TOP 09 odmítla tvrzení ministerstva vnitra, podle kterého by stranu měl v úřadu na pozici náměstka reprezentovat Michal Moroz. Mluvčí TOP 09 ČTK sdělil, že strana muže nepodporuje. Ministerstvo si však za svým rozhodnutím stojí. Moroz byl kandidátem, kterého TOP 09 na vnitro navrhla, řekl ČTK poradce ministra vnitra Radka Johna Jiří Reichl.

"Nový náměstek ministra vnitra Michal Moroz nebyl při svém jmenování ani nominován, ani podporován stranou TOP 09. Je tedy zřejmé, že na ministerstvu vnitra není za TOP 09," uvedl Jakob.

S tím však ministerstvo nesouhlasí. "Moroz byl kandidátem, kterého navrhla TOP 09 zástupcům Věcí veřejných na některou z klíčových pozic ve vedení ministerstva vnitra," prohlásil Reichel. Dodal, že v souladu s návrhem strany byl muž posléze jmenován náměstkem pro strategie a programové řízení.

Podle úterního prohlášení úřadu se dalšími náměstky ministra Radka Johna stali bývalý ministr obrany Martin Barták, Jaroslav Salivar (oba ODS), Miroslav Zahálka a František Vavera (oba za VV).

Barták bude mít na starosti mezinárodní vztahy, Salivar je prvním náměstkem pro vnitřní bezpečnost. Zahálka se postará o informatiku, Vavera o veřejnou správu a archivnictví. Ve své funkci zůstala současná náměstkyně pro ekonomiku a provoz Světlana Kubíková. John prý nový tým sestavil s cílem, aby ministerstvo vnitra bylo politicky nestranné.

Jmenování Moroze Johnovým náměstkem kritizoval v pátek šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, když vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy. Podle něj se při jmenování náměstků projevil vliv bezpečnostní agentury ABL, která je napojená na VV.

Moroz je majitel jiné bezpečnostní agentury, jehož firmu navíc spoluzakládal někdejší důstojník komunistické Státní bezpečnosti. Moroz v minulých dnech deníku Blesk sdělil, že jedná o prodeji firmy. Moroz s Bártou a Zahálkou v minulosti spolupracovali jako funkcionáři sdružení bezpečnostních manažerů ASIS.