Když vyzval Karel Schwarzenberg, aby se do jednání o pražském magistrátu vložil předseda ODS Petr Nečas, premiér šéfovi TOP 09 udělil políček. Jednak to odmítl, jednak prohlásil, že "také nás v některých obcích a městech znepokojuje chování TOP 09". Pravda je ale taková, že největší města obsadily velké koalice ODS a ČSSD. A k témuž výsledku spěje i Praha.

Pražská ODS totiž ve středu předala sociální demokracii návrh koaliční smlouvy. V případě dohody by zastoupení v radě bylo sedm ku čtyřem ve prospěch ODS, která by obsadila také místo primátora. ČTK to po jednání, které trvalo asi 15 minut, řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Podle člena vyjednávacího týmu Karla Březiny (ČSSD) sociální demokracie dokument vnímá jako návrh programových priorit ODS. "Dohodli jsme se, že naše podmínky a připomínky předložíme počátkem příštího týdne. V této době se také domluvíme na dalším pokračování, bude-li jaké," dodal Březina. Šéf pražské ODS Boris Šťastný řekl, že předáním návrhu občanští demokraté splnili své předchozí usnesení.

Roztržka s TOP 09

Minulý týden již návrh koaliční smlouvy předala TOP 09 občanským demokratům. Jednání mezi pravicovými stranami bylo ale v úterý po vzájemné roztržce přerušeno. O dalším pokračování by měly ve čtvrtek rozhodnout regionální rada ODS a její zastupitelský klub. Z pražské ODS ale zaznívají hlasy, podle kterých nebude vůle s TOP 09 pokračovat v jednáních.

Blažek ČTK řekl, že je zatím dohodnut s předsedou zastupitelského klubu TOP 09 Tomášem Hudečkem na pondělí schůzce.

Plzeň, Jihlava...

Koalice ODS a ČSSD už ovládly velká města. Nejdříve se socialisté a občanští demokraté na koalici dohodli v Plzni, Jihlavě a Ústí nad Labem, kde ji vyhlásili jen pár hodin po skončení druhého kola senátních voleb. Přitom na všech těchto radnicích mohly vzniknout středopravicové koalice.

"TOP 09 měla vzhledem k počtu mandátů neumírněné požadavky," zdůvodnil například ústecký vyjednavač ODS Jan Řeřicha, proč sešlo ze spolupráce pravicových stran. Jenže TOP 09 vzápětí prohlásila, že žádné nároky neměla.

Velký ústupek ČSSD v Brně

V úterý se na velké koalici dohodli také politici druhého největšího města. V Brně nakonec udělala vítězná ČSSD vůči ODS velkorysý krok – sice socialistům zůstane primátor, bude jím opět Roman Onderka, ale modří dostanou většinu v radě města.

Brněnští občanští demokraté se do poslední chvíle přeli, zda by nebyla vhodnější spolupráce s TOP 09 a lidovci, ale muž, který má v regionu největší vliv, místopředseda ODS Pavel Blažek, nakonec prosadil svou i přes odpor lídra kandidátky Roberta Kotziana či šéfa jihomoravské ODS Jiřího Kadrnky.

Jen krátce před Brnem pak potvrdili vládu ODS a ČSSD také v Ostravě. Na severu Moravy se to ovšem dalo čekat, protože obě strany tam spolu bez větších problémů spolupracovaly už poslední čtyři roky.

Pojem velká koalice se v Česku spojuje především s obdobím tzv. "opoziční smlouvy" a léty 1998 až 2002, kdy byl premiérem menšinové vlády ČSSD Miloš Zeman. Její fungování umožnila dohoda s ODS - tehdy v čele s Václavem Klausem. Od té doby má spojení "velká koalice" často negativní nádech, protože podle kritiků došlo v době Zemanovy vlády k vyřazení kontrolní funkce opozice.