Premiér Petr Nečas ve středu v Senátu absolvoval svou premiéru v roli předsedy vlády. Ačkoli členy horní parlamentní komory informoval především o postojích české vlády, které bude zastávat na summitu EU v polovině září v Bruselu, musel před nimi i hájit svého kontroverzního nového poradce v oblasti lidských práv Romana Jocha. Joch proslul například názorem, že pravice má právo "nastolit pravicový autoritativní režim".

Jmenování Jocha poradcem vyvolalo u řady lidí nesouhlas. Například minulý týden proti němu demonstrovala v Praze asi stovka lidí, kterým se nelíbilo jeho pojetí lidských práv. "Provokatér v dobrém slova smyslu jsem, rád provokuji lidi k přemýšlení," řekl o sobě před několika dny týdeníku Respekt Joch.

Joch se netají tím, že Nečasovi doporučí zrušit Úřad zmocněnce pro lidská práva. Mít jakéhosi cara lidských práv je podle něj myšlenka z feudalismu. "Skutečným zmocněncem pro lidská práva je ústava. Prakticky má tedy být zmocněncem pro lidská práva každý státní úředník, každý soudce, každý zákonodárce," řekl Respektu.

Nad jeho názory se ve středeční rozpravě pozastavila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD).

K Jochovým názorům patří mimo jiné i to, že měl prezident Bush mladší v Iráku zavést diktaturu. "Cesta Iráku ke stabilní, demokratické společnosti měla být podobná jako v Japonsku. Po jeho porážce v roce 1945 existovalo asi pět let něco, co můžeme nazvat hegemonií nebo diktaturou. (..) I v Iráku by určité intermezzo v rozsahu pěti šesti let stabilizovalo situaci, zajistilo bezpečnost a umožnilo rozkvět občanské společnosti," uvedl pro Respekt Joch.

Nečas konstatoval, že pozice poradce není výkonnou funkcí a že mezi své poradce vědomě zahrnul i "intelektuálně vyhraněné" osoby, jejichž názory mohou být pro někoho iritující. "Zrovna jako mě iritují názory některých lidí, kteří jsou třeba blízko k velmi vyhraněnému socialismu, trockismu a levici," řekl Nečas.

Jak ale dodal, pokud se někdo stane byť jen externím poradcem předsedy vlády, musí od té chvíle "poměrně uměřeněji" vyjadřovat své názory, které předtím jako nezávislý intelektuál mohl prezentovat "velmi vyhraněně".