Vláda Petra Nečase už začala pracovat. Při jejím jmenování prezident Václav Klaus připomněl, že ministři se ujímají funkcí v "nelehké situaci", tedy v období doznívající globální ekonomické krize.

Podle Klause přichází vláda také do "momentu zpochybnění evropské integrace". Prezident vyzval vládu, aby se pustila do reforem, ale nikoli do revoluce, a aby navázala na práci svých předchůdců.

Možná rizika pro nový kabinet vypočítali pro HN ekonomové, zástupci odborů, lékařů, podnikatelé ale i redaktor světoznámého týdeníku. Ti všichni odpovídali na otázky, zda věří tomu, že nová vláda přinese velké změny? A co vidí jako kritická místa jejího programu?

Na to, jak se pohled na kritické situace různí, dokládá i názor hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka. Ten se obává toho, že přílišný útlum veřejných výdajů povede ke snížení tempa růstu ekonomiky o půl procenta. Naopak podnikatel Stanislav Bernard by navržený deficit veřejných financí 135 miliard, zeštíhlil až na 50 miliard korun.


Pavel Mertlík
hlavní ekonom Raiffeisenbank

V koaliční smlouvě je spousta problematických věcí. Základní otázka je útlum veřejných výdajů, který podle našeho odhadu povede ke snížení tempa růstu ekonomiky o půl procenta. Letos a v první polovině příštího roku bude celosvětově hospodářský růst velice slabý, a tahle opatření povedou dál k oslabení poptávky v České republice. Vláda plánuje minimální navýšení daní a spíše omezuje výdaje, což je problém. Když se podíváte na současný vývoj ekonomiky, tak to, co zůstává v recesi, je maloobchod a služby pro obyvatelstvo a tomu plánovaná opatření nepomohou.


Jan Zavadil
předseda ČMKOS

Je tam deset nových tváří, což jsou pro mě určitá kritická místa. Dá se těžko předjímat, jak bude vláda pracovat jako celek. První věc, která by měla projít diskusí, je důchodová reforma. Měla by se utvořit skupina skutečných odborníků, nikoliv jen lidí z byznysu, kterých se to přímo dotýká. Pokud se týká důchodové reformy, tak kromě pánů Nečase a Kalouska jsou tím všichni ostatní ve vládě dosud nepolíbeni.


Stanislav Bernard
majitel pivovaru

Globálně to hodnotím pozitivně. Nelíbí se mi ale, že na příští rok je navržený deficit 135 miliard. Cílil bych to na 50 miliard a další rok už do plusu. Máme obrovské dluhy, kterým je třeba zakroutit krkem. Okamžitě bych například sloučil sazby DPH na jednu úroveň někde mezi 15 a 17 procenty.


Václav Havlíček
rektor ČVUT v Praze

Vznik nové vlády v zásadě vítám, na druhé straně mám určité výhrady. Vadí mi, že vysoké školství není zařazeno mezi prioritami vlády. Nová vláda mluví o tom, že navýší rozpočet určený na platy učitelů regionálního školství (základní a střední školy, pozn. red.). Výdaje na jednoho studenta v regionálním školství přitom za posledních šest let vzrostly o 78 procent, zatímco výdaje na jednoho studenta vysokých škol vzrostly jen o 35 procent, což v podstatě odpovídá pouze inflaci.


Milan Kubek
prezident ČLK

Mám pocit, že vznikající vláda nepochopila hloubku podfinancování českého zdravotnictví. Za sedm procent HDP není možno poskytovat péči v kvalitě odpovídající západní Evropě a zároveň péči široce dostupnou. Nedostatek lékařů je katastrofální a hrozba odchodu tisíců dalších do zahraničí je velmi reálná. Dvacet let slýcháme, že je potřeba udělat nějaké blíže neurčené reformy a teprve potom budou peníze na to, aby mohli být zdravotníci slušně zaplaceni. Pro tentokrát je potřeba, aby to bylo obráceně, tedy nejprve zaplatit lékaře a poté s nimi diskutovat o reformách.


Iveta Jordanová
ředitelka protikorupční organizace Růžový panter


Navrhovaná protikorupční opatření vnímám jako snahu nastartovat pozitivní změny, ovšem způsob prezentace mi přijde do určité míry naivní. Třeba zveřejnění informací o veřejných zakázkách je jistě dobrý krok. Nás ale zajímá také to, jestli a jak nová vláda dokáže zajistit náležité prověření jakéhokoli podezřelého případu, spravedlivě potrestat případného pachatele a vymáhat způsobenou škodu.


Pavel Tunkl
tajemník Svazu dovozců aut

V Česku chybí nějaká koncepce pro jednotlivé obory, jako je například doprava nebo energetika. Chcete-li zemi dobře vést, potřebujete koncepci - plán na pět, deset, patnáct let. Například v dopravě se musí říct, kdy se dobuduje silniční infrastruktura, jaký bude vozový park, která paliva bude stát zajišťovat, zda bude nějaká preferovat. Dnes se to mění podle politického složení, ale potřebujeme takovou dohodu napříč stranami.


David Marek
hlavní ekonom Patria Finance

Navrhované kroky v ekonomické oblasti jsou poměrně razantní a jejích realizace může vyvolat negativní reakci části veřejnosti. Nicméně stabilizovat veřejné finance bezbolestně nejde. Nyní bude nezbytné vypracovat detailní propočty změn daní, sociálních dávek a dalších výdajů tak, aby bylo dosaženo dvou hlavních cílů: snížení rozpočtového schodku a vytvoření systému hospodářské politiky, který bude lépe podporovat ekonomickou aktivitu.


Edward Lucas
korespondent týdeníku The Economist

Vlády v Česku a v Maďarsku vytvořily více než rok trvající černou díru, proto jsem rád, že tato vláda vznikla. Má své úkoly doma i v zahraničí. Doma od ní očekávám hlavně větší průhlednost státních zakázek a boj proti korupci, v zahraničí jasnější postoj vůči Evropě. Economist bude tvrdě kritizovat novou vládu, pokud nezačne se změnami v oblasti zprůhlednění státních zakázek, kde je odstrašujícím příkladem obchod s dodávkami paliva pro pražské letiště, který dojednal pan Šlouf.