Přítomnost ve vojenské misi Severoatlantické aliance v Afghánistánu je pro novou českou vládu dlouhodobou prioritou. Po jednání s šéfem NATO Andersem Foghem Rasmussenem to v Bruselu řekl český premiér Petr Nečas.

Praha je podle něj připravena jednat o změnách v českém kontingentu v této násilnostmi sužované středoasijské zemi tak, aby vyslyšela volání z centrály aliance po zvýšení počtu expertů na výcvik tamních bezpečnostních sil. O tom hovořil i šéf NATO Rasmussen.

"Pro nás zůstává účast a náš podíl na afghánské misi dlouhodobou prioritou naší vojenské účasti na operacích Severoatlantické aliance," konstatoval Nečas.


Ministr obrany Alexandr Vondra nedávno řekl, že zřejmě ještě v září či počátkem října předloží vládě materiál o změnách v misích, který by měl obsahovat i rozšíření sil v Afghánistánu a naopak stahování českých vojáků z Kosova. O kolik lidí by mělo jít, ale neupřesnil.

Jasněji se k tomu nevyjádřil ani Nečas. Vše bude teprve výsledkem jednání v kabinetu, ale také v parlamentu, v němž hodlají vládní strany hovořit i s opozicí. Kvůli lepšímu plánování by místo schvalování misí na jeden rok chtěl schvalování misí na dva roky.

Související