Zpěvačka Helena Vondráčková v pondělí prohrála soudní spor s kolegyní Martou Kubišovou. Vrchní soud v Praze rozhodl, že Kubišová nemusí jí a jejímu manželovi Martinu Michalovi platit odškodné 1,3 milionu korun za zrušené turné Golden Kids. Odvolací senát tak potvrdil loňské rozhodnutí pražského městského soudu. Kubišová ani Vondráčková se pondělního jednání neúčastnily. Žalobce musí Kubišové zaplatit soudní výlohy.

Rozsudek je pravomocný, možné je ale ještě dovolání k Nejvyššímu soudu. A advokátka Vondráčkové hodlá této možnosti využít: "Myslím, že na rozhodnutí soudu mají vliv média, je to na výsost nesprávné," uvedla.

Otevřený dopis

Spor zpěvaček vyvolal v minulých dnech značný mediální zájem poté, co se na stranu Kubišové postavila řada osobností kulturního i veřejného života. Bývalý prezident Václav Havel, někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer, olympijská vítězka Věra Čáslavská a herci či hudebníci vyzvali v dopise Vondráčkovou, aby další pře se svou kolegyní zvážila. Populární zpěvačka však zareagovala tím, že se Kubišová měla slušně chovat.

Advokátka Vondráčkové v pondělí soud žádala, aby právě otevřený dopis zahrnul do důkazů, protože může ovlivnit rozhodování soudců. Soud to ale označil za nesouvisející s předmětem sporu. Advokát Kubišové souhlasil - dopis je morální podpora, ale s právní rovinou, které se držíme, nemá co dělat, řekl serveru iHNed.cz

Kubišová od počátku odpovědnost za zrušené turné odmítala s tím, že smlouvu na koncertování nepodepsala. Stejně tak ji nepodepsal ani třetí člen skupiny Václav Neckář. Michal s Vondráčkovou však trvali na tom, že smlouvu všichni uzavřeli ústně. Jejich žalobu prvoinstanční soud loni v listopadu zamítl. Uvedl, že se jim uzavření smlouvy nepodařilo prokázat.

Turné Golden Kids se mělo uskutečnit předloni ke 40. výročí tria, zpěváci se ale nakonec nedohodli na podmínkách. Podle Kubišové byla příprava turné chaotická. Michal se nakonec rozhodl turné nahradit samostatnými koncerty Vondráčkové s hosty.

Hlavní události sporu kolem zrušeného turné pěveckého tria Golden Kids:

1. dubna 2008 - Zpěvačka Marta Kubišová oznámila, že nevystoupí na plánovaném turné ke 40. výročí skupiny Golden Kids (trio Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář), šňůra se proto ruší. Podle Kubišové nebyl projekt umělecky připraven a ani neměla s producentem Martinem Michalem uzavřenou smlouvu. Zahajovací koncert šňůry se měl konat 17. května 2008 v pražské Lucerně. Michal se nakonec rozhodl turné nahradit samostatnými koncerty Heleny Vondráčkové s hosty.

29. července 2009 - Vondráčková s manželem Martinem Michalem požadovali u soudu po Kubišové 1,3 milionu korun kvůli neuskutečněnému turné. Uvedla to televize Nova, podle níž se někdejší trio sešlo u soudu právě v tento den, soud však jednání odročil.

Podle médií v dubnu 2008 Michal údajně říkal, že se s Kubišovou zatím soudit nechce. Případem se soud zabýval již od konce února 2009. Kubišová vinu odmítla s tím, že smlouvu na koncertování nepodepsala. Michal s Vondráčkovou však trvali na tom, že smlouvu všichni uzavřeli ústně.

18. září 2009 - Soud pokračoval výslechem svědků, mimo jiné i Vondráčkové.

25. listopadu 2009 - Městský soud v Praze rozhodl, že Kubišová nemusí společnosti Agentura MM Praha, kterou vlastní Vondráčková se svým manželem Michalem, zaplatit odškodné 1,3 milionu korun za zrušené turné. Agentura se proti rozhodnutí soudu odvolala.

6. září 2010 - Řada osobností kulturního i veřejného života vyzvala otevřeným dopisem Vondráčkovou, aby zvážila své soudní spory s bývalou kolegyní Kubišovou. Pod otevřeným dopisem jsou podepsáni například bývalý prezident Václav Havel, někdejší předseda vlády Jan Fischer, olympijská vítězka Věra Čáslavská a někteří herci a hudebníci včetně Václava Neckáře.

7. září 2010 - Vondráčková v reakci na dopis uvedla, že kdyby se Kubišová chovala slušně, neskončil by spor před soudem. Podle Vondráčkové na snahu o "smírné a přátelské řešení" Kubišová reagovala arogantně a v médiích šířila lži.

13. září 2010 - Vrchní soud v Praze rozhodl, že Kubišová nemusí Vondráčkové a jejímu manželovi Martinu Michalovi platit odškodné 1,3 milionu korun za zrušené turné Golden Kids.