Kdo jsou klíčoví spolupracovníci favoritů v boji o post předsedy sociálních demokratů

Jaroslav Tvrdík
Bývalý volební manažer ČSSD se i se svým týmem dal na stranu Michala Haška.

Milan Urban
Místopředseda ČSSD má blízko k Tvrdíkovi, takže nepřekvapí, že bude pomáhat Haškovi.

Richard Dolejš
Šéf středočeské ČSSD a schopný zákulisní vyjednávač vsadil po Stanislavu Grossovi či Davidu Rathovi tentokrát na Sobotku.

Radek Pokorný
Blízký Sobotkův kamarád a rádce. Ač se do dění v ČSSD nezapojuje, Sobotka na něj hodně dá.

Martin Hoferek
Lobbista, který Sobotkovi pomáhá s přípravou volební kampaně.

Miroslav Jansta
Mocný právník má dobré vztahy s oběma politiky. S tím, ke komu se přikloní, zatím vyčkává, mimo jiné kvůli výsledku podzimních voleb.

Mezi sociálními demokraty to vře. Po totálním propadu v květnových volbách a odchodu Jiřího Paroubka totiž začal ostrý boj o to, kdo ovládne stranu. I když si svého předsedu bude strana volit až na jaře, v zákulisí se začaly vytvářet mocenské tábory okolo současného prvního místopředsedy Bohuslava Sobotky a jihomoravského hejtmana Michala Haška. A i když sami kandidáti na předsedu ČSSD tvrdí, že do říjnových komunálních a senátních voleb budou spolupracovat, lidé z jejich okolí na sebe už teď na ostře útočí.

"Co se týká Slávka Sobotky, tak on by vedl stranu cestou změn a to i v personální oblasti. Jeho volba by na rozdíl od volby Michala Haška byla jistotou, že se do hry nevrátí lidé jako Jaroslav Tvrdík nebo Miroslav Šlouf," řekl HN středočeský poslanec Richard Dolejš, muž, který už léta patří mezi nejbližší spolupracovníky středočeského hejtmana Davida Ratha. Oba dnes tvoří základ mocenského tábora okolo Bohuslava Sobotky.

Dolejšova slova Haška rozčílila. "To je absurdní. Jaroslav Tvrdík nepřešel plynule od Jiřího Paroubka k Michalu Haškovi, byť by si možná někteří ve vnitrostranické opozici ČSSD přáli, aby se takový příběh hrál," oponuje.

Se Šloufem, pravou rukou Miloše Zemana, ale Hašek udržuje přátelské vztahy. Navíc Zeman, kterého v ČSSD ještě pořád řada lidí obdivuje, udělá maximum, aby zabránil vítězství Bohuslava Sobotky, jednoho z posledních vlivných socialistů, kteří patří do tábora jeho zrádců při prezidentské volbě v roce 2002. 

Sám Hašek si přisadil kritiku na Sobotku, který z pozice prvního místopředsedy převzal po volbách vedení ČSSD. "Musíme se soustředit na to, abychom zase začali pokrývat veřejný prostor, kde jsme teď podle mě opravdu málo. Nejsme vidět v médiích, nejsme vidět ani v poslanecké sněmovně, což je naše jediné bojiště na centrální úrovni," řekl HN Hašek.

Na Haška vsadil Tvrdík

Silnější pozici ve straně má zatím Hašek. Stojí za ním sociálnědemokratičtí hejtmani, primátoři i většina místopředsedů ČSSD. Z pohledu řadových členů má pak výhodu, že není tak těsně spjat se stranickým vedením a tím pádem nenese odpovědnost za volební krach. 

Na Haška navíc vsadili lidé, kteří dříve spolupracovali s Jiřím Paroubkem. Například právě jeho hlavní stratég Tvrdík. Příklon Tvrdíkova týmu k Haškovi není nic překvapivého - stejně jako bývalý předseda ani oni nikdy neměli k Sobotkovi blízko.

Hašek o tom ale nerad mluví a naznačuje, že upozorňování na jeho spojitost s Tvrdíkem je součástí mocenské hry. Lidé ze Sobotkova tábora totiž o spolupráci Haška s Tvrdíkem s oblibou hovoří, aby ukázali, že brněnský hejtman by v čele ČSSD neznamenal žádnou změnu.

Haškovi ale třeba pomáhá Martin Bělčík, někdejší Tvrdíkův ministerský náměstek, jemuž Hašek pomohl k místu ve vedení asociace hejtmanů. Podle informací HN radí jihomoravskému hejtmanovi také Jaromír Soukup, majitel mediální agentury Médea a Tvrdíkův kamarád.

"Za Jiřího Paroubka o politických krocích rozhodoval volební manažer Jaroslav Tvrdík. To už se nesmí opakovat," naváží se do Haška první místopředseda ČSSD Sobotka.

Pokorný a Hoferek

Tým lidí okolo odměřeného Bohuslava Sobotky je zatím jen málo známý. Kromě spojenectví se Středočechy příliš stoupenců v současném socialistickém establishmentu nemá.

Jeho nejvěrnějším spojencem a přítelem je známý advokát Radek Pokorný. "Jsme velmi dobří kamarádi, ale už z dob, kdy jsem byl ministr, máme nastavený vztah tak, aby neovlivňoval naši práci," říká místopředseda ČSSD. A Pokorný dodává: "Přeji si, aby sociální demokracie prošla podobným vývojem jako nedávno ODS." Oba připouští, že jsou v čilém kontaktu, o dění ve straně se prý baví jen občas. Řada sociálních demokratů je ale přesvědčena, že vliv spolumajitele kanceláře Pokorný, Wagner & partneři je mnohem větší, než oba tvrdí.

Třetím do party je nový mediální stratég ČSSD - lobbista Martin Hoferek, jenž se se Sobotkou zná z vedení Mladých sociálních demokratů.

"S Bohuslavem Sobotkou jsem v posledních dnech mluvil asi dvakrát, chtěl poradit někoho, kdo se vyzná ve volebních kampaních. Jinak ale pro ČSSD nic nedělám," tvrdí šéf vlivové agentury Merit. Jenže Sobotka přiznává, že s Hoferkem počítá ve štábu pro podzimní volby, navíc v minulosti pracoval pro Dolejšovu středočeskou ČSSD.

Jansta půjde s vítězem

Zvláštní postavení v ČSSD zastává právník Miroslav Jansta. Je sice jen řadový člen z Nymburka, jeho vliv je ale velký. Především díky svému bohatství a kontaktům se pohybuje "nad vedením". Koho podpoří, se teprve rozhodne.

Blízko má každopádně k oběma, Hašek u něj dělal koncipienta. Po odstoupení Paroubka už ho oba kandidáti požádali o pomoc: se Sobotkou šel na oběd, Haškovi sepsal pár bodů, na co se v politice zaměřit. "K ČSSD se vyjadřovat nebudu," nechce se ovšem Jansta o své roli bavit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist