Za vydírání potravinářské firmy Hamé uložil v úterý Krajský soud ve Zlíně Jiřímu Adamovi z Jihlavy 8,5 roku vězení. Podle obžaloby poslal šestačtyřicetiletý muž do společnosti dopisy a e-maily, kde požadoval vyplacení 200.000 eur (asi pět milionů Kč). V opačném případě vyhrožoval otrávením například dětských přesnídávek. Adam trestnou činnost u soudu doznal. Hrozilo mu pět až 12 let vězení.

Adam u soudu řekl, že chtěl získat peníze na uhrazení dluhů, které se pohybují kolem dvou milionů korun. Jednal prý v zoufalství a neměl v úmyslu výrobky skutečně otrávit. Muž Hamé údajně vydíral od loňského listopadu do letošního ledna.

Peníze chtěl zaslat na konto ve Švýcarsku, které si za tímto účelem zřídil. Aby dokázal, že výhrůžky myslí vážně, poslal do firmy jednu přesnídávku, do které nasypal čtyři rozdrcené prášky s látkou používanou na léčbu nespavosti.

Dětskou výživu si prý vybral proto, že se dá otevřít a zavřít, aniž by někdo poznal, že již otevřená byla. Podle znaleckých posudků se dospělému doporučuje maximální denní dávka půl až jeden celý prášek před spaním. Množství obsažené v otrávené dětské výživě znalci označili za velmi vysoké, které může způsobit velmi vážné zdravotní problémy a u dětí téměř jistou smrt.

Firma se ihned obrátila na policii. Její zástupce uvedl, že ve výrobě má dostatečné zabezpečení, přesto instalovala nový kamerový systém.