Blogy

Pokud by v roce 2013 lidé přímo volili prezidenta republiky, Václav Klaus by už nekandidoval. Uvedl to v rozhovoru pro středeční Právo. Část rozhovoru v předstihu přetiskl server Novinky.cz.

"Pokus jakýmkoli způsobem se zmocnit třetího volebního období podle modelu prezidentů středoasijských zemí považuji za vyloučený. Nikdy v životě mne něco takového nenapadlo. Zcela jednoznačně sděluji, že to vůbec nepadá v úvahu," prohlásil.

Za "zbytečně hrubé" považuje Klaus vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka pro pondělní Respekt, v němž Topolánek v souvislosti s úvahami o zavedení přímé volby hlavy státu prohlásil, že ODS nepřipustí takovou volbu prezidenta, která by umožnila novou kandidaturu Klause.

Na otázku Respektu, co může říci k údajné dohodě mezi předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem a Klausem, podle níž prý Klaus v případě volebního vítězství ČSSD povolí menšinovou vládu socialistů s tichou podporou KSČM a Paroubek výměnou za to bude prosazovat přímou volbu prezidenta, která by nevyloučila kandidaturu Klause, Topolánek odvětil: "Přes ODS tohle neprojde, v parlamentu je potřeba ke změně ústavy třípětinová většina. A pak, ODS nepřipustí takovou volbu prezidenta, která by umožnila novou kandidaturu Václava Klause."

Klaus je ve druhém funkčním období a podle ústavy nemůže po jeho skončení v roce 2013 znovu kandidovat. Současně ale politici dlouhodobě jednají o možnosti zavést přímou volbu hlavy státu.

Spor mezi Klausem a částí ODS kolem Topolánka vyvrcholil loni, kdy Klaus opustil funkci čestného předsedy této strany, kterou zakládal. Klaus se neztotožnil s ideovou politikou ODS, kterou prosazoval Topolánek, ani s některými kroky tehdejší koaliční vlády, již Topolánek jako premiér vedl. Mimo jiné měli odlišné názory na ratifikaci lisabonské smlouvy reformující EU po jejím rozšíření. Klaus patřil k největším evropským kritikům tohoto dokumentu.

Ke své budoucnosti po roce 2013 Klaus v rozhovoru pro Právo uvedl, že si nedovede představit, že by odjel kamsi na chalupu do jižních Čech nebo na co nejvzdálenější univerzitu. "Mám pocit, že bych tu chtěl zůstat a teď k tomu nedovedu říci nic víc," dodal.