Reformy, jejichž cílem je vyřešit deficit veřejných financí, mají díky jasnému rozložení politických sil daleko větší šanci uspět než kdykoliv dříve, řekl v úterý v Poslanecké sněmovně prezident Václav Klaus.

V asi dvacetiminutovém projevu, se kterým se po sedmi letech obrátil k českým poslancům, se vyslovil také pro kultivovanější a vyzrálejší podobu politického soupeření. Klaus ve sněmovně vystoupil jako prezident teprve podruhé. V úvodu vystoupení mu na okamžik nefungovaly mikrofony.

"Pokud si současná vládní koalice uchová elementární soudržnost, máme příležitost, která se již nemusí opakovat," řekl Klaus k chystaným reformám nynější středopravé koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

"Jednoznačné rozvržení sil dává naději, že složité reformy, které před námi stojí a jejichž společným jmenovatelem je deficit našich veřejných financí, mají právě teď větší šanci na řešení než v minulých letech," zdůraznil.

Dění v Poslanecké sněmovně jsme sledovali ON-LINE - ZDE

Prezident věří, že jak nové složení sněmovny, tak změny ve vedení hlavních politických stran povedou ke kulturnější a pozitivnější tváři české politické scény.

Po letošních parlamentních volbách podle prezidenta "došlo k překreslení politické mapy" a nastaly překvapivé změny. Mezi nimi Klaus vypočítal odchod KDU-ČSL ze sněmovny i fakt, že dvě v posledním dvacetiletí nejsilnější strany na levici a pravici výrazně oslabily na úkor stran nových, které naopak získaly velmi silný mandát.

"První týdny a měsíce ukazují i to, že ubylo hrubostí a osobních útoků, což se snad ve sněmovně projeví i na klidnější a dělnější komunikaci. Přál bych to vám, ale i celé veřejnosti," uvedl Klaus. Poslancům a poslankyním řekl, že mají "velkou příležitost vrátit sněmovně v očích veřejnosti vážnost, která jí patří".

Ústavní soud jako třetí komora

Sněmovna by se měla podle prezidenta také zabývat změnou postavení Ústavního soudu tak, aby se nemohl chovat jako nekontrolovatelná třetí parlamentní komora. Parlament by měl bránit své postavení suveréna a soudy by si neměly uzurpovat více moci, než jim přísluší. Klaus Ústavnímu soudu vyčetl, že bezprecedentně zasáhl, když zrušil loňské chystané předčasné volby.

"Pro demokracii je ničivé, bude-li pokračovat trend, který v posledních letech pozorujeme u nás i v celé Evropě, že si různá soudní tělesa pro sebe uzurpují větší díl moci, než jim přísluší. Nesmíme se smířit s tím, že Ústavní soud, místo toho, aby ústavu vykládal, do základního zákona naší země samovolně zasahuje a nad rámec svých pravomocí ústavní zákony mění," řekl Klaus.

"Nebylo to politicky neutrální," řekl ke zrušení předčasných voleb prezident. Pokud by se volby odehrály v původním termínu, měly by jiný výsledek, dodal. Legitimitu volebních výsledků řádných květnových voleb, ale prý nechce zpochybňovat.

Ústavní soudci se ke kritice prezidenta nechtěli v úterý vůbec vyjadřovat. "Ústavní soud soudí a zásadně nekomentuje politická prohlášení," řekl ČTK generální sekretář Tomáš Langášek.

Přebírání norem z EU

"Je třeba dávat pozor i na to, že takzvané povinné přebírání norem Evropské unie v předcházejících letech v nemalém počtu případů krylo pokusy některých domácích politických sil vnášet do našeho právního prostředí prvky, které by při standardní parlamentní proceduře neměly šanci na úspěch," uvedl také Klaus v projevu.

Nařízení EU, která necitlivě zasahují do výsostných pravomocí ČR a netýkají se společného evropského prostoru, by český parlament neměl mechanicky přebírat, míní.

 

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.
 

Nesouhlas Sobotky i Schwarzenberga

Poslanci hodnotí Klausův projev převážně kladně, část z nich ale nesouhlasí s kritikou Ústavního soudu. Opozice pak prezidentovi také vyčetla, že v pasáži věnované hospodaření státu neřekl konkrétně, jak by si představoval reformu veřejných financí.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila vláda nyní neuvažuje, že by postavení Ústavního soudu měnila. "Ale je faktem, že právnická odborná obec se loni na podzim neshodla na tom, zda Ústavní soud má, či nemá pravomoc rušit zákony. To je téma, které visí ve vzduchu," dodal.

Proti Klausovu názoru na soud se postavil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Rozhodnutí Ústavního soudu mělo nepochybně vliv na určité překreslení politické mapy České republiky, na druhou stranu já bych z toho hned nevyvozoval potřebu redefinovat ústavní roli Ústavního soudu nějakým rozsáhlejším způsobem," uvedl. Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek zmínil, že prezident nese odpovědnost za stav Ústavního soudu, protože on soudce jmenuje.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se zase zastal evropských směrnic. "Říkám, že směrnice, které přicházejí z Bruselu, jsou mnohem rozumnější, než to, než co z nich náš parlament dělá. Ten teprve vyrábí pořádný paskvil," podotkl.

Na programu dolní komory byla v úterý také volba veřejného ochránce práv, začátkem července nikoho z kandidátů sněmovna nevybrala. Poslanci, kteří se sešli na mimořádné schůzi, se měli zabývat i novelou zákona o zadávání zakázek.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:44
10:49 První poslanci
V Poslanecké sněmovně se scházejí první poslanci. Na tabuli svítí nápis, že schůze bude zahájena v 11:00, tedy podle plánu.
10:51
10:52 Huml zůstává u VV

Ještě před jednáním sněmovny se objevila zpráva, že poslanec Stanislav Huml zůstává členem sněmovního klubu Věcí veřejných.

Podepsal dodatek k ujednání se stranou, které před časem vypověděl. Předsedkyně frakce VV Kristýna Kočí ČTK řekla, že je záležitost vyřešena a klub je jednotný.

11:00
11:01 Premiér
Do sněmovní lavice už zasedl i premiér Petr Nečas. Čeká se na zahájení schůze.
11:02
11:03 KSČM nepodpoří nikoho

Poslanci KSČM nepodpoří ani jednoho z kandidátů na ombudsmana, které navrhli Senát a prezident. Před jednáním to řekl předseda strany Filip.

11:05
11:05 Začátek schůze
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zahájila schůzi. Oznámila přitom, že za "několik okamžiků" navštíví sněmovnu prezident republiky Václav Klaus.
11:06
11:06 Příchod za zvuku fanfár
Prezident Klaus vešel do sněmovny za zvuku fanfár z opery Libuše.
11:09
11:07 Prezident se ujal slova
Miroslava Němcová požádala prezidenta, aby se ujal slova. Mikrofon ale nefunguje.
11:16
11:09
Děkuji za možnost promluvit ve sněmovně. V místě, kde prezident republiky nemluví často, zahájil své vystoupení prezident.
11:17
11:12 Výrazné změny na politické mapě

Podle Klause došlo po květnových volbách k překreslení politické mapy, které je svým rozsahem mimořádné. Překvapivým změn je podle něj celá řada. Poprvé od roku 1918 nebyla do sněmovny zvolena lidová strana. Dvě nejsilnější strany na levici i pravici oslabily na úkor stran nových, které získaly silný mandát.

Klaus vyjádřil naději, že nová politická mapa, která vznikla po květnových volbách, přinese vyšší politickou kulturu. Podle něj v posledních týdnech a měsících ubylo hrubostí a osobních útoků.

Prezinde také věří ve "vyzrálější podobu ideového soupeření".
 

11:19
11:15 Redefinice postavení Ústavního soudu
Sněmovna by se podle prezidenta měla zabývat redefinicí postavení Ústavního soudu, aby nemohl fungovat jako třetí a "často rozhodující a nikým nekontrolovaná" třetí parlamentní komora.

Klaus připomněl, že právě kvůli rozhodnutí Ústavního soudu se volby do sněmovny konaly až v květnu. Podle něj posunutí termínu voleb jejich výsledek ovlivnilo.
11:20
11:18 Větší sebevědomí před EU

Klaus se před poslanci vyslovil pro větší sebevědomí sněmovny při přebírání norem EU. Parlament by neměl být jen převodní pákou jejich přejímání.

"Je třeba dávat pozor i na to, že takzvané povinné přebírání norem Evropské unie v předcházejících letech v nemalém počtu případů krylo pokusy některých domácích politických sil vnášet do našeho právního prostředí prvky, které by při standardní parlamentní proceduře neměly šanci na úspěch. Jde o známé případy, kdy jsme aktivisticky šli dále, než Brusel nařizoval," prohlásil také prezident.

11:28
11:25 Odolnost vůči "ekonomickým turbulencím"

Rozvržení sil ve sněmovně dává naději, že reformy řešící deficit veřejných financí mají nyní větší šanci uspět než v minulých letech, řekl Klaus. "Nesmíme promarnit čas, který máme k dispozici. A zásadní rozhodnutí odkládat," uvedl.

"Před českým parlamentem a tedy před vámi všemi stojí v následujícím období velká výzva. Na vás do značné míry záleží, zda se dostatečně hluboké a rychlé reformy podaří uskutečnit tak, aby Česká republika získala dobré základy pro dlouhodobou prosperitu a konkurenceschopnost, aby byla schopna odolávat globálním či evropským ekonomickým turbulencím, aby náš ekonomický, sociální a zdravotní systém stimuloval aktivitu, efektivnost, odpovědnost a flexibilitu a aby umožnil využívat a rozmnožovat bohatství naší země ve prospěch jejích občanů," řekl prezident.

11:31
11:26 Konec projevu

"Přišel jsem mezi vás právě, dokonce úplně přesně, v polovině svého druhého funkčního období. Věřím, že čas, který nám ke společné práci zbývá, bude časem plodné spolupráce. Velmi bych si to přál," zakončil svůj projev prezident. Schůze sněmovny byla přerušena do 13:15.