Tropické teploty o víkendu vystřídá prudké ochlazení. Ve středu a ve čtvrtek rtuť teploměru ještě vyšplhá až k 35 stupňům Celsia, na konci pracovního týdne se ale začne ochlazovat, o víkendu klesne teplota až k 15 stupňům. Hrozí silné bouřky, vítr, krupobití a přívalové srážky. Místy může napršet až 50 milimetrů vody. Informoval o tom ve středu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kvůli prudkému zvratu počasí může mít potíže až polovina populace. 

V polovině a ke konci pracovního týdne vyvrcholí nad Českou republikou příliv teplého vzduchu od jihu. Ve čtvrtek se tropické teploty zastaví na 31 až 35 stupních. V pátek začne počasí ovlivňovat zvlněná studená fronta, na jihovýchodě Moravy bude ještě 35 stupňů, na západě už teplota poklesne o deset stupňů níž.

Chladné proudění s sebou přinese silné srážky, kroupy a vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Přívalový déšť může zejména v noci na sobotu a v sobotu rozvodnit menší toky.

Nejvyšší denní teplota v sobotu zřejmě nepřekročí hranici 15 stupňů. V dalších dnech bude oblačno s přeháňkami nebo slabým deštěm.

Nápor na organismus

Výraznou změnu teploty těžce snášejí nejen chronicky nemocní pacienti, například kardiaci, astmatici nebo lidé trpící onemocněním štítné žlázy, ale i senioři a obecně lidé, jejichž organismus je na změny počasí citlivější. Celkově třetina až polovina populace může mít kvůli prudké změně počasí fyzické obtíže, uvedla pro server iHNed.cz Lucie Langová, lékařka z anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice v Jilemnici.

"Ve srovnání s muži mají ženy menší schopnost přizpůsobit se prudkým teplotním zvratům," vysvětlila Langová. Podle ní prudké ochlazení a změny tlaku mohou způsobovat bolesti kloubů, migrény, negativně působit na psychicky nemocné pacienty - prohlubovat deprese. Náhlý výkyv počasí ale přináší i vyšší počet porodů či infarktů.

"Prudké ochlazení narušuje imunitní systém, lidé jsou proto náchylnější k respiračním onemocněním, jako je například rýma nebo chřipka" popsala lékařka. Podle ní po prudkém ochlazení přibývá i močových infekcí, lidé se totiž často nedostatečně obléknou.

Prudké ochlazení by naopak mohlo prospět některým alergikům, zejména v případě, že bude spojeno s deštěm, doplnila Langová.