Už jen dva týdny mají čerstvě zvolení zastupitelé hlavního města na to, aby se dohodli na magistrátní koalici. Přesto je zatím jméno nového pražského primátora stejně nejasné jako první den po volbách.

Regionální rada a klub zastupitelů ODS měly v pondělí jasně říct, zda chtějí koalici sestavovat s vítěznou TOP 09, nebo zda zahájí jednání se sociálními demokraty. Tým Bohuslava Svobody se rozhodl jít cestou kompromisu – na TOP 09 se zatím vázat nechce, ale jednání s ní nepřerušuje. A zároveň začne ODS jednat s ČSSD.

Ze strany občanských demokratů jde již o druhý odklad během několika dní. V uplynulém týdnu se vyjednavači ODS vymlouvali na to, že teprve musí od regionální rady dostat mandát pro jednání s TOP 09. V pondělí před novináře předstoupili s tím, že jim rada a klub zastupitelů dovolily jednat s oběma potenciálními partnery.

ODS tak svým otálením přiživuje spekulace o tom, že koalice se socialisty je již dávno dohodnutá a veškerá oficiální jednání jsou jen mediální zástěrkou.

Jde o post primátora

Svoboda se také v pondělí po jednání rady proti vyjednávání s TOP 09 velmi ostře vyhranil. "Je to nabídka nikoli partnerství, ale diktátu," okomentoval návrhy TOP 09. Kandidát ODS na primátora také připustil, že rozhodovat se bude podle výhodnosti jednotlivých nabídek – čímž se jasně vyslovil pro spolupráci se socialisty, kteří ODS na rozdíl od TOP 09 přenechají post primátora.

Vše tak nyní mají ve svých rukou socialisté, kteří mohou srovnávat nabídky od obou pravicových stran. TOP 09 jim zatím dává o jedno křeslo v radě víc než občanští demokraté, ti jsou ale podle kuloárních informací připraveni nabídku Zdeňka Tůmy dorovnat.

"Po dnešku je jasné to, že začínáme jednat se sociální demokracií. A je jasné to, že máme tak silný mandát, že můžeme jednání velmi rychle ukončit," řekl v pondělí Svoboda. Proč se na tom v ODS nedohodli už dávno, ale až měsíc po volbách? "Tuto otázku byste měl položit TOP 09. Ta čekala na výsledek soudu, ta minutu po vyhlášení rozsudku dala nabídku na spolupráci ČSSD. Proto se do té doby jednání nedařila," prohlásil Svoboda.