ODS v Praze si umí vychovat přívětivou opozici. Zatímco šéfovi pražské ČSSD Petrovi Hulinskému zařídila dobře placené posty v dozorčích radách, komunistům už tři volební období v řadě přenechává vedení kontrolního výboru. Vše nasvědčuje tomu, že KSČM dostane tento post i počtvrté.
Oficiálně zástupci ODS a ČSSD zatím nechtějí nic potvrdit, v kuloárech však delší dobu běží informace, že kontrolu magistrátního hospodaření budou znovu vykonávat komunisté. "Vím o tom. Ale nikdo za námi ještě nebyl. Zatím je ta informace v rovině důvěryhodných pověstí," řekl Lubomír Ledl, kterého na tuto pozici ve čtvrtek nominovala KSČM.
Předseda kontrolního výboru může být přítomen jednání rady a dohlížet tak na její činnost. Proto o tento post už projevil zájem vítěz pražských voleb TOP 09, kterého občanští a sociální demokraté vyšachovali z vedení města.
Koalice se však opírá o většinu pouhých dvou hlasů (volební lídr ČSSD Jiří Dienstbier spojení své strany s ODS odmítá), a proto se ODS a ČSSD chtějí pojistit tichou podporou KSČM. Budoucí primátor Bohuslav Svoboda nepopírá, že si chce komunisty předáním výboru zavázat. "Je to otázka, kterou s námi musí řešit koaliční partner. Nemohu na ni odpovídat," řekl na přímý dotaz ve čtvrtečním rozhovoru pro HN.
Sám Ledl popisuje jednoznačné plus, které může vládnoucí koalici nabídnout. "Mám určitou výhodu, že mě už znají z Prahy 10, kde tuto funkci vykonávám," řekl. Právě z této městské části pocházejí architekti staronové koalice - například Boris Šťastný z ODS a Petr Hulinský z ČSSD.
Pražská naděje byla potracena, hodnotil Schwarzenberg dohodu ODS a ČSSD - čtěte ZDE
ODS a ČSSD si v Praze rozdělily posty a pochvalují si koaliční smlouvu - čtěte ZDE
Koalice těchto dvou stran přenechávají kontrolní výbor KSČM i v jednotlivých městských částech, například v Praze 7 a Praze 11.
Komunisté pražské vládě pomáhají už dvanáct let, říká analýzaSpolupracující opozice ODS, donedávna dominantní pravicová strana, využívá pomoci levicové KSČM. Josef Šlerka, který na UK přednáší teorii nových médií, analyzoval výsledky hlasování magistrátních zastupitelů od roku 1998. "Vždy byl nablízku komunista" Statistickým srovnáním získal "hlasovací jádra" - skupiny zastupitelů, kteří stejně hlasovali aspoň v 75 % hlasování. Ve shodě s vládnoucí stranou či stranami po celá tři volební období takto často hlasovalo pokaždé několik komunistů. "Vždy byl nablízku zastupitel KSČM, který pomáhal," píše Šlerka, který letos kandidoval za zelené do zastupitelstva Prahy 8. Celá analýza je k dispozici na: ttgoogle.blogspot.com. |
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist