Krajský soud v Brně zamítl žalobu francouzské společnosti EDF proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o tendru na stavbu nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany. ÚOHS zamítl námitky společnosti EDF na postup v soutěži. Strany mohou rozsudek napadnout kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).
Antimonopolní úřad se nezabýval samotnými podmínkami tendru, protože dodavatele společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) vybírala mimo zadávací řízení na základě bezpečnostní výjimky. Podle zákona nelze v takovém případě podat proti postupu zadavatele námitky. Soud se zabýval tím, zda měl ÚOHS posuzovat samotné podmínky tendru, nebo zda správně rozhodl, že podle zákona EDF námitky podat nemohla. Rozhodl ve prospěch antimonopolního úřadu.
Podle soudce Jana Čížka byl postup ÚOHS správný a pramení z povahy bezpečnostní výjimky. „Cílem zákonodárce bylo vyloučit možnost jakéhokoliv zasahování do postupu zadavatele při výběru dodavatele a ochránit bezpečnostní zájmy státu,“ řekl Čížek. Judikatura podle něj zastává názor, že výčet námitek, které lze podat proti pokynům zadavatele, je vyčerpávající a nelze jej rozšiřovat. A zákonodárce také implicitně vyloučil pravomoc dodavatele domáhat se přezkoumávání zadávacího řízení. Ani při použití bezpečnostní výjimky nelze porušit zásadu transparentnosti a diskriminace, ale to se podle soudu nestalo. Právní ochrana zadavatele podle Čížka není vyloučena, ale té je potřeba se případně domáhat u civilních soudů v občansko-právním sporu.
Smlouvu státu na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech s korejskou firmou KHNP rozhodnutí Krajského soudu v Brně neovlivňuje. Obě strany kontrakt podepsaly 4. června poté, co Nejvyšší správní soud zrušil předběžné opatření krajského soudu, které zakazovalo smlouvu podepsat.
Česko upravilo své plány pro věčnost. Úložiště radioaktivního odpadu bude hotové dřív, ale mnohem dražší
Podle premiéra Petra Fialy zamítnutí žaloby potvrdilo, že postup při výběru dodavatele byl od začátku správný. „Ukázalo se, že jsme měli pravdu. Byli jsme po celou dobu přesvědčení, že jsme postupovali správně,“ řekl. Zároveň zdůraznil, že projekt výstavby nových bloků je zásadní pro energetickou bezpečnost země. „Jsme si jistí, že celý projekt dovedeme do úspěšného konce,“ dodal.
Verdikt ocenila i společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má tendr na starosti. O případném vymáhání škod po EDF za jeho zdržování chce firma rozhodnout po prostudování rozhodnutí soudu. Korejská KHNP rozhodnutí ocenila a chce pokračovat v přípravě projektu. EDF zatím verdikt nekomentovala.
První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných reaktorů v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou bloků v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist