Až dvě stovky vězňů nabídl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil krajům, které před týdny poškodila velká voda. Ministr uvedl, že vězni mohou na rozdíl od dobrovolníku zůstat na neomezeně dlouhou dobu.

Pomáhat by měli lidé odsouzeni za nepříliš závažnou trestnou činnost. Neměla by být také majetková a mělo by se jednat o osoby z nejmírnějších nápravných zařízení. Podle Pospíšila nyní záleží pouze na starostech, zda budou o pomoc stát. A oni stojí.  

"V tuto chvíli zájem o vězně projevily obce Dětřichov, Černousy, Raspenava a Hrádek nad Nisou. Celkem by v těchto obcích mělo být nasazeno více než padesát odsouzených. Očekáváme, že s postupným odchodem armády a hasičů bude o tyto pracovníky stále větší zájem," uvedl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

O trestance už požádal starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. "Komunikujeme s vězeňskou službou, pracovní síla bude stále potřeba. Z odsouzených nemám strach, nepošlou nám sem žádného Kajínka. Využijeme je na čištění koryta řeky. Pořád je v něm spousta naplavenin. Budeme je potřebovat hlavně v místech, kam se ještě nedostane technika a je nutné odklízet nepořádek ručně."
Starosta Chrastavy Michal Canov se také vězňů nebojí. "Ještě jsme o ně nepožádali, ale určitě to uděláme. Budou to lidé, kteří nespáchali žádnou násilnou trestnou činnost, není proto důvod k tomu, abychom se jich obávali. Budou mimo jiné opravovat poškozené domy."

Ministr v souvislosti s nabídkou vězňů pro postižené oblasti zdůraznil, že situace ve vězeňství jako takovém je špatná. Vlna nových vězňů, která pravidelně přichází až v říjnu, se zvedla už nyní. Nakonec jich může být do zimy celkově až 23 000. "Proto se nechystáme zaměstnance ve vězeňství propouštět, takže to budeme řešit snižováním platů," řekl Pospíšil.

Ministr také zdůraznil, že s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a premiérem Petrem Nečasem (ODS) bude jednat o tom, aby nebyly ohroženy základní výdaje ve vězeňství, například na stravu vězňů.