„Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit dvacetiprocentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila,“ řekl pro HN ministr Pavel Drobil. Evropa se zavázala tuto hranici splnit do roku 2020.
Evropská komise už v roce 2007 založila platformu pro jadernou energetiku a její šéf José Barroso tehdy naznačil, že jádro by mohlo být součástí čistší evropské energetiky po roce 2020. Mezi členskými státy EU ovšem pohled na atomovou energii není jednoznačný: zatímco například Rakušané jsou proti, německá vláda nedávno rozhodla, že prodlouží životnost tamních jaderných zařízení.
Pokud by Drobil v Bruselu uspěl, jádro by se zařadilo po bok například větrných elektráren, vztahovaly by se na něj finanční podpory a Evropa by se alespoň na papíře stala „zeleným“ kontinentem, dvacetiprocentní hodnotu by totiž hravě splnila.
Evropa posílá členským státům na podporu obnovitelných zdrojů velké sumy. Například Česko vyčerpalo z evropských zdrojů od roku 2007 téměř 10 miliard korun. Jaderné energii by se otevřel i přístup do nové Mezinárodní agentury pro obnovitelé zdroje se sídlem v Bonnu, která má za cíl podporu zelené energie po celém světě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist