Sociální demokracie sbírá na své dluhy státní peníze i po "drobných". 357 milionů, které během příštích čtyř let dostane za výsledky ve volbách, rozšíří o desítky milionů za pronájem poslaneckých kanceláří - ten totiž proplácí sněmovna.

Poslanci ČSSD si zřizují regionální kanceláře tam, kde sídlí stranické buňky. Sněmovna tak platí za pronájem buď přímo ČSSD, nebo jí aspoň ulehčí úhradu za užívání budov, které už strana má v pronájmu.

Částky, které stát na kanceláře proplácí, jsou odstupňované podle regionů. Za pronájem v Praze si může pronajímatel účtovat až 27 tisíc měsíčně, v Hradci Králové by to bylo 22 tisíc. K tomu stát platí každý měsíc 5200 na pronájem nábytku, účty za telefon a internet proplácí do 7 tisíc. Celkem tak třeba pražští poslanci mohou do stranické pokladny přispět téměř 40 tisíci měsíčně, aniž by někdo kontroloval, zda proplácené prostory využívají. Když HN nedávno kontrolovaly, jak zákonodárci docházejí do poslaneckých kanceláří, zastihly jich v práci necelou třetinu.

ČSSD se k tomuto zdroji příjmů hrdě hlásí. "Po volbách Bohuslav Sobotka řekl, že se budeme snažit dělat rozpočtová omezení, takže budeme trvat na tom, aby poslanci i senátoři měli kanceláře v našich budovách," řekl HN mluvčí strany Ondřej Macura. Ke konci minulého týdne měly kanceláře tři desítky z 56 poslanců ČSSD. Z nich 16 sídlí na adresách, kde se nacházejí stranické orgány. Sedm budov patří přímo ČSSD, zbylé jsou sídlem místní organizace či okresního nebo krajského výboru strany.

Pronajímat si kancelář v domech ČSSD vyjde skutečně draho. Martinu Pecinovi nastavila domovská strana v Lidovém domě nájemné 32 200 korun, ústeckou kancelář exšéfa strany Jiřího Paroubka ocenila na 27 200 korun. Tyto ceny se na korunu shodují s maximální výší pronájmu, kterou sněmovna pronajímateli proplácí. V nabídkách realitních kanceláří přitom není problém najít srovnatelné kanceláře i výrazně levnější.

Když se k nájemnému přičte i maximální příplatek na telefon a internet, zaplatí stát za stávající kanceláře v sídlech ČSSD kolem půl milionu měsíčně. To za čtyři roky vynese 24 milionů korun. Pokud se k poslancům, kteří si kanceláře ve stranických centrálách už zajistili, přidají i další kolegové, mohou socialisté na pronajímání svých kanceláří svým vlastním lidem vydělat přes 50 milionů korun.

Postup "podle pravidel"

Úřadující předseda Bohuslav Sobotka na této praxi nic špatného nevidí. A že jeho kolegové "dojí" stát tím, že nastavují nájem na nejvyšší hranici? "Pokud sněmovna upraví pravidla, budeme to respektovat. V tuto chvíli postupují naši poslanci podle pravidel," řekl HN Sobotka.

Podle pravidel ale postupují i zákonodárci, kteří posílají "malé domů". Třeba Jozef Kochan z ODS platil nájemné své manželce. Pochopitelně i on zvolil maximální možnou částku, tedy přes 20 tisíc, přestože obvyklá cena v Trutnově je zhruba čtvrtinová. Jeho stranický kolega Jiří Polanský zase přemrštěné nájemné platil svému firemnímu společníkovi.

Poslanci ČSSD raději nechávají vydělat vlastní stranu. "Zkoušela jsem v Budějovicích sehnat adekvátní prostory, ale levnější kanceláře byly jen v druhém patře. A to já si vzhledem k našim členům, kteří jsou třeba starší, nemůžu dovolit," obhajuje praxi přehnaných nájmů Vlasta Bohdalová. Její kolega František Bublan rovnou hovoří o oboustranné výhodnosti. "Nemusím si zařizovat nábytek, telefon, internet, fax a pod. A kvůli té platbě je to výhodné pro stranu," řekl.

Ptát se sociálních demokratů, zda nejde o zneužívání státních peněz, je zbytečné. "Mně přijde legrační, že se někdo na tomhle točí. Mě by zajímalo, jak jinak utíkají státní peníze než tímto způsobem," řekla Bohdalová.