl být nynější ministr práce a sociálních věcí a místopředseda strany Jaromír Drábek. V rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Týden ho za svého možného nástupce označil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Uvedl, že už zřejmě v dalších volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat nebude. Rád by si vychoval nástupce, který by vedl stranu po něm.

Schwarzenberg si představuje, že předá stranické žezlo a "půjde se procházet". "Je tam několik nadaných lidí... Jaromír Drábek, ten je vynikající. Ale uvidíme. Možná to bude taky (první místopředseda strany Miroslav) Kalousek," řekl ministr zahraničí.

Dodal ovšem, že je v tuto chvíli těžké předvídat, co bude. "Nechci nic říkat na beton. Může přece jen nastat situace, že bych zůstal na další dva roky předsedou strany," doplnil šéf TOP 09.

Funkce prezidenta mě neláká

Řekl také, že na prezidenta spíše kandidovat nebude. "Opravdu mě to neláká, žádné plány nemám, nic pro to nedělám. Já bych rád dosloužil na ministerstvu zahraničí, chtěl bych tam dokončit reformy... A pak už by bylo načase, abych se začal procházet," uvedl.

Zprávu o jeho možné kandidatuře přinesl minulý týden časopis Respekt. "Nevidím důvod, proč bych měl za současných podmínek kandidovat. Byl jsem na Hradě dva a půl roku, takže vidím možnosti i nemožnosti postavení hlavy státu. A jak jsem pozoroval poslední volbu, to handrkování a kšeftování o hlasy, tak to se mi nezdá moc hezký," uvedl Schwarzenberg v Respektu.

Vzápětí ale přiipustil, že pokud by byla do té doby zavedena přímá volba prezidenta a našel by závažné důvody, aby se o prezidentství ucházel, tak by kandidoval.

"Uvidíme, jaká bude situace za dva roky. Protože jsem se učil jezdit na koni, tak vím, že člověk rovnou nesmí pomýšlet na to, jak přeskočit překážku, nýbrž nejdříve se naučit držet v sedle, pak zdolat běžnou překážku a teprve pak se můžu soustředit na Taxis," řekl týdeníku.

Schwarzenberg, který v prosinci oslaví 73. narozeniny, je od letošního července prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničí. V čele české diplomacie stál již ve vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) od ledna 2007 do května 2009. Od letošního května je rovněž poslancem za TOP 09.

Barták je všeho schopný

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg považuje exministra obrany Martina Bartáka za schopného člověka, který se "zdá býti i všeho schopný". V nejnovějším vydání časopisu Týden řekl, že že by nebylo moudré, aby ho stát pustil ze zřetele a Barták začal se svými znalostmi pracovat jako lobbista pro soukromé zbrojařské firmy. Policie nyní vyšetřuje Bartáka kvůli podezření z korupčního jednání, kvůli tomu si vzal neplacené volno na ministerstvu financí, kde je náměstkem Miroslava Kalouska (TOP 09).

"Jestli je takový člověk v pořádku, má být zaměstnaný. A jestli v pořádku není, má jít do tepláků. Barták by v nejlepším případě otevřeně dělal to, co se mu teď vytýká. Tedy pracoval by pro nějakou zbrojařskou firmu jako lobbista. A to by vzhledem k jeho stykům a znalostem nebylo dobré," cituje Týden Schwarzenberga. Na úřednickém místě, které zastává na ministerstvu financí, podle šéfa TOP 09 nemůže škodit.

Schwarzenberg připomněl, že nestraník Barták vždy zastupoval ODS. "S tím Bartákem je to jako s největším výkonem rakouské diplomacie, kdy Rakušané přesvědčili svět, že Beethoven, který se narodil v Bonnu, je Rakušan a Hitler je Němec. S odpuštěním Barták je prý náš! Po celou dobu byl ODS a najednou je náš! To je opravdu podařené," prohlásil.