Václav Klaus a Miloš Zeman byli politickými rivali, ale v době tzv. opoziční smlouvy i spojenci. Od tohoto víkendu budou mít další společnou charakteristiku - oba dva si ve svém politickém životopise budou moci uvést, že byli jmenováni čestným předsedou "své" strany. Byť v případě Klause to byl titul dočasný.

Bývalý premiér a šéf ČSSD Zeman, jehož příjmení se již promítlo do názvu partaje Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ), byl z rozhodnutí pražského sjezdu SPOZ uveden do funkce čestného předsedy. Agentuře ČTK to řekl ústřední tajemník strany Josef Baxa.

SPOZ je mimoparlamentní strana, od zisku sněmovních křesel ji v letošních květnových volbách do Poslanecké sněmovny dělilo jen necelé procento hlasů. Místo potřebných nejméně pěti procent jich Zemanovci získali 4,33 procenta, tedy skoro stejně jako do té doby parlamentní lidovci. SPOZ skončila ve volbách celkově na sedmém místě.

Stranu založilo loni v říjnu Sdružení Přátelé Miloše Zemana. Její přípravný výbor tvořili převážně členové někdejší sociálnědemokratické vlády premiéra Zemana, který se na letošním březnovém sjezdu SPOZ stal jejím předsedou. Stranu vedl do letošních voleb do Poslanecké sněmovny, po nichž rezignoval.

Zemana nahradí Mynář

Straně bude z rozhodnutí víkendového sjezdu nově šéfovat čtyřiačtyřicetiletý Vratislav Mynář, jeho prvním stranickým zástupcem pak bude stejně starý Zdeněk Štengl.

Mynář je předsedou stranické organizace ve Zlínském kraji. Při volbě dnes dostal na sjezdu 194 ze zhruba 250 hlasů. Je absolventem oboru ekonomika stavebnictví na VUT v Brně. První místopředseda strany Štengl je šéfem stranické organizace v Pardubickém kraji. Je bývalým policistou.

Závěry sjezdu zveřejní strana v neděli v tiskové zprávě.