Vlastně může být jedno, co TOP 09 nabídla pražské ODS. Mezi občanskými demokraty mají totiž dosud stejně převahu ti, kdo chtějí vládnout hlavnímu městu spolu se sociálními demokraty. A pokud se přes víkend zásadně nezmění poměry sil, občanští demokraté v pondělí odmítnou spolupráci se Zdeňkem Tůmou, který vyhrál volby v metropoli, a vydají se na námluvy s ČSSD.

Takřka nikdo z ODS nechce veřejně říct, s kým by raději vládl. Proto se HN rozhodly detailně popsat mocenské tábory a hlavně skupinu těch, kteří by nejraději na magistrátu usedli se socialisty. A proč.

Hrdlička a jeho skupina

Spolupráci se sociálními demokraty nejvíc prosazuje vlivný podnikatel a radní ODS z Prahy 10 Tomáš Hrdlička. Ten je uvnitř ODS považován za vynikajícího politického vyjednávače a stratéga s talentem shánět hlasy pro podporu svých oblíbenců.

Má navíc dobré kontakty na pražské byznysmeny a lidé uvnitř strany v kuloárech hovoří o tom, že dokáže sehnat dostatek peněz na volební kampaně. Sám se mnoho let zná se špičkami pražské ČSSD a na "své" radnici s nimi v posledních letech vládl, byť nemusel.

K Hrdličkovi má velmi blízko Milan Richter, který vedle něho na Praze 10 vlastně vyrostl. Blízko k němu má i šéf pražské ODS Boris Šťastný. Ostatně sám Hrdlička rád a často vypráví, že to byl právě on, kdo Šťastného dovedl do vysoké politiky a na kandidátku do Poslanecké sněmovny.

Do stejné skupiny patří i nová tvář z Prahy 2 Aleksandra Udženija. Žena, která je už roky členkou výkonné rady ODS - tedy širšího stranického vedení a která má velmi blízko k prezidentu Václavu Klausovi. Její otec Ranko Pecič totiž patří mezi prezidentovy blízké přátele. I Udženija patří do tábora Hrdličkových spojenců.

Kdo chce v ODS koalici s ČSSD (klikněte na obrázek)

 

Mimochodem, je dobré mít na paměti, že to byla právě Hrdličkova skupina, kdo přivedl do čela kandidátky ODS gynekologa Bohuslava Svobodu. Muže, který moc chce být primátorem.

Právě tato skupina lidí by nejraději vládla se sociálními demokraty. Jejich hlavní argument - který mimochodem uznávají všichni - je jednoduchý: lidi ze sociální demokracie dobře známe, a proto se nám s nimi bude lépe spolupracovat.

Opoziční přátelství

Není se čemu divit. Třeba šéf pražských sociálních demokratů Petr Hulinský sedí na magistrátu hlavního města už od roku 1998. V letech 2002 až 2006 dělal náměstka primátoru Pavlu Bémovi a v posledních čtyřech letech seděl na místě šéfa finančního výboru.

Ze svých postů mohl Hulinský celou dobu sledovat vše, co Pavel Bém na magistrátu dělal, na žádný skandál ale nikdy neupozornil. V době svého působení ve vedení metropole dostal královsky honorované posty v městských a poloměstských společnostech. V nich si za poslední tři roky přišel podle propočtů HN na víc než osmnáct milionů korun. Hulinský je tedy možná nejlépe placený veřejný funkcionář v Česku.

Podobné je to i s dalšími politiky ČSSD. Miroslav Poche či Karel Březina také brali tučné odměny od firem napojených na Prahu. Březina je od března 2007 členem dozorčí rady pražského dopravního podniku. Zavedení předražené karty Opencard ale Březina dlouho vůbec nekritizoval, navíc podporoval sporný nákup turniketů do metra za dvě miliardy korun.

Vazby z magistrátu jsou v politice pevným poutem. V minulosti to bylo vidět třeba na Jiřím Paroubkovi. Když byl ještě předsedou ČSSD, neopomenul jedinou příležitost, aby ostře nezkritizoval ODS. Navážel se do všech, kromě jediného muže - Pavla Béma. Paroubek mu totiž dělal na magistrátu náměstka.

Pro vládu se socialisty se Hrdličkova skupina rozhodla hodně obětovat - přesvědčila staré tváře, tedy ty, kdo seděli v radě spolu s Bémem, aby nechtěly místa v příští pražské vládě. Tím získali spoustu křesel, která mohou slibovat výměnou za spojenectví, a také vyvolali dojem zdánlivé očisty.

Ještě jednu výhodu by pro "bémovce" tato varianta měla: spolu s ostatními by obětovali i Rudolfa Blažka. Tím by se mu pomstili za stále nezapomenutou křivdu z loňska, kdy chtěl Pavla Béma sesadit z postu šéfa pražské ODS.