Post státního tajemníka pro EU, který chce vytvořit premiér Petr Nečas, by mohl obsadit šéf Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) Ivan Hodač. Respektu to potvrdilo několik zástupců vlády a i Ivan Hodač.

Hodač potvrdil, že dostal neformální nabídku od ODS. "Slyšel jsem moje jméno ve spojení s evropskou funkcí u premiéra od vícero lidí. Žádná formální nabídka mi ale zatím nebyla učiněna," řekl Hodač. Pokud by taková nabídka přišla, pak by ji přijal. Nečas nechtěl volbu Hodače potvrdit.

Vládní koalice nemá na myšlenku vytvořit funkci státního tajemníka jednotný názor. ODS a TOP 09 se přou hlavně o to, zda by mohl zastupovat Česko na Radě EU pro všeobecné záležitosti. V pozadí sporu je i to, zda premiér posílí na úkor ministra zahraničí svůj vliv na evropskou politiku. Nečas tvrdí, že jako premiér evropský útvar na úřadu vlády potřebuje - evropská agenda podle něj prostupuje do všech oblastí vnitřní politiky, a proto prý vláda potřebuje člověka, který bude mít přehled o všem, co se chystá, a bude připravovat pozici pro vyjednávání.

"Premiér mi to jméno oznámil, nic jsem proti němu nenamítal. Když tam chce ODS automobilového lobbistu, je to problém ODS a pana premiéra," řekl v Lidových novinách k Hodačovi místopředseda vlády a ministr zahraničí Schwarzenberg. Upozornil, že vždy měl výhrady jen proti tomu, aby státní tajemník přebíral věci patřící ministerstvu zahraničí a "hrál si" na evropského ministra. "Já budu vystupovat na ministerské radě států EU, nikoliv on," dodal.

Šéf Věcí veřejných Radek John řekl, že Hodačovo jméno slyší poprvé. "S premiérem jsme na toto téma zatím nehovořili. Budu se ho na to ptát," řekl.


Na vládě se bude před každým summitem i jednáním ministrů rozhodovat, kdo tam bude Česko zastupovat. Hodačovou doménou mají být méně formální schůzky, kde se bude připravovat česká pozice.

Podle Respektu přišel s nápadem oslovit Hodače přišel ministr obrany Alexandr Vondra. Jako někdejšímu vicepremiérovi pro EU mu Hodač dělal externího poradce v době českého předsednictví EU a Vondra se netajil tím, že pro něj byl jedním ze stěžejních lidí v Bruselu, kde Hodač už roky žije. "Zná unii od A do Z jako málokdo v této zemi," prohlásil Vondra.

Čtyřiašedesátiletý Hodač v roce 1968 emigroval. Předtím vystudoval strojírenství, poté ekonomii a politologii na univerzitě v Kodani a evropská studia na College of Europe v Bruggách. Od roku 2001 je generálním sekretářem Evropské asociace automobilového průmyslu, předtím byl viceprezidentem koncernu Time Warner pro Evropu či hlavním ekonomem společnosti Diddier & Associates.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist