Regionální politici by mohli přijít o miliony. Vláda totiž ve středu neodmítla návrh poslanců ČSSD, aby zastupitelé obcí a krajů neměli nárok na odměny za členství ve statutárních orgánech městských a krajských firem. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) jde návrh novely zákona o střetu zájmů správným směrem, ale jeho legislativní provedení nebylo dostatečné. Kabinet proto zaujal neutrální stanovisko. Poslanec ČSSD Stanislav Křeček, který patří k předkladatelům návrhu, řekl, že s úpravami souhlasí.

"Musím říci, že výhrady byly spíše legislativně-technického charakteru, úmysl byl shledán jako jdoucí správným směrem," poznamenal předseda vlády. Podobně složité zákony by podle něj měli připravovat vládní právníci.

Mezi výhrady kabinetu k novele, o které se bude dále jednat na půdě Poslanecké sněmovny, podle něj patří její přílišná paušalizace. Nepřihlíží prý také k reálné odpovědnosti, kterou zástupci samospráv v dozorčích a kontrolních orgánech mají. "Nemůže být například dramaticky odlišné zacházení pro poslance a senátory na straně jedné a pro komunální a obecní zastupitele na straně druhé," podotkl Nečas.

Podle novely by uvolnění zastupitelé, tedy ti, kteří za práci pro město pobírají plat, nesměli brát odměny za členství v orgánech firem, ve kterých má město podíl. Totéž se týká i krajských zastupitelů a krajských firem. Obdobné ustanovení už platí pro poslance a senátory, kteří nesmějí dostávat odměny za členství v orgánech firem, ve kterých mají podíl stát nebo jím ovládané firmy, případně Česká národní banka.

Křeček ve středu řekl, že nezpochybňuje odměny ani jejich výši pro zástupce v dozorčích radách podniků, půjde-li o odborníky. Podotkl, že tito lidé ručí za svá rozhodnutí svým majetkem a tomu také odpovídá výše odměny. Rozhodně se ale vyslovil proti zrušení ručení majetkem pro ty členy dozorčích rad, kteří za to nebudou pobírat odměnu, protože by prý pak tyto orgány ztratily smysl. Ručení majetkem je "garancí rozmyslného rozhodování", dodal.

Například bývalý smíchovský starosta Milan Jančík z ODS si ve firmách navázaných na hlavní město Prahu jen loni vydělal 2 711 960 korun. Šéf pražských sociálních demokratů Petr Hulinský si coby opoziční zastupitel za poslední tři roky díky městským firmám přišel na minimálně 18,9 milionu korun. Jak ukazují výroční zprávy, rekordní příjmy přinesly Hulinskému především tantiémy v Pražské teplárenské, kde zastává funkci předsedy představenstva. Další miliony přišly z Pražské energetiky a její dceřiné společnosti PRE Distribuce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist