Dobeš vyměnil náměstka

Ministr školství Josef Dobeš (VV) vyměnil náměstka pro všeobecné, odborné a další vzdělávání. Místo Petra Špirhanzla (ČSSD) nastoupí do funkce Ladislav Němec. Podle ministra došlo ke změně z politických důvodů, ani sociální demokracii se prý nelíbilo, že měl ministr Věcí veřejných ve svém nejužším týmu člena ČSSD. Špirhanzl však na úřadě zůstane, bude jen přeřazen do jiné funkce.

Do prvních ročníků středních škol a učilišť nastoupí od září o více než 16 000 dětí méně než loni. Ministerstvo školství proto doporučí krajům školy postupně rušit a slučovat.

Šéf rezortu Josef Dobeš (VV) řekl, že nyní jsou třídy naplněné jen ze 60 procent. Zatímco loni přijaly střední odborné školy 62 400 nových žáků, letos poprvé zasedne do lavic jen 54 200 studentů. Učilištím ubude také 8000 nových žáků, do prvních ročníků nastoupí jen 32 700 učňů.

Pokles studentů dorazí i do vysokých škol

Nejméně se demografický pokles dotkl gymnázií, kam loni nastoupilo 25 000 studentů a letos jen o 200 dětí méně. Například Pardubický kraj plánuje ale významné snížení počtu studentů gymnázií, která zřizuje. Namísto nynějších 22 procent z celkového populace šestnáctiletých žáků by jich v příštích letech mělo na těchto středních školách studovat jen 19 procent.

"Výrazný demografický pokles z minulých let, který začíná sužovat střední školy všech typů, navíc brzy dorazí na vysoké školy," upozornil ministr.

Provoz poloprázdných škol je velmi drahý, ministerstvo přitom musí od tohoto roku šetřit. Kraje, které střední školy zřizují, se však k rušení škol zatím moc nemají, pro žáky, učitele i rodiče je to většinou velmi citlivá záležitost.

Dobešův tým proto do listopadu připraví ukázkový model ideální školy a na podzim začne s kraji jednat o tom, jak optimalizovat síť škol. Ministerstvo si navíc slibuje, že výsledky státních maturit rozliší kvalitní školy a krajům poskytnou vodítko při rušení či slučování škol.

Populační propad by se však měl za pár let zastavit, už nyní roste počet dětí ve školkách a na 1. stupních základních škol. Ve školkách bude od září 330.000 dětí, tedy o 16.000 více než loni. Prvňáčků letos přibude o asi 3000, celkem jich do lavic zasedne 96.600.