Ministr financí Miroslav Kalousek sice včera ve vládě prosadil, aby jednotliví ministři ušetřili v rozpočtu přes 10 miliard, to ale vůbec neznamená, že už vláda nemůže pohodlně ušetřit další stovky milionů.

V letošním rozpočtu se totiž nacházejí desítky položek, které si stát klidně mohl v době tvrdých úspor odpustit. Již loni v prosinci schválili poslanci rozpočet, v němž tehdejší Fischerově vládě třeba dovolili, aby letos utratila 25 milionů korun za opravu sochy Jana Žižky na pražském Vítkově nebo 87 milionů za rekonstrukce nejrůznějších zastupitelských úřadů.

Skoro 34 milionů dostalo ministerstvo zahraničí na rekonstrukci zastupitelského úřadu v Santiagu de Chile, na stavební úpravy velvyslanectví v Bangkoku má osm milionů korun a za stavební úpravy zastupitelství v Limě v Peru utratí 4,5 milionu. Dalšího 1,8 milionu korun pak ministerstvo zahraničí získalo na nákup uměleckých děl.

Třeba prezidentská kancelář utratí letos přes pět milionů za opravy cest v Lánské oboře a dalšího půl milionu korun vydá Hrad během letoška za "modernizaci krmných center" pro lánská zvířata.

"Lesní správa Lány obhospodařuje celkem 78 velkých mysliveckých zařízení, jako jsou seníky, krmelce nebo sklady. Více než polovina z nich již neplní funkci, k níž byla zřízena, z důvodu jejich fyzického zastarání," vysvětlil HN již dříve Martin Erva z tiskového odboru prezidenta.

Šetření komplikují Nečasově vládě i resty z minulých let. Stát totiž ještě letos zaplatí 110 milionů za stavbu justičního paláce v Brně, který se nakonec prodražil o více než miliardu korun. Vláda pak už letos musela nedobrovolně vydat dalších 30 milionů za předraženou rekonstrukci Českého národního domu v New Yorku.
Související