Seriál HN - Jak Nečasova vláda změní váš život?

Pondělí

Daně, platy, ceny. Komu klesnou platy a o kolik? Kdo bude platit vyšší daně? Více ZDE.

Úterý

Kdo nejvíc doplatí na škrty v sociálních dávkách? O kolik klesne podpora stavebního spoření? Více ZDE.

Středa

Jak se změní zdravotní péče? Přilepší si doktoři? Kolik zaplatíte v nemocnici nebo u specialisty? Více ZDE.

Dnes

Bude založení firmy a podnikání jednodušší? Jak se změní zákoník práce a výpovědní lhůta?

Pátek

Čeká učitele a studenty revoluce ve školství? Kolik stát přidá mladým učitelům? Co bude se státními maturitami?

Středopravá vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných plánuje velké změny, které by měly pocítit zaměstnanci, živnostníci i velké firmy. Stát chce usnadnit podnikání, ale i zvýšit flexibilitu pracovní síly.

Živnostníci a firmy, kterým jejich odběratelé nezaplatí fakturu, dostanou od státu zpátky zaplacenou DPH. Vláda slibuje, že výběr daní i zdravotního a sociálního pojištění se do tří let bude inkasovat v jednom místě. Státní faktury by měly být propláceny do 30 dnů.

Změní se ale také zákoník práce - nárok na tříměsíční odstupné by zaměstananec měl nově mít až po odpracování tří let v podniku. Již od ledna 2011 by se proplácení nemocenské mělo o týden prodloužit, ze současných dvou na tři týdny.

HN se ptaly dvou konkrétních lidí, jak se na plány nové vlády dívají a jak by se jich případně tato opatření dotkla.

Pavel Klimeš Pavel Klimeš

Je mu 51 let, jeho stavební firma Klimeš a společnost Veselý výlet, zaměřená na cestovní ruch, zaměstnávají 35 lidí.

Státní správa bude živnostníkům platit do 30 dní: "To bychom uvítali. Teď jsme totiž byli v jednom výběrovém řízení a řekli nám, že splatnost faktur bude 90 dní. To je zátěž, když musíme všechno platit průběžně."

Vracení DPH z nezaplacených faktur: "Teď jsem zrovna musel uhradit DPH z 600 000, které jsem nedostal. Přijde mně jako nestoudnost platit daň z virtuálních peněz."

Daně a pojištění placené na jednom místě: "To by bylo praktické, ale já bych spíš uvítal, kdyby se to celé platilo dohromady jako jedna daň. Snižují se jen přímé daně, ale pojištění, které je největší zátěží, se nemění."

Euro: "Jsem ve specifické situaci - část zisku mám i z provozování směnárny. I tak bych se toho ale radši vzdal, protože vidím, že tratíme jinde. Zahraniční klienti - hlavně na konci pobytu - nakupují méně, protože se jim už nechce rozměňovat další peníze."

Liberálnější zákoník práce: "Liberalizace je hodně důležitá. Stavební firma žije od zakázky k zakázce a musí proto operativně nabírat lidi. Dávat někomu odstupné například po čtyřech měsících mi přijde nehoráznost."

Proplácení nemocenské po dobu tří týdnů: "To je nepříjemné. V našem sektoru máme často problémové zaměstnance, které si neohlídáme."


Vladimír Kovář

Je mu 38 let, jeho softwarová společnost Unicorn zaměstnává 1028 lidí. Vladimír Kovář

Státní správa bude živnostníkům platit do 30 dní: "Můj obrat ve státní správě je minimální - někde pod třemi procenty z celku, takže je mi to v podstatě jedno. Ale obecně je to určitě dobrý trend."

Vracení daně z přidané hodnoty z nezaplacených faktur: "To je důležitá věc. Platit z peněz, které nemáte, 20 procent je hodně. A někdy to i převyšuje zisk. Jen aby to ale zase někdo nezačal zneužívat."

Daně a pojištění placené na jednom místě: "To by bylo určitě vítané zjednodušení. Vždy, když se něco vyřizuje na více místech, je to složité."

Euro: "Mně osobně je jedno, kdy se přijme euro, v mém byznysu to nehraje velkou roli."

Liberálnější zákoník práce: "Čím víc se liberalizuje, tím lépe. A lidé by se kvůli tomu o práci bát určitě neměli, když bude trh flexibilnější, tak to neznamená, že nebude práce, jen se bude síla přelévat podle potřeby. Teď u nás například vidíme, že dobře funguje IT, ale oproti tomu zase krachuje textilní průmysl."

Proplácení nemocenské po dobu tří týdnů: "U nás ve firmě to příliš velký problém není. Nemocenská je pro každého finanční ztrátou, takže se všichni snaží být zdraví, zaměřovat se na prevenci."


Jak dopadnou kroky vlády na vybrané sociální skupiny

Důchodci

Mezi penzisty není příliš mnoho živnostníků ani manažerů či majitelů firem, a proto se jich změny, které vláda chystá pro český byznys, příliš nedotknou. Část důchodců, kteří si k důchodu přivydělávají, ale určitě využije možnost odpracovat pro firmu až 300 hodin bez toho, aby museli odvést zdravotní a sociální pojištění. Dnes přitom mohou takto za rok odpracovat jen 150 hodin.

Studenti

Většina studentů nepodniká ani pravidelně nepracuje, a tak se jich chystané změny přímo příliš nedotknou. Studenti ale určitě od příštího roku využijí hlavně při letních brigádách možnost odpracovat bez placení zdravotního a sociálního pojištění až 300 hodin ročně. Po studiu by pak měli studenti vydělat na tom, že by se díky uvolnění smluv na dobu určitou mohly firmy přestat bát nabírat absolventy.

Manažeři

Změny, které chystá vláda, se jich dotknou výrazně. Manažeři dobře vedených podniků už se těší na to, že stát jejich firmám bude vracet DPH z nezaplacených faktur. Stejně tak se těší na uvolnění zákoníku práce, díky kterému budou moci snadněji nabírat i propouštět lidi. Na druhou stranu se ale budou muset vyrovnat s tím, že jejich firmy budou platit zaměstnancům nemocenské dávky o týden déle než dnes.

Živnostníci

Vládní kroky ovlivní život drobných podnikatelů velmi výrazně. Od roku 2012 ušetří tisíce až desetitisíce korun na zrušené silniční dani, nejdéle v roce 2013 budou moci zaplatit daně i zdravotní a sociální pojištění na jednom místě a stát jim už v příštím roce bude vracet DPH z nezaplacených faktur. Živnostníci, kteří mají zakázky pro stát, pak uvítají, že dostanou zaplaceno nejdéle do 30 dní.

Státní zaměstnanci

Nejvíc se jich dotknou změny v zákoníku práce. Všichni zaměstnavatelé včetně státu, krajů a obcí totiž budou moci na mnohem delší dobu než dnes dávat lidem smlouvy na dobu určitou. Čerství veřejní zaměstnanci pak dostanou při propouštění nižší odstupné. A dá se očekávat, že právě proto přijdou tito veřejní zaměstnanci při propouštění ve veřejné správě na řadu jako první.

Zaměstnanci soukromých firem

Na zaměstnance soukromých firem nejvíc dopadne reforma zákoníku práce, která už od příštího roku zaměstnavatelům umožní až na pět let nabízet smlouvy na dobu určitou. Lidé, kteří často mění zaměstnání, se pak musí připravit na to, že budou mít oproti dnešku nižší odstupné. Nejdéle od roku 2012 si s nimi také budou moci zaměstnavatelé domluvit delší zkušební dobu.