Zvláštní pozornost věnovalo vedení ODS taktice před probíhajícími komunálními a senátními volbami, kterou ladilo ještě tento týden. Podle informací HN se stranické grémium bojí, že by na radnicích mohly rychle vznikat velké koalice ODS a ČSSD. A to by mohlo poškodit kandidáty občanských demokratů v druhém kole senátních voleb.

"Pokud by takové koalice byly dohodnuty už v příštím týdnu, nevrhalo by to na veřejnosti dobré světlo. Grémium se proto dohodlo na jakémsi doporučení, aby se vyjednávání protáhla až na dobu po volbách," řekl HN pod podmínkou anonymity člen vedení ODS.

Oficiálně však nechtěl nikdo z předsednictva občanských demokratů stranický pokyn potvrdit. Všichni jen shodně opakují, že podle nich stejně budou jednání o budoucích koalicích "nějaký čas trvat".

"Nemyslím si, že začnou na radnicích hromadně vznikat velké koalice, a už vůbec si nemyslím, že by to bylo rychle. My preferujeme středopravé koalice, jde ale o rozhodnutí regionů," reagoval včera premiér a šéf ODS Petr Nečas.

ODS jde o hodně

Senátní volby jsou pro ODS stejně klíčové jako ty komunální. Sociální demokraté totiž neobhajují v horní komoře žádné křeslo a po volbách může levice snadno získat v Senátu většinu. Naopak ODS může přijít o řadu senátorů.

Pokud by se do druhého kola dostali zástupci ODS a TOP 09, mohlo by občanským demokratům ublížit, kdyby jejich kolegové na radnicích měst rychle uzavírali velké koalice. Pro voliče by pak totiž byli pravicovější volbou kandidáti TOP 09.

"Věřím, že ani případné rychlé uzavření některých koalic by naše voliče stejně neovlivnilo," uklidňuje ale emoce první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, která prý stejně nevěří na rychlý výsledek koaličních jednání.

Velká koalice v Praze?

ODS a ČSSD společně řídí řadu měst, třeba Ostravu, Příbram či Ústí nad Labem. Krátce před volbami se navíc proslýchá, že by velká koalice mohla vzniknout i na pražském magistrátu či v Brně. A vznik takových městských vlád, jsou-li již nevyhnutelné, chce vedení ODS o pár dní až týdnů oddálit.

"Obecně taková taktika není špatná, na druhou stranu je důležité vycházet z konkrétních výsledků. Může se totiž stát, že dlouhé vyčkávání povede k tomu, že se koalice sestaví bez ODS," varoval včera místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který ale nebyl na středečním grémiu ODS, kde se ladila taktika.

ČSSD bojuje o nového prezidenta, musí ale voliče dostat k urnám - čtěte ZDE

Jak se tiskne a balí tři a půl milionů volebních lístků pro senátní volby - FOTOGALERIE ZDE

Hejtmanům ČSSD jedna funkce nestačí. Jsou ve sněmovně a chtějí i do senátu - čtěte ZDE

Sestavování vedení radnic bude ale v řadě měst složité. ODS má strach z toho, že je chce Kalouskova strana vyšachovat z koalic ve velkých městech.


Kompletní zpravodajství o volbách, včetně analýz, předvolebních průzkumů a komentářů redaktorů HN, si můžete přečíst ve volebním speciálu na www.iHNed.cz/volby

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist