Městská hromadná doprava v Praze bude pro všechny děti do věku patnácti let zdarma. Před říjnovými volbami to slibuje pražská ODS. Ke změně podle ní dojde už od ledna 2011. Nyní mohou v pražské MHD jezdit zdarma děti do deseti let věku.

Pro rodiče pražských dětí není podle ODS platba za jízdné "zanedbatelná částka". "Mnozí si to nemohou ani dovolit. Jejich děti pak kvůli tomu často tráví volný čas pasivně doma nebo aktivitami, které určitě nelze považovat za vhodné," tvrdí ve čtvrteční tiskové zprávě Bohuslav Svoboda, kandidát ODS na primátora.

"Proto budeme prosazovat, aby všechny pražské děti do patnácti let věku, tedy do doby, dokud si na pokrytí nákladů na jízdné nebudou moci přispět například výdělky z brigád, mohly jezdit v pražské MHD zdarma," dodává.

Rath už raději couvá

Postup pražské ODS připomíná styl středočeského hejtmana Davida Ratha. Jeho slib žákovského jízdného zdarma pomohl ČSSD vyhrát krajské volby na podzim 2008. Doprava do škol zdarma se týkala žáků a studentů od šesti do 19 let, kteří mají trvalé bydliště a školu ve středních Čechách.

Jenže kraj ročně dával na úhradu jízdného kolem 250 milionů korun. A letos v létě začal Rath couvat. Uvedl, že od nového školního roku si děti budou platit jízdné samy, mohou ale požádat o zpětné proplacení. Středočeský kraj podle něj k tomuto opatření přimělo zneužívání systému i avizovaná úsporná opatření vlády.

80 milionů pokryjeme

Pražští zastupitelé a kandidáti za ODS ale z výdajů navíc obavy nemají. Sice si uvědomují, že "z počátku bude opatření ztrátové", díky dlouhodobě vyrovnanému rozpočtu metropole si prý ale na jeho zaplacení nebudou muset vzít úvěr. Podle propočtu ODS bude jízdné zdarma pro děti do 15 let stát v prvním roce necelých 80 milionů korun, postupně ale tuto částku sníží předpokládané tržby od zvýšeného počtu pasažérů, tvrdí strana.

"Lze totiž očekávat, že osvobozením dětí do patnácti let od placení jízdného přiláká k používání MHD celé rodiny," plánují občanští demokraté. "Zarytí příznivci automobilové dopravy přijdou totiž tímto krokem o obvyklou výmluvu, že když jede autem celá rodina, vyjdou je pohonné hmoty levněji než jízdenky," uvedl Boris Šťastný, předseda pražské ODS.