Co chce vláda schválit v "legislativní nouzi"

- Zpětné zdanění stavebního spoření

- Zdanění úroků ze vkladů na stavební spoření

- Výrazné omezení porodného jen na nejchudší rodiny s dětmi

- Snížení čtyřleté rodičovské dovolené

- Zrušení sociálního příplatku pro nejchudší rodiny s dětmi

- Snížení příspěvku handicapovaným s nejlehčím stupněm postižení

- Zachování stropu na zdravotní a sociální pojištění na šestinásobku průměrné mzdy

- Zdanění výsluh pro vojáky a policisty

- Zachování nemocenského pojištění pro firmy, které jinak klesne o 0,9 procenta

- Zvýšení daně z příjmu (100 kč na povodně) 

Vládní úspory ve výši více než 40 miliard korun nakonec začnou platit od ledna 2011. Sociální demokraté a komunisté v úterý ve sněmovně neumožnili vládě zkrátit lhůty pro schválení úsporných zákonů, jako je zpětné zdanění podpory stavebního spoření nebo snížení sociálních dávek a kabinet Petra Nečase se rozhodl ke krajnímu kroku: Zákony ze sněmovny stáhl a znovu je chce schválit v režimu tzv. legislativní nouze.

"Vláda zasedne, tyto návrhy stáhne a předloží je znovu s žádostí o vyhlášení legislativní nouze. Ještě dnes se vláda usnese o tom, že bude vyhlášen stav legislativní nouze, pak bude záležet na paní předsedkyni sněmovny, kdy naší žádosti vyhoví a v následujících dnech se o tom bude jednat," řekl serveru iHNed.cz premiér Petr Nečas.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová ještě žádost kabinetu nedostala. Stav legislativní nouze musí vyhlásit, jakmile ji obdrží, a to na dobu, kterou vláda uvede, řekla ČTK. Sněmovna pak bude muset potvrdit, zda stav trvá, dodala.

Vláda žádá, aby legislativní nouze byla vyhlášena od 1. do 5. listopadu. Umožnilo by to schválit zákon během jediného čtení i během jednoho dne. Do deseti dnů po sněmovně by musel normy projednat také Senát. Horní komora by je tedy mohla schválit ještě v předvolebním složení, kdy v něm má převahu pravice.

Na mimořádném brífinku Nečas potvrdil, že vláda návrhy stáhne a znovu předloží čtyři zákony, které následně projedná v legislativní nouzi.  Jde o čtyři normy: omezení státní podpory stavebního spoření, úsporný balíček ministerstva práce a sociálních věcí, snížení příspěvku politickým stranám za mandáty zákonodárců a krajských zastupitelů a novela zákona o daních z příjmů. Sněmovna je měla projednat ve středu, skončila ale u úsporného sociálního balíčku.

Stav legislativní nouze by přitom měla vláda pro schvalování zákonů používat jen v mimořádných situacích, kdy jsou ohrožena lidská práva nebo hrozí státu velké bezpečnostní či hospodářské škody. Předseda vlády ale prohlásil, že je vyhlášení legislativní nouze oprávněné.

Premiér: Máme důvod vyhlásit legislativní nouzi

"Je to přiměřený krok, protože sněmovna zabránila schválení úsporných zákonů tak, aby byly účinné od 1. ledna. Teď reálně hrozí, že mohou vzniknout velké hospodářské škody, zhoršení ratingu, vyšší splátky na dluhovou službu, u DPH se mohou prohloubit daňové úniky apod. Je tedy splněn důvod vyhlášení legislativní nouze, protože teď hrozí velké hospodářské škody," dodal Nečas.

Sněmovna po informaci o vyhlášení legislativní nouze přerušila jednání do středy.

Vládní návrhy úsporných opatření mají pomoci tomu, aby bylo možné pro příští rok schválit rozpočet se schodkem 135 miliard korun. V rámci toho chce kabinet například zdanit i výnosy ze stavebního spoření a na letošní státní podporu vyplácenou příští rok uvalit 50procentní daň a v dalších letech ji snížit z nyní nejvyšších 3000 korun na 2000 korun.

Sobotka už na začátku schůze řekl, že pokud sněmovna zdanění schválí, obrátí se sociální demokracie na Ústavní soud. Sobotka tvrdí, že do zákona nejde zasáhnout zpětně formou speciální daně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist