Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb netrvá na svém dalším působení ve Strakově akademii, post chce ale opustit, až bude mít komu agendu předat. Kocáb se v uplynulém týdnu dostal kvůli svému setrvání ve funkci do sporu s premiérem Petrem Nečasem (ODS), když popřel, že nabídl předsedovi vlády rezignaci a on ji přijal. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce Kocáb uvedl, že od ustavení kabinetu nikdo z nové vlády neprojevil zájem o práci jeho týmu.

"Cítím odpovědnost za agendu, nelpím na funkci," odmítl Nečasova slova na svou adresu a připomenul, že na rozdíl od nynějšího premiéra opustil poslanecká křesla už na počátku 90. let.

S Nečasovým poradcem Romanem Jochem se Kocáb setká ve středu, chce mu popsat výsledky své práce a seznámit ho s agendou, poté se rozhodne o dalších krocích. Nečas nicméně po středeční slovní přestřelce přes média uvedl, že už Kocába nechce ani vidět, v případě, že nerezignuje, požádá o jeho odvolání vládu.

S Jochem, kterého nevládní organizace kritizují jako přílišného konzervativce, Kocáb v pořadu našel shodu na svém možném zástupci. Stejně jako Joch si myslí, že by funkci mohl zastávat bývalý poslanec ODA Oldřich Kužílek. Joch uvedl ještě jméno Kocábova předchůdce Jana Litomiského. I když Joch osobně si myslí, že úřad by nemusel existovat jako řada dalších, bude podle něj zřejmě zachován.


Úřad vlády ve středu oznámil Kocábovu rezignaci. Kocáb sám později v prohlášení uvedl, že byl připraven rezignovat. Ohlášení jeho odchodu médiím dříve, než se tak skutečně stalo, ale pokládá za nesolidní. Premiéra už ve středu požádal o další schůzku, kde by si nedorozumění vyjasnili. Předseda vlády ale další setkání odmítl.

Kocáb zastával od ledna 2009 funkci ministra pro menšiny, nominovala ho Strana zelených. V březnu ho zelení vyzvali, aby podal demisi. Kocáb následně vyslovil obavu, že by jeho rezignace mohla dále destabilizovat politickou situaci v zemi, a řekl, že o personálních změnách ve vládě by podle něj měla rozhodnout schůzka ODS, ČSSD a zelených s tehdejším premiérem Janem Fischerem. Z funkce odešel až o šest dní později. Letos 19. dubna se z rozhodnutí vlády stal zmocněncem pro lidská práva.