Premiér Petr Nečas jednal v Bruselu s eurokomisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem o kandidatuře bývalého ministerského předsedy Mirka Topolánka na post šéfa energetické agentury při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Řekl to novinářům po skončení summitu EU.

"Já mohu potvrdit, že poté, co po vzájemné dohodě pan ministr (průmyslu a obchodu Martin) Kocourek 7. září na neformální radě ministrů odpovědných za energetiku oznámil tuto kandidaturu, tak že jedním z mnoha bodů, o kterých jsme dnes jednali s panem komisařem Oettingerem, byl i tento bod," uvedl.

Nečas již v minulosti, poté, co informaci o Topolánkově kandidatuře přinesl deník E15, řekl, že považuje za standardní, aby stát využíval služby svých bývalých premiérů. V současnosti ovšem není jasné, zda Topolánek bude jediným kandidátem evropské sedmadvacítky. "Diskutovali jsme i o možnosti případné procedury, kterým by Evropská unie případně nominovala svého jednotného kandidáta," doplnil premiér.


Jediným případným protikandidátem z EU je pro bývalého českého ministerského předsedu podle Lidových novin nizozemská ministryně hospodářství Marie van der Hovenová. Server Aktuálně.cz ovšem informoval, že pro Topolánka je kandidatura do OECD jen "plánem B" a ve skutečnosti usiluje o post ve vedení italského energetického gigantu Enel.

Související