Policisté by od počátku příštího roku mohli dostat možnost zabavit lidem i malé množství drogy. Počítá s tím návrh změny zákona o policii, který v úterý schválila vláda. Pokud budou souhlasit i poslanci, senátoři a prezident, budou moci policisté projednat přestupek v blokovém řízení, čímž se sníží náklady na správní řízení. O schválení normy informoval novináře premiér Petr Nečas (ODS). Novela podle něho obsahuje i pravidla pro výměnu, uchovávání a likvidaci osobních dat mezi policiemi států EU.

Česká policie může nyní zajistit omamné a psychotropní látky, pokud se lidé jejich držením či výrobou dopustí trestného činu. Podle novely by mohla požádat o vydání drogy i ty, kteří spáchají pouze přestupek. "V případě jejich neochoty látku dobrovolně vydat bude mít možnost tuto látku odejmout," uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě. Zároveň budou policisté oprávněni zabavenou drogu zničit. Ustanovení podporuje i opoziční ČSSD, řekl stínový ministr vnitra Jeroným Tejc.

Možnost využít blokové řízení při řešení drogových deliktů a právo zabavit "menší než malé" množství psychotropních látek podle ministerstva výrazně zjednoduší projednávání přestupků a postih lidí, kteří se jich dopustili.

Nařízení, které určuje limity pro držení drog, nabylo účinnosti v lednu letošního roku. Trestným činem podle něho není držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. U extáze je hranice, do níž je jeho přechováváni přestupkem, čtyři tablety nebo kapsle. Držení hašiše je trestné od pěti gramů, LSD od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů. Lidé také nesmí mít více než 40 hub s halucinogenními účinky.

Do konce minulého roku bylo tolerované množství drogy dáno jen interními policejními tabulkami, které však byly pouze orientační. Nikdo tak pořádně nevěděl, kolik vlastně je "větší než malé množství drogy" dané trestním zákoníkem.

Sociálním demokratům se ale nelíbí další část novely, která posiluje pravomoci Vojenské policie a dává jí možnost získávat údaje z odposlechů, řekl Tejc. ČSSD si není jistá, zda Vojenská policie takovou kompetenci potřebuje, a obává se možného úniku dat. Vojenská policie by si v případě potřeby prý mohla informace opatřit od státní policie.