Jak a kde pomáhat

ADRA

- číslo účtu 4028 4028/0300, variabilní symbol 391

- dárcovská sms Nadace ADRA ve tvaru DMS ADRA zaslaná na číslo 87777

ČLOVĚK V TÍSNI

- povodňové konto 72027202/0300

- dárcovská sms ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ

- dárcovská sms ve tvaru DMS CCK odeslat na číslo 87777

Voda v oblastech postižených ničivými záplavami postupně opadá, stavy ohrožení ubývají. Lidé začínají odstraňovat následky povodní, situaci však komplikují přetrvávající problémy s dodávkou plynu a elektřiny, nedostatek pitné vody i zničené komunikace. Na Liberecko vyjede pomáhat až 1000 vojáků, na úklidové práce budou možná nasazeni i nezaměstnaní. Škody se odhadují už na 4 miliardy korun.

Záplavy jsme sledovali ON-LINE ZDE

Rychlá povodeň se o víkendu prohnala severními Čechami. V Libereckém kraji jsou potvrzeni tři mrtví a tři nezvěstní lidé. Odhady škod v kraji s poklesem vody stoupají. Podle libereckého hejtmana Stanislava Eichlera přesáhnou čtyři miliardy korun. V neděli byl odhad poloviční. Jen opravy komunikací budou stát 1,5 miliardy korun, řekl dnes novinářům hejtman. Stejné částky dosahují podle odhadů škody na majetku měst, obcí a občanů. Zhruba na miliardu odhaduje škody Povodí Labe.

"V současné době máme lidi v terénu a mapujeme situaci, je třeba stanovit priority, kde práce na opravách začnou," řekl ředitel jabloneckého povodí Jaroslav Jaroušek.

Jste v místě, kudy prošla velká voda? Napište nám, co se u vás děje - ZDE

Po záplavách také stále zůstává přerušen vlakový provoz na dvou tratích v Ústeckém kraji a na čtyřech tratích v Libereckém kraji. Vlakové spoje už jsou na všech místech nahrazeny autobusovou dopravou, ale ne v celých úsecích, protože někde jsou zatopené silnice.

Vláda v pondělí dopoledne uvolnila 40 milionů korun pro Liberecký kraj na urgentní pomoc po povodni. Peníze poslouží na pitnou vodu, dezinfekci či pohonné hmoty, řekl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas (ODS). Částky budou podle něho na účtech kraje v úterý. Vláda počítá, že ve středu na základě odhadů škod rozhodne o poskytnutí dalších 300 či 350 milionů korun na odstraňování následků povodní. Dluhopisy kabinet vydávat nechce.

Vláda také rozhodla, že při odstraňování následků ničivých povodní na severu Čech bude pomáhat až tisíc vojáků. Budou vyčleněni pro Integrovaný záchranný systém do konce září. Dnes ráno zasahovalo 334 vojáků. Působí hlavně na Frýdlantsku a v oblastech Chrastavy a Hrádku nad Nisou.

Velká voda ustupuje i na jihu Čech. Uklidňují se také řeky na jižní Moravě i na Vysočině.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:44
7:30 Velká voda na Českolipsku a Semilsku

Zatímco voda v řekách na Liberecku začala v sobotu večer zvolna klesat, povodeň se přesunula hlavně na Českolipsko. Evakuovat museli už obyvatele Kunratic, Lindavy, Kněžic, Markvartic a Jablonného v Podještědí. 

Situace je o to horší, že v celém kraji déšť neustává, i když se zmírnil. Čeká se i vzestup hladin na Semilsku, řekl novinářům před sobotní půlnocí náměstek krajského ředitele hasičů Roman Hlinovský.

07:46
7:41 Déšť narušil Sázavafest
Vytrvalý déšť zkomplikoval poslední den festivalu Sázavafest v Kácově na Kutnohorsku. V sobotu vydatné srážky postupně změnily louku u Sázavy v souvislé bahniště s velkými kalužemi vody. Navečer kvůli nepřízni počasí pořadatelé předčasně ukončili program na dvou z pěti pódií.
07:48
7:55 Záplavy mají pátou oběť
Záplavy v Libereckém kraji mají zřejmě pátou oběť. V noci na dnešek zemřel v České Lípě-Dolní Libchavě starší muž. Utonul přímo ve svém domě, řekla ČTK mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Moravcová. Čtyři lidé utonuli už v sobotu.
07:49
8:01 Záplavy v Číně
Nejméně 80 mrtvých a 2000 nezvěstných si vyžádaly sesuvy půdy a záplavy na severozápadě Číny. Oznámila to dnes agentura Nová Čína. Podle úřadů ale není zatím jisté kolik nezvěstných je skutečně v ohrožení a s kolika se pouze nepodařilo navázat kontakt.
08:01
8:24 Komplikace v dopravě

Vlaky v zaplavených oblastech Libereckého a Ústeckého kraje stále nejezdí. Kdy bude provoz obnoven, nelze odhadnout, řekla dnes ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Řada tratí je stále ještě pod vodou, někde železnici blokují sesuvy půdy. Komplikované je i zajištění náhradní autobusové dopravy, protože na řadě míst jsou silnice neprůjezdné.

08:24
8:46 Přeplněné rybníky na Českolipsku

Situaci na Českolipsku v noci výrazně zhoršily rybníky, které přívaly vody nevydržely. Povolily hráze rybníků v Markvarticích, v Holanech a také u Cvikova. Právě jeden z cvikovských rybníků byl podle starostky Miloslavy Hudakové zřejmě hlavním důvodem záplav v Zákupech. Svitávka tam kolem půlnoci kulminovala na bezmála třech metrech.

"Tolik vody tady nikdo nepamatuje, dostala se do míst, kde v minulosti při záplavách nikdy nebyla," řekla ČTK starostka. Kvůli náporu vody praskl most v Božíkově a musel být uzavřen. Centrum města je stále pod vodou.

08:46
8:58 Předpověď počasí

Podle předpovědi ČHMÚ bude v neděli zpočátku převážně zataženo, na severovýchodě Čech místy, jinde jen ojediněle občasný déšť nebo přeháňky. Během dne by se potom měla udržet oblačnost a přeháňky. Nejvyšší teploty vystoupají k 25 stupňům Celsia.

V pondělí by se měla situace nepatrně zlepšit - odpoledne začnou srážky od jihozápadu ustávat a bude také ubývat oblačnosti. Mělo by být o jeden stupeň tepleji.

09:01
9:05 Stav pohotovosti a ohrožení

V 9:00 hodin ráno v neděli vodohospodáři evidovali celkem 10 míst, kde platí nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení. Na 23 dalších tocích evidují druhý stupeň povodňové aktivity (pohotovost).

Hladiny většiny řek již však kulminovaly a začínají zvolna klesat.

09:05
9:12 Bez elektrické energie

"V současné době (8:30) je bez napětí v těchto postižených lokalitách na cca 180 distribučních trafostanic," informovala server iHNed.cz Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

K ránu se energetikům podařilo obnovit dodávky proudu v části obce Chrastava a zprovoznili pět distribučních trafostanic v Albrechticích. Největším problémem jsou nyní zatopené silnice a těžko přístupný terén. ČEZ povolal i posily z méně postižených okresů.

09:11
9:14 Předseda Senátu pojede na Frýdlantsko

Předseda horní komory Parlamentu ČR a liberecký senátor Přemysl Sobotka vyrazí v neděli odpoledne do Frýdlantska, které zatopila velká voda. "Zajímá mě situace na místě, možnosti pomoci, rozsah škod," uvedl Sobotka.

Již v sobotu do postižených oblastí zamířil ministr vnitra Radek John (VV) a šéf resortu obrany Alexandr Vondra (ODS).

09:15
9:24 Stav nouze na Liberecku

Společnost RWE GasNet vyhlásila v sobotu v 19:30 stav nouze v okrese Liberec. Konkrétně v obcích Raspenava, Chrastava, Chotyně a Bílý Kostel jsou přerušeny dodávky zemního plynu.

"Důvodem byly úniky plynu způsobené poškozením několika nadzemních potrubí a dalšího plynárenského zařízení," uvedl mluvčí společnosti Jiří Bezděk.

09:20
9:35 Milion pomoci od Asociace krajů

Asociace krajů, kterou vede jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), v sobotu večer rozhodla o uvolnění mimořádné pomoci 1 milion korun na účet Libereckého a Ústeckého kraje.

"Kromě okamžité finanční pomoci z prostředků Asociace bude během neděle koordinovaná i poptávka po materiální pomoci mezi kraji (zejména čerpadla a vysoušeče)," uvedla Asociace. 

09:34
9:38 Krizový štáb na Liberecku
Od rána zasedá krizový štáb v Libereckém kraji. Mimořádná tisková konference, kde by se veřejnost měla dozvědět další informace, je naplánovaná na 10:00 hodin.
09:35
9:41 Vzestup řek na jihu Moravy
Hladiny toků na jižní Moravě se v noci na dnešek opět zvýšily. Podle Radomíra Prudka z Povodí Moravy to způsobily řeky, které do kraje přitékají z oblastí, kde ještě v noci pršelo. Prognóza pro dnešní den je pozitivní. "Situace by se měla postupně stabilizovat a hladina řek začít klesat. Také předpověď počasí je dobrá, pršet by mělo jen ojediněle," řekl ČTK Prudek.
09:38
9:57 Situace na Děčínsku
Jen pomalu se vzpamatovává z přívalu velké vody Děčínsko. Na většině míst je voda na ústupu a déšť ustal, ale zejména podél říčky Kamenice bude zatopená území vydávat lidem jen pozvolna. Ještě hůře je v údolí Ploučnice, kam míří od České Lípy ještě jedna povodňová vlna. Na sčítání škod je stále brzy, podle policie se ale podařilo zabránit ztrátám na životech.

Rozvodněná Kamenice se začala během noci pozvolna vracet do svého koryta. "Půjde to ale pomalu," řekl dnes ráno ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

09:56
10:02 Situace na Plzeňsku

Hladiny většiny řek v Plzeňském kraji pomalu klesají. Situace se po sobotním krátkodobém vzestupu začíná postupně uklidňovat. Třetí povodňový stupeň nehlásí meteorologové na žádném toku. Srážky předpokládají dnes odpoledne a v noci na pondělí pouze minimální.

V Tajanově u Klatov, kde byl v sobotu vyhlášen třetí povodňový stupeň - ohrožení, už je nyní druhý stupeň povodňové aktivity a hladina řeky Úhlavy dále klesá.

10:01
10:08 Klaus zvažuje cestu do oblasti

Prezident Václav Klaus sleduje situaci v povodňových oblastech a je v kontaktu s koordinátory záchranných prací. Zvažuje svou cestu na místo záplav. České televizi to řekl mluvčí hlavy státu Radim Ochvat.

10:14
10:14 Tisíce lidí bez proudu a plynu
Tisíce lidí na Liberecku jsou kvůli záplavám stále bez elektřiny a zemního plynu. Elektřinu nemá podle informací ČEZ asi 1700 odběratelů, plyn podle mluvčího RWE Jiřího Bezděka dokonce přes 4000 domácností. Opravy komplikuje těžko přístupný terén. Výpadky energie byly zaznamenány i na Ústecku a Děčínsku. Nové poruchy způsobují popadané sloupy elektrického vedení a stromy.
10:15
10:21 Vrtulníky zachránily 200 lidí
Hasiči evakuovali při záplavách v severních Čechách vrtulníky asi 200 lidí. Celkový počet evakuovaných osob není podle mluvčího hasičského sboru Radka Kislingera znám. Počet zásahů hasičů kvůli povodním výrazně vzrostl. Takzvaných technických zásahů bylo asi o 500 procent více než obvykle, sdělil dnes ČTK Kislinger.
10:23
10:25 V Libereckém kraji jsou potvrzeni tři mrtví, tři lidi pohřešují

Krizový štáb Libereckého kraje upřesnil počet obětí záplav. Potvrzení jsou tři mrtví - v Lindavě, Raspenavě a Dolní Libchavě, další tři lidé se pohřešují, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Stanislav Eichler. V Lindavě utonul 34letý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil 83letý muž ve svém domě a stejný osud potkal staršího muže v Dolní Libchavě. Starosta města  Frýdlantu potvrdil, že pohřešují jednu osobu a obávají se nejhoršího.

10:29
10:30 Komplikace v dopravě ve středních Čechách

Vydatné deště zastavily v noci na dnešek provoz na železničních tratích na několika místech Středočeského kraje. Nejvážnější situace byla v úseku Kralupy nad Vltavou - Otvovice, kde kvůli spadlému stromu vykolejil vlak. Provoz je přerušen také mezi Zadní Třebání a Karlštejnem a Skalskem a Mšenem.

Prudké deště a bouřky způsobily přerušení provozu také na dalších dvou tratích. Mezi Skalskem a Mšenem vlaky nejezdí od 08:00, trať by měla být zprůjezdněna zhruba v 11:00. Mezi Zadní Třebání a Karlštejnem by pak měl být provoz obnoven v poledne po téměř sedmihodinové výluce.

10:31
10:35 Situace v Jihočeském kraji

Třetí stupeň povodňové aktivity v neděli dopoledne platil v Jihočeském kraji na Lužnici v Bechyni a Černovickém potoce v Tučapech. Nadále stoupají hladiny řek Nežárka a Lužnice. Na horních tocích těchto dvou řek by měly hladiny kulminovat během neděle, na středních a dolních tocích postupně během pondělí. ČTK to řekla hydroložka Kateřina Štěrbová.

Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, platí na Lužnici v Klenovicích a na Nežárce v Hamru, Lásenici a Nové Vsi.

10:38
10:38 Stav ohrožení také na Želivce
Třetí stupeň nově platí také na řece Želivce v Poříčí na Pelhřimovsku.
10:55
10:55 Voda na Děčínsku pomalu ustupuje
Na většině míst Děčínska je voda na ústupu a déšť ustal. Podél říčky Kamenice však bude hladina opadat jen pozvolna. Ještě hůře je v údolí Ploučnice, kam míří od České Lípy ještě jedna povodňová vlna. Na sčítání škod je stále brzy, podle policie se ale podařilo zabránit ztrátám na životech.
11:01

11:01 V pondělí se mimořádně sejde vláda 

V pondělí se mimořádně sejde vláda a bude jednat o pomoci krajům, které postihly záplavy. České televizi to řekl premiér Petr Nečas.

11:23
11:23 Prezident navštíví krizový štáb Libereckého kraje

Prezident Václav Klaus navštíví v 14:30 krizový štáb Libereckého kraje. Poté si prohlédne některé oblasti postižené ničivými záplavami. Informoval o tom mluvčí prezidenta republiky Radim Ochvat.

 

11:24

11:29 Výtěžek z fotbalového utkání na pomoc obětem povodní

Výtěžek nedělního fotbalového derby mezi celky Liberce a Jablonce  bude věnován na pomoc pro oblasti postižené povodněmi. Při utkání navíc proběhne sbírka mezi fanoušky a finanční podporu připravuje i kabina libereckého ligového týmu. Před zápasem hráči uctí minutou ticha oběti vodního živlu.

11:56

11:56 Liberecko navštíví také Petr Nečas

Jednání  krizového štábu Libereckého kraje v 14:30 se zúčastní také předseda vlády Petr Nečas. Po jednání navštíví místa zasažené povodní.

12:15

12:15 Tisková konference: Pomoc krajům postiženým povodní

Ve 14:30 se bude konat tisková konference předsedy Asociace krajů a jihomoravského hejtmana Michala Haška na téma: Pomoc krajům postiženým povodní.

12:20

12:20 Vláda projedná nasazení armády 

Vláda v pondělí ještě nebude jednat o vyčlenění peněz na odstraňování škod z víkendové povodně. Projedná návrh na nasazení armády, řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

12:22

12:22 Situace na Plzeňsku se uklidňuje

Hladiny většiny řek v Plzeňském kraji klesají. Třetí povodňový stupeň nehlásí meteorologové na žádném toku. Srážky předpokládají v neděli odpoledne a v noci na pondělí pouze minimální. Do úterního večera pak bude v kraji slunečno a beze srážek, řekla ČTK Kristýna Zýková z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

12:26

12:26  Provoz vlaků z Děčína do Německa je obnoven

Vlaky z Děčína do Německa na trati po levém břehu Labe znovu začaly jezdit. Doprava byla přerušena kvůli vzedmuté hladině Labe v Dolním Žlebu.

12:27

12:45 Kabinet bude o pomoci regionům jednat ve středu

Ve středu bude kabinet jednat o uvolnění dalších prostředků na pomoc postiženým regionům. České televizi to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vláda jednala o povodních už tento týden ve středu. Na odstranění škod z jarních povodní má asi 3,3 miliardy korun.

13:15

13:15 Přehrady v Jizerských horách zmírnily záplavy

Povodí Labe: Soustava přehrad v Jizerských horách záplavy výrazně zmírnila. Bez nich by velká voda zaplavila i Liberec, Jablonec a další obce.

Přehrada Josefův Důl dokázala zadržet 1,7 milionu krychlových metrů vody, pokud by nebyla, voda by zaplavila celou oblast, řekl dnes novinářům ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek.

13:25

13:25 Energetikům se podařilo obnovit dalších 700 odběrných míst

Energetikům se daří obnovovat dodávky elektřiny v lokalitách postižených povodní. V současné době zprovoznili poruchové čety Skupiny ČEZ dalších cca 70 distribučních trafostanic, které již zásobují postižené obce. Energetici obnovili dodávky v další části Hrádku nad Nisou, další v Chrastavě, také do Oldřichova v Hájích již proudí elektřina a další 4 trafostanice dodávají elektřinu v části Frýdlantu.

Poruchy se vymezují ve Václavicích a v obci Bílý Kostel. Na Děčínsku je nově pod proudem Hřensko, Dolní Žleb, také se podařilo obnovit dodávky v obcích Doksy, Okna, Obora. Nově dodává elekřinu také 12 zprozněných distribučních trafostanic v Jánské.

13:52

13:52 Mimoň zalila druhá povodňová vlna

Po řece Ploučnici dorazila v neděli po poledni do Mimoně na Českolipsku druhá povodňová vlna. V historickém centru zaplavila voda několik ulic. Mezi domy protékalo kolem metru vody, dlažba je poničená. V místě zasahují hasiči s člunem.

Na další vodu se připravují také v České Lípě. Podle velitele hasičského zásahu Karla Hrubého se může už rozlitá hladina řeky zvýšit až o další metr. Na velkou vodu se připravují domy v ulici Boženy Němcové. Hasičská jednotka staví hráze z pytlů s pískem, domy už mají plné sklepy vody. Ploučnice se vylila z břehů do zahrádkářské kolonie, zaplavila i místní fotbalové hřiště.

14:01

14:01 V Hrádku bylo evakuováno 400 lidí, voda zaplavila třetinu města

Třetinu města zaplavila voda v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Zaplaveno bylo zhruba 300 objektů, řada z nich až do výše prvního patra, desítku z nich bude zřejmě nutné strhnout. Voda v řece Nise dosahovala při své kulminaci bezmála čtyř metrů, tolik vody nikdo ve městě nepamatuje. Ulice se proměnily v řeky, v nichž byly místy až dva metry vody, popsal dnes katastrofu hrádecký starosta Martin Půta.

V Hrádku museli evakuovat na 400 lidí. Už v sobotu dopoledne přitom vyzýval krizový štáb obyvatele nejníže položených částí Donín a Loučná, aby opustili své domovy a odešli do bezpečí, protože voda v Nise stále stoupala.

14:03

14:03 Frýdlantem se přehnala bouřka

Frýdlantem se přehnala bouřka. Ve Veselí nad Lužnicí si mají lidé připravit evakuační zavazadla a sledovat vývoj situace, informovala Česká televize.

14:13

14:17 Lidé mají nárok na pomoc v nouzi

Lidé, kteří se kvůli záplavám ocitli v hmotné nouzi, mohou dostat mimořádnou okamžitou pomoc až 46.890 korun. O tuto dávku se žádá podle informací na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí na obecním úřadě v místě trvalého bydliště žadatele. "Okamžitá pomoc je řešitelná v řádu několika dnů," řekl v neděli v Otázkách Václava Moravce České televize ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

14:14

14:14 Na Ohři se převrátil raft se šesti lidmi, jedna dívka pohřešována

Raft se šesti lidmi se po 13:00 převrátil na řece Ohři v Radošově poblíž Karlových Varů. Pět lidí už je na břehu, 16letou dívku záchranáři ještě hledají, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Skupinka osob tam sjížděla velmi nebezpečný jez, kde je nyní vinou dešťů více vody. "Všech pět lidí by mělo být v pořádku," řekl mluvčí karlovarské záchranky Lukáš Hutta. Hasiči se zatím kvůli velké vodě nemohou dostat až k jezu, dodal Kasal.

14:24

14:24 Do České Lípy a Hejnic míří další bouře

Do České Lípy a Hejnic míří další bouře. Podle obyvatel Heřmanic na Frýdlantsku na místo ještě stále nedorazila žádná pomoc. Obyvatelé trpí především nedostatkem pitné vody, elektřiny a informací.

14:26

14:26 Hladiny Nežárky a Lužnice prudce stoupají

Povodňová komise chystá evakuaci lidí z několika ulic ve Veselí nad Lužnicí. Hrozí jejich zatopení. Hladiny Lužnice a Nežárky rychle stoupají.

14:33

14:33 Náhradní autobusová doprava

Mezi obcemi Raspenavou a Bílým potokem fungune náhradní autobusová doprava. Na místě jsou neustálé bouřky doprovázené prudkým deštěm.

14:49
14:49 Nová ves na Liberecku se stále ještě nedočkala organizované pomoci
14:50

14:50 V Mimoni voda klesá

V Mimoni svítí sluníčko, silnice už jsou průjezdné a voda pomalu klesá

14:55

14:55 Srážky z Německa směřují na východ, pršet bude i v pondělí

V Německu dochází k intenzivním srážkám, které směřují dále na východ, mohly by tak ohrozit území České republiky. Další přeháňky a bouřky budou následovat i v pondělí.

 

15:07

15:07 Stav ohrožení platí na 11 místech

Stav ohrožení, tedy třetí stupeň povodňové aktivity, platil dnes odpoledne na 11 místech v zemi. Ráno to bylo 13 míst. Na dalších asi dvou desítkách míst byl podle webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost.

15:17

15:17 Falešný poplach v Chrastavě

Podle informací Hospodářských novin v městě Chrastava vypukla absolutní panika. Poté, co se rozšířila fáma o protržení místní přehrady, davy lidí prchají z města a policie musí pomocí amplionů rozhlašovat, že se jedná o planný poplach.

15:17
15:21 V Děčíně opět začíná pršet
15:25

15:25 Hasiči evakuovali vrtulníky 200 lidí. Hygienici varují občany

Hasiči evakuovali při záplavách v severních Čechách vrtulníky asi 200 lidí. Celkový počet evakuovaných osob není podle mluvčího hasičského sboru Radka Kislingera znám. Počet zásahů hasičů kvůli povodním výrazně vzrostl. Takzvaných technických zásahů bylo asi o 500 procent více než obvykle, sdělil dnes ČTK Kislinger.

15:26

15:26 Chrastava je uzavřená, tvoří se kolony

Chrastava je uzavřena. Policie nepouští do města auta. Při vjezdech do města se tvoří kolony.

15:32

15:32 Vlaky v postižených oblastech stále nejezdí

Vlaky v některých zaplavených oblastech Libereckého a Ústeckého kraje stále nejezdí. Kdy bude provoz obnoven, nelze odhadnout, řekla dnes ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Řada tratí je stále pod vodou, někde železnici blokují sesuvy půdy.

15:40

15:40 Škody přesáhnou miliardu korun

Podle premiéra mohou škody po bleskové povodni na Frýdlanstku přesáhnout jednu miliardu korun.

15:44

15:44 Nečas: V pondělí se projedná pomoc pro postižená města

Premiér Nečas v ČT řekl, že v pondělí dojde k projednání urgentního uvolnění peněz pro města postižená povodní.

15:45

15:45 Pojišťovny čekají škodu v řádech stovek milionů 

Pojišťovny zatím evidují stovky hlášení o škodách ze záplav. Celkem ale očekávají přes 10.000 případů se škodou v řádech stovek milionů korun.

 

15:49

15:49 V České Lípě nyní opět probíhá silná průtrž mračen

Prší také v Hrádku nad Nisou.

15:50

15:50 Přemysl Sobotka navštívil Frýdlantsko a Chrastavu

Předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka dnes strávil den v povodněmi nejvíce postižených oblastech Liberecka. "Nejdříve jsem navštívil Frýdlantsko a potom také Chrastavu"“ uvedl k cestě.

"To, co je vidět na záběrech televizních štábů je zlomek toho, co se tady odehrálo a dále odehrává, předčilo to všechny mé předtuchy," dodal. Hlavním tématem pro místní samosprávu je co nejrychlejší finanční pomoc. Předseda Senátu v této souvislosti jednal se starosty postižených obcí a měst. "Přislíbil jsem, že udělám vše, co je v mé pravomoci a v mých silách, aby peníze přišly do postižených míst co nejdříve," řekl Přemysl Sobotka.

15:54

15:54 Záchranáři stále hledají nezvěstnou dívku

V neděli se převrátil na řece Ohři raft se šesti lidmi. Pěti lidem se podařilo zachránit. 16letou dívku záchranáři ještě hledají, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Naděje, že by dívka přežila jsou podle záchranářů minimální. Přesto nevylučují, že může v šoku sedět někde na břehu řeky. Vodáci prý neměli záchranné vesty a jeden z nich byl dokonce pod vlivem alkoholu.

16:11

16:11 John: Škody budou obrovské

Ministr vnitra John informoval, že škody budou obrovské. "Hasiči zafungovali skvěle. Naše zdroje informují jen o třech mrtvých. Lidé neuposlechli výzvy k evakuaci a sedm vrtulníků muselo v noci zachraňovat 140 lidí. Zachraňovaly se pouze lidské životy."

16:18
16:18 Starosta Chrastavy: Hladina přehrady Mlýnice již klesá
16:26

16:26 Hrádek nad Nisou ubytuje děti na táboře 

Stránky města Hrádku na Nisou informují, že děti ze záplavených oblastí budou mít možnost odjezdu na týdenní tábor. Odjezd je plánován na dnešek 17:00.

16:31

16:31 ČT: Hladina řeky ploučnice se zvedá.

Hladina řeky má podle ČT kulminovat dnes večer kolem 20:00. Ohrožen je Františkov nad Ploučnicí a Benešov nad Ploučnicí.

16:35

16:35 Hladiny Lužnice a Nežárky stále stoupají

Veselí nad Lužnicí se připravuje na dramatickou noc. Již nyní jsou koryta řek Nežárky a Lužnice, které se ve městě stékají, téměř plné a situaci nepřidává ani déšť, který by měl dorazit z Německa.

16:38

16:38 Klaus dorazil do Hrádku

Prezident Václav Klaus dorazil do města Hrádku nad Nisou. Premiér Nečas je nyní ve Frýdlantě.

16:40

16:40 V Liberci začalo silně pršet

16:44

16:44 Tisková konference přesunuta

Tisková konference k povodňové situaci v Libereckém kraji je přesunuta do Hrádku nad Nisou. Bude se konat za účasti prezidenta České republiky Václava Klause, premiéra Petra Nečase, ministra vnitra ČR Radka Johna a hejtmana LK Stanislava Eichlera.

16:53

16:53 ACČR uvolní milion korun

Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek informova, že instituce uvolní na pomoc obětem povodní milion korun. Hašek dnes také vyzval premiéra Petra Nečase, aby se spolu s ministry svého kabinetu začal zabývat tzv. Olomouckou výzvou hejtmanů České republiky.

Tento dokument, který hejtmani přijali 21. května na svém zasedání v Olomouci, obsahuje výčet problémů, jež je nutno řešit v souvislosti s protipovodňovou ochranou území. "Podle mého názoru v otázce protipovodňové strategie zaspala současná vládní koalice i vláda," řekl Michal Hašek.

17:00

17:00 Klaus: Opravují se stále stejné domy

Prezident Klaus řekl, že vidí největší problém v tom, že se opravují domy, které jsou zaplavovány opakovaně. Viděl to už na Moravě. Z dlouhodobého hlediska si myslí, že by bylo lepší, kdyby se tyto domy už neopravovaly. Ale uvědomuje si, že řešení není snadné.

17:05
17:05 Podle ČT začala evakuace Františkova nad Ploučnicí
17:23

17:23 Nové informace o náhradní dopravě

Náhradní autobusová doprava je zajišťována na trati:

037    v úseku Liberec - Frýdlant v Čechách, v úseku  Frýdlant v Čechách -Černousy není zatím možné zajistit provoz z důvodu zaplavené silnice-provoz přerušen

038    v úseku Raspenava - Hejnice, úsek Hejnice - Bílý Potok pod Smrkem zatím nesjízdná silnice-provoz přerušen

039    Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem

089    v úseku Liberec - Hrádek nad Nisou, v úseku Hrádek nad Nisou - Zittau jezdí vlaky, úseku Zittau - Varnsdorf provoz přerušen

17:59

17:59 Srážky v noci ustanou

Podle předpovědi počasí jsou nyní bouřky slabší, ale rozsáhlejší a území České republiky pomalu opouští. Ve druhé polovině noci na naše území dorazí srážky z Německa, které již však nemají dosahovat své původní odpolední intenzity.

18:17

18:17 Další škody za více než miliardu 

Předběžné odhady škod po povodni v Libereckém kraji už přesahují 2 miliardy Kč. Hejtman je odhadl na více než miliardu, stejnou výši má Povodí Labe.

18:33
18:33 Podle Hasičů povodně poničily jen na Děčínsku 1224 domů a 85 mostků
18:40
18:40 Třetí povodňový stav je již jen na deseti místěch České republiky
18:48

18:48 Kraje budou jednat o další pomoci

Hejtman Hašek: Kraje budou v pondělí ve svých radách a zastupitelstvech jednat o uvolnění další pomoci.

18:53

18:53 Vondra: Rychlost pomoci závisí na krizových štábech

Podle ministra obrany Vondry se mají starostové pro případnou pomoc obracet ke krizovým štábům, nikoli na ministerstvo, které nemůže bez požadavků štábů rozdělovat armádní pomoc.

19:22

19:22 Bez elektřiny je stále asi 800 odběratelů

Elektřinu nemá podle aktuálních informací ČEZ asi 800 odběratelů, plyn podle mluvčího RWE Jiřího Bezděka přes 4000 domácností. Výpadky energie byly zaznamenány i na Ústecku a Děčínsku. Dodávky elektřiny se daří díky opadnutí vody obnovovat.

Nové poruchy způsobovaly během dne popadané sloupy elektrického vedení a stromy. Škody na plynárenském zařízení odhaduje RWE v řádech desítek milionů korun.

19:28

19:28 Dyje v Podhradí na Znojemsku na třetím stupni

Hladina Dyje v Podhradí na Znojemsku dosáhla dnes v 19:00 třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Výška hladiny byla 250 centimetrů, tedy zhruba o metr více než před čtyřiadvaceti hodinami. ČTK to potvrdil Rostislav Hamal z Povodí Moravy. Podle něj však řeka pomalu začíná kulminovat, růst hladiny se zpomaluje.

19:30

19:30 Veselí nad Lužnicí připravuje evakuaci

Povodňová komise chystá případnou evakuaci lidí z několika ulic ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Hrozí jejich zatopení. Hladiny Lužnice a Nežárky rychle stoupají. Někteří lidé již ohrožené ulice sami opustili.


Starosta Jaromír Novák uvedl, že o případné řízené evakuaci se rozhodne podle momentálního vývoje situace a možnosti ohrožení osob. Vážnějším problémům by mělo zabránit snížení odtoku z rybníka Rožmberk. ČTK to řekl hejtman Jiří Zimola.

19:36

19:36 Železniční doprava bude obnovena nejdříve 18. srpna

"Podle odhadů Správy železniční dopravní cesty bude možné dopravu po železnici v Libereckém kraji obnovit nejdříve 18. srpna," řekla dnes novinářům vedoucí krajského odboru dopravy Stanislava Jakešová.

Na některých místech jsou prý tratě podemleté tak, že desítky metrů doslova visí ve vzduchu, někde jsou na kolejích závaly, do některých míst se ještě ani nikdo nedostal. Voda z velké části zničila i silnice a mosty.

19:55

19:55 Škody na Děčínsku přesáhnou miliardu korun

Víkendové povodně na Děčínsku způsobily škody přes jednu miliardu korun. Jen na odklízení škod na veřejném majetku bude potřeba vynaložit kolem 100 milionů korun, dalších 100 milionů bude potřeba na opravy vodních toků.

19:58

19:58 Povodně mají další oběť

Raft s pěti mladými lidmi se dnes po 13:00 převrátil na řece Ohři v Radošově poblíž Karlových Varů. Čtyři lidé se dostali na břeh, 16letá dívka z Chebu utonula. Potápěči hasičů ji nalezli večer sedm kilometrů po proudu, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

20:02

20:02 Liberecký fotbalový klub věnuje 150 tisíc korun

Liberecký fotbalový klub věnuje 150 tisíc korun do oblastí v kraji, které o víkendu postihly bleskové povodně. Hráči tam pojedou i pomoci.

20:10

20:10 Na některých místech již voda klesá

Zatímco ve Stráži pod Ralskem už hladina klesla až na první povodňový stupeň, v Mimoni dosáhla maximálního stavu v neděli dopoledne na 251 centimetrech, což je téměř trojnásobek oproti normálu. V České Lípě začala voda opadávat kolem 19:30 poté, co dosáhla hranice 236 centimetrů.

20:42

20:42 Evakuace lidí z Veselí nad Lužnicí nebude nutná

Evakuace lidí z několika ulic ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku nebude pravděpodobně nutná. Po jednání městské povodňové komise to ČTK řekl starosta Jaromír Novák. Řeka Lužnice by díky nižšímu odtoku z rybníka Rožmberk město neměla ohrozit, voda z Nežárky by měla v ulicích podle propočtů dosáhnout maximálně 20 centimetrů.

"Nežárka už se rozlila z břehů na Foglarově nábřeží, ale nic dramatického by během noci neměla způsobit," řekl Novák.

21:08
Druhá povodňová vlna na Ploučnici se přesunula na dolní tok. Zatímco ve Stráži pod Ralskem už hladina klesla až na první povodňový stupeň, v Mimoni dosáhla maximálního stavu dnes dopoledne na 251 centimetrech, což je téměř trojnásobek oproti normálu. V České Lípě začala voda opadávat kolem 19:30 poté, co dosáhla hranice 236 centimetrů. Během noci má velká voda dorazit do Děčína.
21:33

V Libereckém kraji nejezdí i po dnešku vlaky na pěti tratích, podle odhadů Správy železniční dopravní cesty tento stav bude trvat minimálně do 18. srpna. Problémy jsou především ve Frýdlantském výběžku, kde jsou podemleté tratě. Na částech přerušených tratí funguje náhradní autobusová doprava, některé oblasti ale dosud nejsou napojeny. Situace je lepší na Děčínsku, kde večer vlaky nejezdily na dvou tratích.

Přehled uzavřených tratí a nahrazení vlaků autobusovou dopravou

uzavřená trať náhradní autobusová doprava
038 Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem zavedena pouze v úseku Raspenava - Hejnice a zpět
039 Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem zavedena v celém úseku, není ale obsloužena zastávka Frýdlant v Čechách předměstí
089 Liberec - Žitava - Rybniště, úsek Liberec - Varnsdorf zavedena pouze v úseku Liberec - Hrádek nad Nisou, obslouženy nejsou zastávky Bílý Kostel nad Nisou a Chotyně
037 Liberec - Černousy zavedena pouze v úseku Liberec - Frýdlant v Čechách
081 Děčín - Rumburk; Benešov nad Ploučnicí - Česká Lípa zavedena mezi stanicemi Rybniště a Děčín hl.n., nejsou obslouženy ale zastávky Dopravny Mlýny a Kytlice;
autobusy jezdí také v úseku Děčín hl.n. - Františkov nad Ploučnicí  
073 Ústí nad Labem - Střekov - Děčín, úsek Velké Březno - Boletice nad Labem zajišťována operativně podle sjízdnosti silnic

06:26
06:26 - 3. stupeň na čtyřech místech
Český hydrometorologický ústav hlásí, že třetí stupeň povodňové aktivity už je jen na čtyřech místech v republice: na jihu Čech na Nežárce v obci Hamr a na Lužnici v Bechyni, na severu pak na Ploučnici v České Lípě a Benešově.
06:40
06:40 - Evakuace stovek lidí
V noci bylo kvůli vysoké hladině Ploučnice evakuováno předměstí Dubice a části dalších obcí po směru toku. Informoval o tom operační důstojník českolipských hasičů, kteří podle něj už evakuovali řádově stovky lidí. Kvůli neopadávající vodě museli přerušit i čerpání sklepů.
07:29
07:29 - Situace na jihu Čech se zlepšuje
Záplavy na jihu Čech ustupují. Hasiči v noci kvůli vodě nemuseli zasahovat. Na Lužnici a Nežárce ale podle Povodí Vltavy stále platí třetí povodňový stupeň - ohrožení. Druhý stupeň je na Lužnici ve třech měřících stanicích. První stupeň platí na Dračici v Klikově, Nežárce v Lásenici a na Hamerkém a Černovickém potoce. Dnes bude na jihu polojasno, přeháňky pouze ojediněle, řekl Martin Modlitba z Českého hydrometeorologického ústavu.

"Celou noc jsme neměli ani jeden zásah v souvislosti s povodněmi. Čekali jsme problémy na Táborsku a Třeboňsku, v povodí Lužnice, neměli jsme ani jeden technický zásah," řekl operační důstojník krajských hasičů.

Ještě v neděli večer hrozila evakuace lidí z několika ulic ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Povodňová komise nakonec dospěla k závěru, že nebude nutná díky nižšímu odtoku z rybníka Rožmberk. 
07:30
7:30 - Bouřka na Liberecku, hladiny klesají
Liberecký kraj zasáhla nad ránem bouřka se silným deštěm, situace na řekách se však uklidňuje. Stav ohrožení je jen na Ploučnici v České Lípě.
08:26
08:26 - Bez plynu 4000 domácností
Na Liberecku a Ústecku je bez plynu stále přes 4000 domácností. Obnovení dodávek začne dnes, někde však potrvá týdny, možná až měsíce.
09:02
9:02 Ploučnice stále stoupá
Ploučnice na svém dolním toku stále stoupá. V Benešově nad Ploučnicí před 8:00 přesáhla o dva centimetry stav extrémního ohrožení a od té doby se drží na 213 centimetrech. V okolních obcích se ale zatím těsně udržela ve svém korytě, a tak hasiči nemuseli začít s připravenou evakuací, řekl ČTK jejich mluvčí Lukáš Marvan.

Řada domů v bezprostředním okolí toku je ale stejně zatopených.
09:28
9:25 Ploučnice - druhá vlna je silnější
Směrem na Děčín míří už druhá povodňová vlna během tří dnů. Tentokrát je její kulminace mnohem pomalejší, ale vody je v korytě ještě o něco víc. Její nástup totiž prodloužila voda z občasných silných dešťů, které se nad oblastí vyskytovaly od nedělního odpoledne.
09:30
9:32 Bez plynu i elektřiny
Na Liberecku a Ústecku jsou lidé nejen bez dodávek plynu (stále přes 4000 domácností), ale také bez dodávek elektrické energie -  jde až o 900 odběrných míst. Obnovení dodávek plynu v nejhůř postižených místech potrvá až měsíce, dodávky elektřiny se obnoví na většině míst dnes a v úterý. ČTK to sdělili mluvčí RWE a ČEZ.
09:47
9:46 Ploučnice kulminuje

Ploučnice v Benešově na Děčínsku kulminuje. Voda se tam už čtvrtou hodinu drží těsně nad stavem extrémního ohrožení a místy se rozlila.
 

09:47
10:09 Hladiny by měly klesat
Hladiny rozvodněných toků by měly dál klesat. Při deštích ale mohou znovu vzrůst - na severu naprší do 15 milimetrů.
10:43
10:19 Uzavřené Hřensko

Obce na Děčínsku, kde již voda opadla, začínají sčítat škody. Do obcí jedou pomáhat další vojáci. Hřensko dnes bude kvůli úklidu uzavřené.

10:43
10:48 Speciální linka
Ministerstvo vnitra dnes zřídilo poradenskou linku pro lidi zasažené povodněmi. Oběti záplav a jejich příbuzní se mohou pro psychologickou pomoc, rady a zjištění dalších informací obracet na telefonní číslo 974 834 788 nebo 731 677 877, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.
11:22
11:16 Kraj rychle potřebuje 30 milionů
Liberecký kraj rychle potřebuje 30 milionů korun na bezprostřední likvidaci škod, na pitnou vodu a jídlo, ale i na pohonné hmoty a na provizorní opravy cest. Peníze žádá od vlády. Kraj na to uvolnil celou svou krizovou rezervu pět milionů korun, řekl dnes hejtman Stanislav Eichler. Intenzivně se pracuje na opravách komunikací, aby bylo možné alespoň provizorně obnovit dopravu.
11:46
11:45 Vláda žádost Liberecka vyslyšela

Vláda uvolnila 40 milionů Kč pro Liberecký kraj na urgentní pomoc po povodni. Peníze poslouží na pitnou vodu, dezinfekci či pohonné hmoty.

12:08
12:01 Vláda zvažuje zřízení zvláštní položky v rozpočtu na povodně
Podle úvah by to byla stokoruna měsíčně ze slevy na daň z příjmu. Peníze by mohl stát použít jen na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách, řekl novinářům po dnešním jednání kabinetu premiér Petr Nečas (ODS).
12:09
12:21 Na pomoc dorazí další miliony i vojáci

Vláda počítá, že ve středu na základě odhadů škod rozhodne o poskytnutí dalších 300 či 350 milionů korun na odstraňování následků povodní. Dluhopisy kabinet vydávat nechce.

Také byl také navýšen počet vojáků vyčleněných na likvidaci škod. Celkem jich bude zasahovat 1000.

12:42
12:42 Škody v Libereckém kraji přesáhnou 4 miliardy Kč.
Odhady škod v Libereckém kraji s poklesem vody stoupají. Podle hejtmana Stanislava Eichlera přesáhnou čtyři miliardy korun. V neděli byl odhad poloviční. Jen opravy komunikací budou stát 1,5 miliardy korun, řekl dnes novinářům hejtman. Stejné částky dosahují podle odhadů škody na majetku měst, obcí a občanů. Zhruba na miliardu odhaduje škody Povodí Labe.
13:55
13:46 Ve Frýdlantu kvůli povodni otevřeli porodnici
Město stižené bleskovou povodní bylo odříznuté od světa a nastávající maminky se nemohly dostat do Liberce. Nakonec se ve Frýdlantu narodily čtyři děti, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Břetislav Václavík. Nemocnici stále nefunguje telefonní spojení a má i problémy se zásobováním.