Jedním z náměstků nového ministra vnitra Radka Johna (VV) se stane bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS), který bude dohlížet na mezinárodní vztahy. 

Nové náměstky, jejichž nominaci projednala trojkoalice, jmenuje John podle Pavla Nováka z tiskového odboru ministerstva vnitra v nejbližších dnech. John prý nový tým sestavil s cílem, aby ministerstvo vnitra bylo politicky nestranné. "Nové vedení ministerstva vnitra garantuje, že bezpečnostní sbory v jeho gesci budou oproštěny od všech politických tlaků," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Není bez zajímavosti, že Johnovým náměstkem se stane právě Barták. John, který již před volbami avizoval boj s korupcí, si vybral paradoxně toho, jehož v minulosti doprovázela sporná rozhodnutí. Bývalý ministr obrany například čelil trestnímu oznámení kvůli nákupu 90 lehkých obrněných vozidel Iveco, který přišly stát na tři a půl miliardy. Další miliardu korun stály zbraně a munice, jež byly nakoupené od firmy Bartákova známého.               

Jaroslav Salivar (ODS) bude na vnitru prvním náměstkem pro vnitřní bezpečnost, Miroslav Zahálka (VV) se postará o informatiku, František Vavera (VV) o veřejnou správu a archivnictví. Náměstkem pro strategie a programové řízení se stane Michal Moroz (TOP 09). Vedle Salivara si funkci uchová i Světlana Kubíková, stávající první náměstkyně pro ekonomiku a provoz.

Samotný šéf rezortu zahájil své působení v úřadu razantně.  Vydá nový organizační řád ministerstva a pokyn ministra, ve kterém stanovil zhruba 50 úkolů pro současný management vnitra. Očekává, že většinu z úkolů stihnou úředníci splnit do pěti dnů. John to řekl při svém oficiálním uvedení do funkce za přítomnosti premiéra Petra Nečase (ODS).

Pokyn se má týkat zabezpečení činnosti ministerstva. Ačkoliv John věří, že převážná část úkolů bude vyřešena do pěti dnů, požádal novináře o třicet dnů hájení. "Doufám, že pak už vám řekneme, co všechno jsme udělali," řekl John.

Zdůraznil, že kvůli sestavení rozpočtu na příští rok je nutné jednat velmi rychle. Zároveň uvedl, že vzhledem k pětimiliardovému škrtu v rozpočtu resortu bude vnitro procházet velmi složitým obdobím. "Znamená to minus deset procent na platy, minus deset procent na provoz a minus pět procent na investice," upozornil. Navzdory úsporám je podle něj nutné zvýšit kvalitu policejního vyšetřování a důvěru v policii.

Premiér Nečas prohlásil, že vnitro čekají klíčové úkoly, především boj proti korupci. Dále jmenoval zvládnutí ekonomické situace v resortu, dokončení modernizace a transformace policie a elektronizaci veřejné správy.

Johna vítal Komorous

Podle Nečase chce kabinet zmenšovat prostor pro korupci a důsledně ji odhalovat a stíhat. "Tato vláda hlásá princip padni komu padni... policisté se nesmí bát vyšetřovat i komplikované kauzy související s korupcí," řekl Nečas. Zároveň ale podotkl, že nesmí docházet k žádným politickým zásahům do fungování policie.

Premiér také poděkoval za práci předchozímu ministrovi vnitra Martinu Pecinovi, který se dnešního uvedení Johna do úřadu nezúčastnil, protože je na dlouhodobě plánované dovolené. Johna na schodech ministerstva očekával Pecinův první náměstek Jiří Komorous, o němž John nedávno prohlásil, že s ním do funkce náměstka nepočítá.

Oba muži se dnes přesto přivítali přátelsky. Podle některých informací médií má Komorous z vnitra namířeno k útvaru pro ochranu ústavních činitelů, kde by měl dělat náměstka řediteli útvaru Františku Snopkovi.

Johnův kolega ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zase doufá, že vláda prosadí takzvaný klouzavý poslanecký mandát pro ministry. Post poslance chce v tom případě předat nástupci a věnovat se plně řízení české diplomacie. Vláda si Schwarzenberga v úterý také zvolila prvním místopředsedou.

Svého úřadu se už ujal i nový ministr obrany Alexandr Vondra. Někdejší ministr zahraničí a vicepremiér pro EU zdůraznil, že ho v čele obrany nečeká lehká práce. Bude totiž prý muset sáhnout ke škrtům, které se armády bolestně dotknou.

Sloučená ministerstva 

Jako první z ministrů předal v úterý funkci svému nástupci odcházející předseda legislativní rady vlády (LRV) Pavel Zářecký. Nahrazuje ho Jiří Pospíšil (ODS), který  je současně i ministrem spravedlnosti. Doposud měla rada vlády svého vlastního ministra, Nečasova nová vláda ale kvůli úsporám některé resorty sloučila. Pospíšil uvedl, že mezi priority LRV bude patřit projednání nového občanského a obchodního zákoníku.

Kromě LRV nebude mít svého ministra ani oblast lidských práv. Té až do své demise v březnu šéfoval Michael Kocáb. Po jeho odchodu resort přebral premiér Jan Fischer. I v nové vládě bude tuto agendu spravovat premiér Petr Nečas. Sloučeno bude i ministerstvo pro evropské záležitosti s ministerstvem zahraničí.