V Česku bere drogy pravidelně a dlouhodobě asi 37.500 lidí, podle odborníků jejich počet vzrostl o 5000 za rok. Uvádí to ve středu zveřejněná vládní výroční zpráva o drogách v ČR za loňský rok. Narostl počet uživatelů pervitinu i opiátů. Zkušenost s drogou má více než polovina Čechů do 24 let, týká se to zejména konopí. Hlavně u mladých Česko dosahuje ve srovnání s EU nadprůměrných hodnot v jeho užívání.

"Potvrdil se vysoký podíl užívání drog, hlavně konopí, v populaci," řekl ČTK vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. I podle ve středu zveřejněné výroční zprávy agentury EU pro drogy (EMCDDA) mladí Češi v užívání konopí dál vedou mezi evropskými zeměmi. V posledním roce kouřilo marihuanu skoro 30 procent Čechů ve věku 15 až 34 let.

Loni se v ČR uskutečnil výzkum občanů, jehož výsledky ukázaly o něco nižší počty uživatelů drog než celopopulační studie provedená v roce 2008. Je otázka, nakolik jsou výsledky srovnatelné, uvedl Mravčík.

Zkušenost s drogou, hlavně s konopím, má okolo 30 procent Čechů, extázi vyzkoušelo až deset procent, pervitin asi čtyři procenta. V posledním roce kouřilo marihuanu až 15 procent dospělých, extázi užívaly tři až čtyři procenta a pervitin asi 1,5 procenta Čechů. U mladých ve věku 15 až 34 let jsou tyto podíly přibližně dvojnásobné.

Závislých je více, peněz na prevenci ale ubývá

Z odhadovaného počtu 37.400 takzvaných problémových uživatelů drog, tedy těch, kteří si drogy pravidelně a dlouhodobě píchají, jich zhruba 25.300 bere pervitin a asi 12.100 opiáty (heroin).

Podle zprávy narostl počet drogově závislých klientů napříč různými typy léčby včetně substituční, což znamená také nárůst objemu práce drogových služeb. Je to však v rozporu s tím, že dlouhodobě klesají prostředky z veřejných rozpočtů na drogovou prevenci. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) v srpnu uvedl, že zatímco ještě v roce 1999 protidrogová centra prostřednictvím Úřadu vlády dostala 150 milionů korun, letos to bude už jen 82 milionů.

Přetrvává nízký počet smrtelných předávkování drogami. Loni to bylo 49 případů, rok předtím 44 případů. Mírný nárůst byl zaznamenán u předávkování opiáty.

Průměrný věk uživatelů drog v léčbě dlouhodobě roste. Nejpočetnější skupinu léčených uživatelů drog v ČR tvoří uživatelé pervitinu. Přetrvává vysoký, asi sedmdesátiprocentní podíl závislých, kteří jsou v kontaktu s takzvanými nízkoprahovými centry a zúčastňují se tedy výměnných programů stříkaček. Těch bylo vloni distribuováno téměř pět milionů kusů.

Výskyt HIV mezi injekčními uživateli drog je stále relativně nízký - sahá hluboko pod jedno procento. Virovou žloutenkou typu C je nakaženo 20 až 40 procent uživatelů drog. Počet testů na HIV a žloutenku provedených uživatelům drog je však i nadále poměrně nízký.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist