Průměrná úřednice na sociálním úřadu přijde kvůli škrtům vlády na platech veřejných zaměstnanců skoro o 2,5 tisíce korun. Nečasova vláda totiž chce o 10 procent snížit objem platů ve veřejné sféře. Šéf vlády sice tvrdí, že ministři mohou kvůli propouštění pokles platů zastavit, jenže třeba právě sociální úřady už dnes nestíhají a propouštět tam prakticky nejde.

"Například na České správě sociálního zabezpečení je průměrný plat 24 tisíc, a už dnes jede na doraz, takže tam nikoho nemůžete propustit. Hrozí tak, že úřednice na sociálních úřadech s příjmem 24 tisíc hrubého přijdou měsíčně téměř o 2,5 tisíce," zlobí se šéfka státních odborů Alena Vondrová.

Nejhůř dopadnou policisté

Policisté nebo vojáci si přitom pohorší ještě víc. Budou dostávat nižší platy (třeba průměrnému policistovi hrozí snížení platu o tři tisíce korun měsíčně) a ti, kteří se brzy chystají do výslužby, budou zároveň platit vyšší daně. Vláda se totiž chystá zdanit jim výslužné.

Policista, který po 18 letech odejde od policie s výslužným 10 tisíc, přijde oproti dnešku měsíčně o 1500 korun. A se stejnou částkou se musí rozloučit například voják, který s desetitisícovým výslužným odejde po 20 letech z armády. Zdanění výsluh se bude týkat i vojáků a policistů, kteří už z ozbrojených sborů odešli. Vojákům navíc vláda hodlá o 36 procent snížit příspěvek na bydlení. Místo dnešních 10 tisíc měsíčně budou dostávat 6400 korun.

O něco lépe než policisté a vojáci, ale podobně jako úředníci na sociálních úřadech, dopadnou i všichni ostatní úředníci: hasiči, vězeňští dozorci nebo celníci.Tvrdé šetření se dotkne celkem 285 tisíc veřejných zaměstnanců.

Výjimku mají jen učitelé

Jedinou skupinou, které se nedotknou tvrdé škrty vlády, je 150 tisíc učitelů. Většině učitelů, kteří dnes berou v průměru 26 tisíc hrubého, vláda platy "jen" zmrazí. A mladí učitelé, jejichž nástupní plat je 13 tisíc hrubého, si dokonce polepší. Ministr školství Josef Dobeš slibuje, že začnou brát od začátku příštího roku v průměru 20 tisíc hrubého. "Jsme rádi, že chce vláda přidat mladým učitelům, ale máme obavu, co to způsobí ve sborovnách. Začínající učitelé můžou brát stejně jako kolegové s desetiletou praxí, a to nebude dělat dobrotu," obává se šéf školských odborů František Dobšík.
Školníci, školní kuchařky a další "neučitelé", kteří pracují ve školství, ale mají smůlu. Těch se škrty dotknou stejně jako úředníků nebo policistů. "Školníci nebo kuchařky dnes berou běžně 13 až 14 tisíc hrubého. Snižovat platy těmto lidem určitě není správné," dodává Dobšík.

Podobně jako většina učitelů na tom budou příští rok i zdravotní sestry a lékaři, kteří jsou placení ze zdravotního pojištění. Měli by příští rok dostávat stejně jako letos.

Vyšší DPH zdraží potraviny

Víc než tři miliony lidí, kteří pracují u soukromých firem, se na rozdíl od většiny veřejných zaměstnanců příští rok nemusí škrtů vlády bát. Přímé daně lidí příští rok neporostou a stát by neměl zvyšovat ani spotřební daně na alkohol, tabák, benzin nebo naftu. A tak jednou z mála věcí, která se zaměstnanců (stejně jako všech ostatních lidí v Česku) částečně dotkne, je chystané zvýšení nižší sazby DPH o dvě procenta, které chce prosadit ministr financí Miroslav Kalousek už od příštího roku.

Například rodina, která utratí měsíčně 30 tisíc korun, zaplatí kvůli vyšší DPH za potraviny, léky, nealkoholické nápoje a další věci 150 korun měsíčně navíc. Pravdou ale je, že se díky konkurenci mezi obchodníky nemusí zvýšení DPH promítnout do cen stoprocentně. "Zvyšování nižší sazby DPH je samozřejmě nepříjemná zpráva. Na druhou stranu je to asi přijatelnější cesta než zvyšovat přímé daně," říká obchodní reprezentant firmy Bonno Tomáš Hušek.

O dost větší změny v daních chystá vláda v roce 2012, kdy chce prosadit nový zákon o dani z příjmu, který mimo jiné počítá se zrušením daňového zvýhodnění stravenek. Víc než milionu lidí tak hrozí, že o tuto zaměstnaneckou výhodu přijdou.

 

Jak vláda změní platy, daně a ceny

Platy veřejných zaměstnanců

Nečasova vláda chce snížit o 10 % částku, kterou stát dává na platy veřejných zaměstnanců. Jedinou výjimku mají učitelé. Vojákům a policistům pak ještě navíc vláda plánuje zdanit výslužné. Vojáci navíc budou dostávat o 36 procent nižší příspěvek na bydlení.
Zvýšení nižší sazby DPH

Ministr financí Miroslav Kalousek chce už příští rok zhruba o dvě procenta zvýšit nižší sazbu DPH, což mírně zdraží například potraviny, léky, nealkoholické nápoje nebo veřejnou dopravu. Stát by díky tomu získal polštář 13 miliard na důchodovou reformu.
Zrušení daňových výjimek

Koalice se chystá v roce 2012 zrušit velkou většinu daňových výjimek včetně zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Ve hře bude i zrušení daňového zvýhodnění hypoték.
Přímé daně

Příští rok vláda přímé daně měnit nechce. V roce 2012 koalice hodlá kvůli důchodové reformě snížit stropy na placení sociálního pojištění z dnešního šestinásobku na trojnásobek průměrné mzdy, což sníží sociální odvody lidí s příjmem nad 71 tisíc hrubého měsíčně. Zároveň ale vláda plánuje z příjmů nad stropy pojištění zvýšit daň z příjmu, takže bohatší lidé celkově nižší odvody pravděpodobně platit nebudou.
Platy ústavních činitelů

Vláda už příští rok o pět procent sníží základní platy poslancům a všem dalším ústavním činitelům. Spolu s tím Nečasova koalice plánuje zdanit poslanecké náhrady.
Víc peněz pro mladé učitele

Jedinou skupinou veřejných zaměstnanců, která si příští rok platově citelně polepší, jsou mladí učitelé. Jejich nástupní plat se zvýší ze 14 tisíc na 20 tisíc korun hrubého.
Rok 2012

Největší změny v daních a cenách čekají na lidi v roce 2012. Vláda chystá kvůli důchodové reformě výrazné zvýšení nižší sazby DPH (pokud se bude řídit návrhem Bezděkovy komise, tak půjde nižší DPH až na 19 procent), což výrazně zvýší ceny potravin, léků nebo veřejné dopravy. Spolu s tím by měla z 20 na 19 procent klesnout základní DPH, což by velmi mírně mohlo snížit ceny většiny zboží a služeb. O další čtyři miliardy (tedy v průměru o osm procent) půjdou nahoru platy učitelů. Ostatním veřejným zaměstnancům ale vláda zmrazí platy na úrovni roku 2011, kdy dojde k jejich snížení. 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist