Je to příběh o tom, kdo všechno se v Česku může stát soudcem. Nevadí usvědčení z přípravy milionových machinací či minulost komunistického prokurátora. Kariéru nepokazí ani podezření z přihrávání zakázek spřátelené firmě.

Právník Karel Kudláček tohle všechno v pohodě ustál a už čtyři roky na obvodním soudu rozhoduje i závažné kauzy, v nichž za rozsáhlé podvody rozdává mírné tresty.

Kudláčkova cesta vzhůru českou justicí

21 let bylo Karlu Kudláčkovi, když vstoupil do KSČ, o šest let později končí studium práv a vzápětí nastupuje na Vojenskou prokuraturu v Hradci Králové, kam se mohli dostat jen režimem mimořádně dobře prověření právníci.

Z prokuratury do byznysu
V polovině 90. let se stává advokátem a na rok nastupuje jako právník do Komerční banky. Pak se začíná živit jako správce konkurzních podstat.

Malá domů ke Kudláčkům?
Později čelí dalšímu podezření: jako konkurzní správce zadává účetní práce firmě, kterou zakládala manželka a pak převzal syn.

Neslavný H-System
V roce 1998 se stává konkurzním správcem firmy H-System. Soud ho ale odvolává kvůli podezření, že
z firmy vyvádí majetek.

Dobrý člověk i odborník
Předseda pražského městského soudu Jan Sváček v roce 2006 navrhuje, aby se Kudláček stal soudcem. Do hodnocení mu napsal: "Splňuje veškeré zákonné předpoklady včetně morálních." Poté, co ho do funkce jmenuje i prezident, nastupuje Kudláček na Obvodní soud pro Prahu 1.

"Naprosté selhání"

HN podrobně prozkoumaly Kudláčkovu cestu vzhůru českou justicí. A zjistily, že sehrál významnou roli v kauze H-System - miliardovém tunelu při výstavbě bytů v divokých 90. letech. Jako konkurzní správce uzavíral nevýhodné smlouvy, které mohly zkrachovalý projekt připravit o další desítky milionů. Až musel zasáhnout soud: Kudláčka odvolal pro "naprosté selhání".

Psal se rok 1998 a začínalo být stále jasnější, že H-System, ambiciózní vize podnikatele Petra Smetky postavit bydlení pro tisíc lidí, byl jen velkým podvodem. Když firma spadla do konkurzu, stal se jejím správcem advokát Kudláček.

A do práce se pustil s vervou. Část pozemků například na třicet let pronajal, aniž bylo jasné, za kolik peněz. Jiné pozemky zase přichystal na přímý prodej přes nevýhodnou smlouvu s realitní kanceláří. K tomu se přidalo ještě podezření z machinací se smlouvami, zatajování informací věřitelům - až dohlížející soud řekl: Dost. A Kudláčka odvolal.

"Jeho další setrvání ve funkci by jenom prohlubovalo neprůzračnost v základních informacích potřebných pro řádný dohled v konkurzním řízení," rozhodla tehdy soudkyně Eva Hodačová. A zdůraznila důležitou věc - že vyvedení majetku zkrachovalé firmy byl podle ní připravený plán. "Lze též dojít k nepochybnému posouzení, že vše bylo učiněno s určitým záměrem," stojí v rozsudku, jehož kopii HN získaly.

"Reference měl dobré..."

Kudláček se novinářům vyhýbá už déle než měsíc - od chvíle, kdy HN napsaly, že se v roce 2003 dostal do dalšího podezření: tehdy spravoval zanikající vydavatelství a na účetnictví si za 15 tisíc měsíčně najal firmu C.E.S., již zakládala jeho manželka a která sídlila na stejné adrese jako Kudláčkova advokátní kancelář.

A nadto šlo nejspíš o předraženou zakázku. Věřitelé si nechali zpracovat nabídky od konkurenčních účetních a zjistili, že by stejnou práci pořídili třikrát levněji. "Na to určitě nebudu reagovat. Ne, ne, ne. Na shledanou," ukončil začátkem srpna pokus o rozhovor po telefonu. A nyní nereagoval ani na e-maily, aby se vyjádřil k novým zjištěním o jeho roli v H-Systemu.

Společnost C.E.S. se podle pamětníků objevila i v konkurzu H-Systemu. Není jasné, za kolik pro Kudláčka dělala, ovšem jisté je, že ji využíval. "Nechtěl nám ukázat důležité dokumenty a tvrdil, že je má uložené právě u téhle účetní firmy," vybavuje si advokátka Hana Marvanová, která zastupovala skupinu okradených klientů H-Systemu.

Kudláček oblékl talár poprvé před čtyřmi lety - na návrh Jana Sváčka, předsedy Městského soudu v Praze, ho prezident jmenoval soudcem. Sváček dnes říká, že o Kudláčkově angažmá v H-Systemu neměl tušení. "Dozvíme se profesní minulost kandidáta na soudce, opatřujeme si reference. Ale k jednotlivým kauzám se nedostaneme," tvrdí.

Kudláčkova minulost je problematická ještě z jednoho pohledu. Krátce po maturitě vstoupil do Komunistické strany Československa a když získal diplom na právech, dostal se na vojenskou prokuraturu. Tedy do totalitní instituce, která nechávala tvrdě trestat protistátní projevy v armádě. "Ano, o tom samozřejmě vím. Ale měl jsem na něj dobré reference. Podle toho, co vím, se na potlačování lidských práv nepodílel," vysvětluje předseda soudu Sváček.

Dvě podmínky tunelářům

Kudláček dlouho nebyl nijak známý, v pozornosti se ocitl jen loni, když poslal do vězení Bohumíra Ďurička, vraha Václava Kočky.

Ovšem díky dvěma rozsudkům z poslední doby se o něm začalo víc mluvit. Nejprve dal podmínku podnikateli, který podvedl stát o 275 milionů. Podruhé stejně mírně potrestal Pavla Žáka, který pod rukou rozprodal bývalý svazácký majetek v hodnotě 215 milionů. A právě teď Kudláček míří z obvodního pražského soudu výš: přechází na Krajský soud do Hradce Králové.