V pátek a v sobotu má každý možnost vyměnit svého starostu či starostku, pokud s nimi není spokojen. Během víkendu tak může teoreticky přijít o práci přes šest a půl tisíce šéfů vesnic a měst. Řada z nich by si to i zasloužila, ale zdá se, že Češi v komunálních volbách své starosty za jejich špatnou práci zase tolik netrestají.

Voličům jejich případné revoluční záměry komplikuje také volební mechanismus, který je složitější než u sněmovních voleb. Křížkování, a tedy razantní proměna stranických kandidátek, nemá valnou šanci na úspěch. Měnit pořadí jednotlivých uchazečů o místa zastupitelů přesto jde.

HN přinášejí seznam pětice obcí, jejichž radniční vedení by se po víkendu mělo vyměnit, a druhou pětici měst a vesnic, které mohou sloužit jako ukázkový příklad zdárného rozvoje a zodpovědné správy.

Top 5 komunálních zločinů

Havířov: Předražené zakázky

Severomoravské město se v různých žebříčcích kvality života vyskytuje pravidelně na chvostu. Město trápí hlavně věci, na které nemá radnice přímý vliv, ale zároveň příliš neuplatňuje ani ten nepřímý. Jde o vysokou nezaměstnanost a špatné životní prostředí, ke kterému významně přispívá hutní společnost Mittal.

Radnici vede levicová proprůmyslová koalice ČSSD a KSČM, která se v poslední době "proslavila" především předraženými městskými zakázkami. Například na vybudování psího útulku se 40 kotci za 45 milionů korun. Kvůli tomu radnice nemá peníze, pročež obyvatelům města například trojnásobně zvýšila daň z nemovitosti. Radnice navíc velmi málo podporuje kulturu, ve městě také mizí řada služeb, chybí projekty, které by nezaměstnaným pomohly najít práci nebo se překvalifikovat na jinou.

Popůvky u Brna: Všemocní developeři

Tohle malé městečko místní zastupitelé proměnili v obří sídliště, aniž by třeba pamatovali na kapacitu škol v okolí a také, aniž by o tom místním obyvatelům vůbec řekli. Zastupitelé, všichni jsou nezávislí, prostě před lety bez většího rozmyslu kývli na projekty developerů, kteří v obci začali stavět různobarevné domky připomínající jakousi obří betonovou stavebnici.

Terezín: Dluhy

Skomírající město, které dostalo hned několik ran. Před osmi lety je poničily povodně, ale trpí také tím, jak ho spravovali místní politici. Bývalý starosta Jan Horníček z ODS nejdřív nedokázal získat miliony z evropských dotací, pak přišel s velkolepým plánem, že z Terezína vytvoří univerzitní městečko.

V bývalých kasárnách měly být posluchárny, koleje a přednáškové sály. Několikamiliardový projekt ale skončil absolutním krachem. Starosta musel odstoupit. Zbyla po něm prázdná pokladna a dluhy.

České Budějovice: Zneužití obecních peněz

Nejde o město v úpadku, ale lze ho uvést jako příklad toho, když místní politici myslí spíš na sebe než na své občany. Z obecního rozpočtu Budějovic se například platil oběd za pět tisíc pro primátora Juraje Thomu (tehdy ještě ODS) a jeho dva náměstky nebo pro další jeho náměstkyni kurz angličtiny za 50 tisíc korun a letenka do Spojených států za 80 tisíc korun.

Brno-Žabrovřesky: Korupce

Dnes už bývalý starosta této části Brna Aleš Kvapil je exemplárním případem toho, o čem se v souvislosti s komunální politikou mluví velmi dlouho. I podle organizace Transparency International, která se zabývá korupcí, bují úplatkářství na obecní úrovni snad ještě víc než ve vysoké politice.

Začátkem září dostali Kvapil a tajemník jiné brněnské čtvrti Radovan Novotný sedmiletý trest vězení za to, že žádali milion od podnikatele za to, že mu dovolí postavit kulturní centrum. (Více ZDE.)


Top 5 komunálních počinů

Stonava: Záchrana obce

Starosta této severomoravské obce Ondřej Feber ubránil městečko před těžbou uhlí. Stonava totiž málem zanikla. Místo toho však starosta, dříve člen US, loni vstoupil k zemanovcům, obnovil mateřskou i základní školu, zajistil peníze pro několik nových bytových domů a jeho radnice pomáhá místním sehnat levné půjčky na bydlení. Zastavil také odliv obyvatel.

Kněžice: Levné teplo

Je to malá středočeská obec s pětistovkou obyvatel, nicméně nezávislý starosta Milan Kazda z ní udělal docela unikátní místo. Prosadil projekt Energeticky soběstačná obec. Nechal vybudovat dálkový vodovod a kotelnu na biomasu, která dodává obyvatelům teplo za přijatelnou cenu. Díky tomuto projektu navíc zařídil i několik nových pracovních míst v obci.

Lanškroun: Otevřená radnice

Město, které vede Martin Košťál z ODS, dostalo v září hlavní cenu, již vypisuje organizace Otevřená společnost. Jde totiž o město, které se snaží své obyvatele informovat i o věcech, jež mu zákon ani neukládá. A navíc tak činí velmi srozumitelným jazykem.

Semily: Průhledné zakázky

Místní starosta Jan Farský byl tak populární, že když na jaře kandidoval za TOP 09 do sněmovny, nepotřeboval ani kampaň. V Libereckém kraji získal druhý největší počet preferenčních hlasů. Udělal ze Semil město, kde se veřejné zakázky vypisují ukázkově.

Již tři roky se v Semilech používá protikorupční model, jejž mají politické strany teprve na papíře. Celý průběh zakázek se zveřejňuje na internetu. Na semilském webu lze i zpětně dohledat veškerou dokumentaci k zakázkám včetně toho, jak který člen výběrové komise hlasoval. Výsledkem jsou ušetřené miliony.

Hostětín: Zelený život

Nezávislý starosta Robert Janota udělal z vesnice na Uherskohradišťsku raritu, na kterou se na jaře přijel osobně podívat i princ Charles. Jde o jednu z nejekologičtějších českých vesnic.

Většina místních je napojena na centrální kotelnu, která spaluje biomasu, v obci mají kořenovou čistírnu odpadních vod, solární kolektory a šetrné veřejné osvětlení. (Více ZDE.)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist