Kdo je pánem v Evropě

Podoba zákoníku práce není jediným sporem mezi TOP 09 a premiérem. Nečas se chystá zřídit post státního tajemníka pro EU. TOP 09 odmítá, aby měl koordinaci evropské politiky na starosti úředník označovaný jako "státní tajemník pro EU".

Podle koaličních dohod má mít prý tuto koordinaci na starosti osobně premiér, a to na základě novely kompetenčního zákona. Lídři TOP 09 vyzvali svého předsedu a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, aby příslušnou novelu připravil buď ve spolupráci s premiérem či sám. Provádění evropské politiky je pak podle TOP 09 stále věcí ministerstva zahraničí.

Přestřelka mezi ministry z TOP 09 a premiérem pokračuje. Předsednictvo TOP 09 trvá na tom, aby novela zákoníku práce a další nezbytné novely začaly platit od počátku příštího roku. Bez konkrétních deseti novel by podle strany nebylo možné zavést úspory ve státním rozpočtu na rok 2011.

Ministr financí a výkonný místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce dnes večer návrh rozpočtu odevzdat do sídla vlády, své novely tam doručí i ministr práce a sociálních věcí a další místopředseda strany Jaromír Drábek. Včasné schválení novel je pro TOP 09 i podmínkou naplnění koaličních dohod.

Spory mezi premiérem a zejména ministrem financí už tak začínají ohrožovat nejdůležitější vládní reformy. Kalousek už nařkl Nečase z toho, že nedodržuje koaliční dohodu o reformě pracovního trhu, která má firmám zjednodušit nabírání a propouštění zaměstnanců.

Podle Nečase jsou ale výtky ze strany TOP 09 výrazem "předvolební nervozity" některých členů vlády. "Pevně doufám, že tlak na zvyšování přímých daní i neochota hlouběji reformovat trh práce je podružným efektem předvolební kampaně, a nikoli výrazem ztráty reformního elánu," uvedl Nečas v úterním tiskovém prohlášení. S Kalouskem i lídrem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem prý v pondělí Nečas jednal a nic z úterních výtek při rozhovoru nezaznělo.

"Silná slova patří na předvolební mítinky"

"Ministr Drábek připravil novelu zákoníku práce přesně podle koaličních dohod a měl by se jich začít držet i premiér. I ODS už musí být rozpačitá z neustálých změn stanoviska premiéra, které nekorespondují s programem vlády," opřel se už v pondělí do Nečase Kalousek.

Premiér Petr Nečas (ODS) označil tento týden v HN Drábkův návrh změn v zákoníku práce za málo ambiciózní, za "vykastrovanou verzi", a prohlásil, že se o něm bude v koalici dále jednat. Navrhl také návrat k "tvrdšímu" návrhu, který vypracoval koaliční kabinet Mirka Topolánka.

Nečas také naznačil, že legislativní proces spojený s touto i dalšími novelami by tak nemusel být k počátku příštího roku ukončen. "Já jsem ten návrh vypracoval velmi přesně v souladu s koaličními dohodami a s programovým prohlášením vlády," uvedl dnes ministr Drábek.

Mediální vystoupení jsou podle něj záležitostí každého politika. "Já bych v žádném případě nepoužíval taková vyhrocená spojení," ohradil se.

Premiérova vyjádření nepřímo kritizoval i předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Chápe prý používání silných slov například na stranických předvolebních shromážděních. "Jiná věc je, jestli titíž lidé ve své funkci diskutují nebo dávají rozhovory novinářům a tímto - řekněme - koaliční partnery vždy znovu překvapí," podotkl Schwarzenberg.

Ministr financí Kalousek zdůraznil, že jím připravovaný rozpočet s přijetím novely zákoníku práce i dalších norem počítá. "Kdyby neplatily k 1. lednu 2011, tak by rozpočet, který bude odeslán do vlády, se neopíral o platnou legislativu, a tím pádem by nebyl dodržen jak legislativně rozpočtový proces, tak ani koaliční dohody," upozornil ministr financí.
Související