Slabozraký invalidní důchodce a lékařka, která má osmiletého syna. Jeden zastupuje skupinu lidí s trvalým postižením, druhá mluví o situaci v jedné konkrétní české rodině. HN se ptaly těchto dvou lidí na to, jak se do jejich života promítnou škrty v sociálních dávkách i další vládní opatření, kterými chce kabinet Petra Nečase v následujících letech snížit schodek veřejných financí.  

Jindřich Kadlec Jindřich Kadlec

Je mu 52 let, je šéfem České asociace pečovatelské služby, kvůli slabozrakosti má 25 dioptrií, bere plat 30 tisíc hrubého, 7000 má invalidní důchod a 2000 dostává ve formě příspěvku na péči.

Snížení příspěvku:

"Částečně s tím souhlasím, protože řada lidí to nevyužívá tak, jak má. Chápou to totiž jako přilepšení k invalidnímu důchodu a namísto služeb z toho nakupují jiné věci. Na druhou stranu se to těch, kteří asistenci skutečně využívají k tomu, aby se lépe začlenili do běžné společnosti, nepříjemně dotkne a některé služby budou muset zrušit."

Řešení:

"Podle mého názoru by bylo lepší, kdyby se dvoutisícový příspěvek zachoval, ale polovina z něj putovala rovnou poskytovatelům. Dalším řešením jsou pak také přísnější kontroly."

Poplatky u lékaře:

"Já bych akceptoval, kdyby byl stanoven určitý progresivní strop, který by se individuálně stanovoval podle výše příjmů."

Ivana HricíkováIvana Hricíková

Je jí 40 let, pracuje jako lékařka na Pneumologické klinice Thomayerovy nemocnice. Její manžel Jan (38) je zedník, synovi Jakubovi je 8 let. S celkovým příjmem 49 000 měsíčně patří rodina ke střední třídě.

Snížení porodného: "Dneska si člověk nezakládá rodinu kvůli porodnému. A ačkoli je to dobrá finanční injekce, tak existenci naší rodiny by nijak závratně nezměnila. Když lidé plánují dítě, tak spíš dlouhodobě spoří, než že by počítali s tím, že jim pomůže jednorázová částka."

Jiný problém:

"Pokud mají chodit ženy z mateřské do práce už po dvou letech, tak je třeba vyřešit problém jeslí a mateřských školek."

Stavební spoření:

"Spoření máme celá rodina, takže snížení podpory se nás týká, ale pokud ty peníze stát použije na něco rozumného typu opravy silnic, tak mi to nevadí. Jen bych nechtěla, aby se ta částka vyhodila za zbytečnosti. A rušit si ho určitě nebudeme. I když bude podpora nižší, tak je to stále forma úspor."

DPH:

"Zdražování by mě štvalo, ale nejspíš se nedá nic jiného dělat. Sice si všichni hrábneme víc do kapes, ale třeba to naše veřejné finance opravdu zlepší. A my jako rodina to určitě nějak zvládneme."

Jak dopadnou škrty v dávkách a podporách na sociální skupiny

Důchodci

Sociální škrty na ně dopadnou nejméně. Jsou jedinou skupinou lidí, na které stát příští rok nebude šetřit. Vláda chce průměrný důchod příští rok zvýšit zhruba o 390 korun, v roce 2012 ale porostou penze pomaleji. Mnoha důchodců se ale dotkne snížení podpory stavebního spoření.

Studenti

Sociální úspory se dotknou jen studentů, kteří jsou z nejchudších rodin a studentů, kteří plánují příští rok dítě. Vláda totiž zruší chudým rodinám sociální příplatek a navíc prakticky zruší porodné. I studenti doplatí na nižší podporu stavebního spoření.

Manažeři

Snížení sociálních dávek a státních podpor se manažerů dotkne málo. Rodiny manažerů se ale budou muset rozloučit s porodným 13 tisíc korun. A ti, kteří mají uložené peníze u stavebních spořitelen, se musí připravit na snížení státní podpory o 50 procent.

Živnostníci

Sociální škrty a nižší státní podpory na živnostníky příliš nedopadnou. Mladé rodiny živnostníků se ale musí připravit na to, že až na velmi vzácné výjimky od ledna nedostanou porodné. Desetitisíců živnostníků se navíc dotkne snížení podpory stavebního spoření.

Státní zaměstnanci

Zrušení sociálního příplatku se veřejných zaměstnanců prakticky nedotkne, protože ho vzhledem k výši svých příjmů nedostávali ani teď. Prakticky všichni veřejní zaměstnanci ale přijdou od ledna o porodné. A desetitisíce z nich doplatí na výrazné snížení státní podpory stavebního spoření.

Zaměstnanci soukromníků

Nejchudší rodiny lidí pracujících u soukromých firem doplatí na zrušení sociálního příplatku. Zaměstnanci s vyššími příjmy zase přijdou o porodné. Statisíce zaměstnanců v soukromé sféře musí počítat se snížením podpory stavebního spoření o 50 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist